انجمن یاران منتظر
عنوان موضوع :آيا واقعا زيارت سعادت ميخواد؟!!
نویسنده :حریم قدس

4b0082;">سوال – چه کسی گفته که زیارت سعادت می خواهد ؟ اگر شما پول داشته باشی همه جا می توانی بروی حتی اگر گناه کار باشی . اگر این طور نیست چرا در فامیلهای ما همه پولدارها حاجی شده اند و بدرقه ی آنها نصیب ما شده است . چرا ؟
2f4f4f;">پاسخ – خانمی که از حاجی خوری برمی گشت می گفت که خدا هم با پولدارها رفیق است . او تابحال چند بار مکه رفته است ولی من تابحال نتوانسته ام بروم . این مطالب گاهی به ذهن مردم می آید . یا اینکه می گویند زیارت رفتن همان پول داشتن است . اگر شما پول داشته باشیم می توانی زیارت بروی . ما نباید حوزه های مباحث را با هم قاطی کنی . وقتی ما یک پازل را اشتباه بچینیم تصویر نادرستی از آن برداشت می کنیم . ما نباید یک جایی را برای اصلاح جای دیگر تخرب کنیم . زیارت رفتن یک افتخار است . امام رضا (ع) فرمود : یکی از نشانه های تعهد به امام به زیارت رفتن اوست . پیامبر فرمود : هرکس به زیارت من بیاید و به زیارت حمزه نرود به من جفا کرده است و هر کس به خانه ی زیارت خدا بیاید و به زیارت من نیاید به من جفا کرده است . اما رضا (ع) فرمود : هرکس که به زیارت من بیاید من سه جا به بازدید او می آیم . اگر کسی به زیارت امام حسین (ع) برود ، حضرت زهرا او را برقه و استقبال می کند . روز قیامت زوار حسین بر دیگر زوار برتری دارند . سفر برای هر پولداری ممکن است نه زیارت برا هر پولداری ممکن است . قرار نیست که امام رضا (ع) در حرم را ببندد و بگوید فقط کسانی که مومن و عاشق من هستند به اینجا بیایند . خیر این طور نیست . در حرم امام رضا (ع) مسیحیان هم می آیند . من خودم خانم مسیحی را دیدم که از حرم امام رضا (ع) باز می گشت و می گفت که من بچه ای داشتم که بیمار بود و نذری کردم و خوب شد و آمده ام که از این آقا تشکر کنم . ممکن است کسانی گناه کار باشند که به حرم می آیند شاید درست بشوند . حرم آمدن برای سازندگی است . سفر غیر از زیارت است . هر پولداری می تواند به سفر برود و به زیارت هم برود ولی زائر نباشد . زائر از کلمه ی زُور (یعنی انحراف ) می آید .زائر یعنی کسی که از دنیا جدا می شود و به معنویت می پیوندد یعنی کسی که از نفس جدا می شود و به ملکوت می پیوندد . ممکن است که خیلی ها کنار امام رضا (ع) بایستند ولی زائر امام رضا (ع) نباشند . هارون الرشید در کنار امام رضا (ع) دفن است . او قاتل پدر امام رضا (ع) است . زائر بودن به این نیست . هر پولداری ممکن است که به مسافرت زیارتی برود ولی زائر نباشد . درضمن ما نباید در مرز زیارت ،پولدار و فقیر بشناسیم . زیارت برای همه است چه غنی ، چه فقر . منتها یکی می تواند به زیارت برود و او یک زائر حضوری ، حسی و معنوی شده است ویک کسی هم که پول ندارد می تواند ائمه را از راه دور زیارت کند . مثل زیارت پیامبر از راه بعید . اگر شرایط سفر برای ما مهیا نبود ما می توانیم از همین جا زائر باشیم . امام صادق (ع) فرمود : اگر رو به قبله بایستی و سه بار بگویی صل الهز علیک یا اباعبدلله ، شما زائر حرم امام حسین (ع) محسوب می شود . پس هر کس که به حرم امام رضا (ع ) برود معلوم نیست که حتما زائر باشد . دیگر اینکه ما زیارت را به حضور فیزیک محدود نمی کنیم و دیگر اینکه در زیارت مرز پولدار و فقیر نمی شناسیم . یک فردی مثل حر ابتدا دشمن امام حسین (ع) بود . حتی امام او را نفرین هم کرده بود . ولی در روزعاشورا او زائر امام حسین (ع) می شود و متحول می شود و بعد شهید می شود . اگر فرد گناهکاری به حرم بیاید و عوض بشود اشکالی دارد ؟ بعضی ها چند بار پشت سرهم به زیارت خانه ی خدا می روند ولی عوض نمی شوند .روایت داریم : کسی که به زیارت خانه ی خدا بیاید و یک پرچم حرام در اثاثیه او باشد ، وقتی مُحرم می شود و می گوید لبیک اللهم لبیک ، خطاب می شود لالبیک و لا سعدک . یعنی نه لبیک تو پذیرفته است و نه تو زائر ما هستی .ممکن است که کسی مُحرم هم بشود ، خانه ی خدا هم بیاید ولی زائر نباشد . طلبیدن برای این است که یک تغییر و تحولی در ما ایجاد کند و اثری روی ما بگذارد . این دعوت می شود . اینکه می گویند که زیارت دعوت است و شما را از میان این همه انتخاب کرده اند برای این است که این تاثیر روی آن گذاشته شود . پس زیارت را تخریب نکنیم . حرم امام رضا (ع) را تعطیل نکنیم . شما که پول نداری و نمی روی ، پس به آنها هم نگوییم نروند . در ضمن قرار نیست که فقس بی گناهان به زیارت بیایند ، گناهکاران هم باید به زیارت بیایند . میزان تاثیر پذیری هر کسی به میزان معرفت اوست . در زیارت ها آمده است : عارفاً بحق . این عارفا بحق در خیلی از زیارت ها نیست و وقتی این نبود ، زیارت هم زیارت نیست .
http://link.yamojir.com/