انجمن یاران منتظر
عنوان موضوع :پرسش و پاسخ/ازدواج اینترنتی
نویسنده :بلاغ مبین

ffd700;">چرا یه بار از خوبی های اشنایی های چتی نمیگید؟

ffd700;">من اصرار ندارم که حتما این خوبه... یا اینکه خودم درگیرش باشم بخوام اینطوری به خودم حق بدم یا حتی خودمو تبرئه کنم... دیدم بعضیا واقعا گیر

کردم و زندگیشون تباه شده و موافق هستم که این نوعش تا حالا به خیلی ها اسیب زده

ffd700;">فقط برام سواله و اگر راهنماییم کنید که تفکرم چه اشتباهی داره واقعا خیلی خوشحال میشم

ffd700;">چرا اینطوری بهش نگاه نکنیم کهffd700;">:

ffd700;">اگر این ارتباط بر پایه ی احساس نباشه و طرفین توی این ارتباط به جای این که احساساتی برخورد کنن، منطقی برخورد کنن نتیجه میگیرن؟

ffd700;">با توجه به اینکه توی روش ازدواج سنتی واقعا شناخت کاملی صورت نمیگیره

ffd700;">اگر طرفین توی این ارتباط به جای گفتن کلمات عاشقانه با هم از عقایدشون صحبت کنن ممکنه به این نتیجه برسن که چه تفاهم هایی دارن و به

شناخت بهتری برسن و حتی ازدواجشون موفق تر از ازدواج های سنتی باشه؟

ffd700;">این اشنایی توی چت واقعا باب شده... به روش غلط البته

ffd700;">ولی به نظرم مثلا این طوری که گفتم میتونه خیلی هم مفید باشه

ffd700;">نمیدونم گسترش این تفکر درسته یا نه... چون ممکنه بعضیا که اینو غلط میدونستن دیگه فکر کنن درسته و وارد دنیای چت بشن ولی باز نتونن

درست فکر کنن

ffd700;">شاید به خاطر همین فقط از بدی های چت صحبت میشهffd700;">...

ffd700;">یه هر حال آماده ام اشتباه های این افکارمو بشنوم چون مطمئنا ممکنه چیز هایی برای من هم نادیده باقی مونده باشن

ffd700;">لطفا منو نقد کنید
ffd700;">تشکر
ffd700;">موفق باشید

ffd700;"> ffd700;">سلام

ffd700;">پرسش و بحث خوبی مطرح کردید

ffd700;">ابتدا عرض کنم که بنده تا سعی دارم هم از محاسن چت میگم هم از معایب چت مثلا پست زیر:

ffd700;">000000;">امیدوارم بعد این مطلب بتونی تصمیم بگیری که چت کنی یا نه؟

ffd700;"> 

ffd700;">از طرفی باید عرض کنم بصرف اینکه چیزی دارای خطرات و بدی هایی باشد نباید از خوبی های آن صرفنظر کنیم باید بدنبال فرهنگسازی درست بود

و هشدارها و راهکارهای صحیح رو ارائه داد و بهترین چیز در این برهه مراجعه به تحقیقات صورت گرفته ست:

ffd700;">هرچند ضرورت ازدواج به هنگام از جمله موضوعاتی است که تاکیدات قرآنی متعددی درباره آن وجود دارد. اما در کنار این موضوع، احکام

اسلامی‌همواره بر این ضرورت تاکید دارند که تشکیل خانواده باید با درایت و آگاهی صورت گیرد چرا که بی‌توجهی به این امر از قوام این نهاد که

اساس جامعه را تشکیل می‌دهد کاسته و زمینه‌ساز بروز مشکلات متعددی می‌شود
ffd700;">.

ffd700;"> 

ffd700;">بی‌اعتمادی در بین زوج‌ها، عمده‌ترین آسیب ا000000;">زدواج اینترنتی:

ffd700;">بابک سعیدی، روانشناس، از جمله منتقدان ازدواج‌های اینترنتی است که در این خصوص معقتد است بی‌اعتمادی یکی از عمده‌ترین آسیب‌هایی

است که زندگی زوجینی را که به‌واسطه آشنایی در فضای مجازی با یکدیگر ازدواج می‌کنند، تهدید می‌کند چراکه همواره این دغدغه با آنهاست

که 
ffd700;">«آیا همسرشان با افراد دیگری هم چت می‌کند.»

چت

ffd700;">وی می‌گوید: ffd700;">«آشنایی درffd700;"> فضای چت‌روم‌هاffd700;"> بعدها در روابط زوج‌ها تأثیرات عمیقی می‌گذارد چراکه آنها در مرحله نخست برای برقراری ارتباط با

یکدیگر ناگزیرند در برخی از موارد خود را بسیار ایده‌آل معرفی کنند اما این مساله زمان زیادی طول نخواهد کشید.»
ffd700;"> 

ffd700;">به باور این روانشناس این نوع ارتباط زمانی می‌تواند به یک آشنایی سالم تبدیل شود که با بلوغ هیجانی هر دو فرد، نظارت موسسات ذی‌صلاح در

این امر و مشاوره متخصصان فضای مجازی همراه شود. وی حمایت خانواده‌ها از فرزندانشان را راهکار مناسبی برای کنترل آسیب‌های ناشی از

همسریابی اینترنتی می‌داند و می‌گوید
ffd700;">: «ffd700;">اگر والدین از دریچه منع به این وسیله ارتباطی نگاه کنند قطعا فرزندانشان به شکل دیگری آسیب خواهند

دید چراکه اینترنت واقعیت روز جامعه ماست و نمی‌توانیم این واقعیت را انکار کنیم اما این سخن نیز به آن معنا نیست که فرزندمان را در برابر

ابزارهای جدید تنها رها کنیم بنابراین والدین مسئول، کسانی هستند که علاوه بر دلسوزی با بصیرت به این فناوری و خدمات آن نگاه کنند

ffd700;">نگاه پسران به مقوله همسریابی اینترنتی صرفا نوعی سرگرمی‌است:

ffd700;">روانشناسی دیگر که از جمله منتقدان ازدواج‌های اینترنتی است که معتقد استffd700;">. ffd700;">بیشتر دختران از شیوه همسریابی اینترنتی برای انتخاب همسر

مناسب استفاده می‌کنند و این در حالی‌است که پسران بیشتر با نگرش سرگرمی‌وارد 
ffd700;">«چت‌روم»ffd700;"> ffd700;">می‌شوند. شاید بتوان ادعا کرد ک

ه آشنایی در چت‌روم‌ها بتواند به کاهش سن ازدواج کمک کند
ffd700;">. ffd700;">اما نمی‌توان توقع داشت این الگو در جامعه ما نیز جوابگو باشد زیرا بیشتر تعاملات

جوانان در فضای مجازی انتزاعی و دور از واقعیت است و همین موضوع زمینه‌ای برای افزایش مشکلات و آسیب‌های همسریابی اینترنتی در جامعه

ما است.»او تصریح می‌کند: «مشکل کنونی ما این است که پسران حاضر به قبول مسئولیت ازدواج نیستند و در نهایت این جامعه زنان هستند که از

این شیوه ازدواج آسیب می‌بینند.» وی عنوان می کند بهترین راهکار برای رفع مشکلات ناشی از
ffd700;"> فضای مجازی فرهنگ‌سازیffd700;"> است به این معنی که

مسئولان فرهنگی جامعه با ارایه مشاوره به والدین و همچنین تولید برنامه‌های مختلف به آموزش خانواده‌ها و جوانان نسبت به نقاط قوت و ضعف

استفاده از اینترنت و خدمات آن بپردازند
ffd700;">.

ffd700;">ازدواج‌های موفق که ریشه در آشنایی اینترنتی دارد نیز توسط افرادی صورت گرفته است که از شخصیت‌های پخته‌ای برخوردار بوده‌اند به این

معنی‌که به‌طور تصادفی با هم در اینترنت آشنا شده‌اند نه اینکه از این طریق با هم ازدواج کنند
ffd700;">.

ffd700;">نسرین حاجی‌زاده، رییس مرکز مشاوره «مهرگان» با بیان این مطلب که نمی‌توان ادعا کرد همه ازدواج‌هایی که از طریق اینترنت صورت گرفته،

محکوم به جدایی است، می‌گوید: «آشنایی قبل از ازدواج مهم‌ترین معیار تشکیل یک زندگی موفق است بنابراین صرف‌نظر از شیوه انتخاب همسر،

جوانان باید مبنای خود برای آغاز زندگی مشترک را شناخت صحیح قرار دهند.» وی دختران را بیشترین متقاضیان این شیوه همسریابی می‌خواند و

می‌گوید: «فارغ از جنس متقاضیان، بیشترین افرادی که از طریق همسریابی اینترنتی مبادرت به آغاز آشنایی می‌کنند شامل گروه‌هایی هستند که

محدودیت‌هایی دارند؛ حالا این محدودیت‌ها ممکن است مربوط به مشکلات فردی، خانوادگی، ظاهری و فرهنگ حاکم بر محیط زندگی فرد باشد.»

این کارشناس ارشد مشاوره با اشاره به نقاط ضعف این نوع از همسریابی می‌افزاید: «در 
ffd700;">فضای مجازیffd700;"> تضمینی وجود ندارد که اطلاعات ارایه ‌شده

توسط کاربران تا چه حد صحت دارد زیرا در بسیاری از موارد افراد ایده‌آ‌ل‌های خود را به طرف مقابل منعکس می‌کنند
ffd700;">.«