انجمن یاران منتظر
عنوان موضوع :لزوم خوف و ترس از خدا و فضیلت آن در قرآن
نویسنده :ye adam

b22222;">درباره لزوم خوف و فضیلت آن 

جَزاؤُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدينَ فيها أَبَداً رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ ذلِکَ لِمَنْ خَشِيَ رَبَّهُ
0000ff;">خدا از ایشان خشنود شد و آنان از او .این برای کسی است که از پروردگارش بترسد (سوره بینه آیه8)

وَ مِنَ النَّاسِ وَ الدَّوَابِّ وَ الْأَنْعامِ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ کَذلِکَ إِنَّما يَخْشَي اللَّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماءُ إِنَّ اللَّهَ عَزيزٌ غَفُورٌ
0000ff;">از میان بندگان خداوند ، دانشمندان از او می ترسند ( سوره فاطر آیه28)

لا يَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْکافِرينَ أَوْلِياءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنينَ وَ مَنْ يَفْعَلْ ذلِکَ فَلَيْسَ مِنَ اللَّهِ في‏ شَيْ‏ءٍ إِلاَّ أَنْ تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقاةً وَ يُحَذِّرُکُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ وَ إِلَي اللَّهِ الْمَصيرُ
0000ff;">خداوند شما را از خودش برحذر می دارد ( سوره آل عمران آیه28)

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقاتِهِ وَ لا تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ
0000ff;">ترس از خدا را چنان که شایسته ترس از اوست پیشه کنید( سوره آل عمران آیه 102 )

وَ مِنْ حَيْثُ خَرَجْتَ فَوَلِّ وَجْهَکَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَيْثُ ما کُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَکُمْ شَطْرَهُ لِئَلاَّ يَکُونَ لِلنَّاسِ عَلَيْکُمْ حُجَّةٌ إِلاَّ الَّذينَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ 0000ff;">اخْشَوْني‏ وَ لِأُتِمَّ نِعْمَتي‏ عَلَيْکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ
0000ff;">از من بترسید ( سوره بقره آیه 150)

ff0000;">روایت شده :
مومن در میان دو هراس است 
گناهی که گذشته و نمیداند خداوند درباره آن چه کرده است
و روزگاری که مانده و نمیداند که در آن چه دام هایی برایش گسترده است
پس او صبح نمی کند مگر بیمناک و چیزی جز هراس هم شایسته او نیست

008000;">در مناجات امام سجاد علیه السلام :
خداوندا اگر برایت گریستم تا صدایم خاموش شود
و برایت به نماز برخاستم تا پاهایم ورم کرد
و برایت رکوع کردم تا ستون فقراتماز جا در بیاید 
و برایت سجده کردم تا چشمانم از کاسه بیرون بیاید
و طول روزگارم را خاک زمین خوردم و تا پایان عمر گند آب نوشیدم
و در این میان تا زبانم خسته شود ذکر تو گفتم