انجمن یاران منتظر
عنوان موضوع :صدیق وفاروق کیست؟
نویسنده :فاطمه 1

بسیاری از علمای اهل سنت ،از جمله ابن ماجه قزوینی در سننش که یکی از صحاح سته اهل سنت به شمار می آید ، با سند صحیح نقل کرده :

عباد بن عبد الله گوید :علی (ع) فرمود:من بنده ی خدا ،برادر رسول خدا (ص) و صدیق اکبر هستم ،پس از من جز دروغگو کسی دیگر خود را صدیق نخواهد خواند ، من هفت سال قبل از دیگران نماز می خواندم .ابن مردویه اصفهانی در مناقبش ؛ فخر رازی ،آلوسی، ابوحیان و جلال الدین سیوطی در تفسیرشان و نیز متقی هندی در کنزالعمال ، مناوی در فیض القدیر و.... نقل کردند که پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله و سلم فرمودند:الصدیقون ثلاثه :حبیب النجار مومن ال یاسین، و حزبیل مومن ال فرعون ، و علی بن ابی طالب (ع) الثالث ،و هو افضلهم .

اعتراف علمای اهل سنت در مورد این القاب

بسیاری از علمای اهل سنت اعتراف کرده اند که این دو لقب شایسته ی ابوبکر و عمر نیست و حدیث ان جعلی است . ابن جوزی ،عالم معروف اهل سنت در کتاب الموضوعات می نویسد:

ابی درداء از پیامبر اکرم(ص) نقل می کند که آن حضرت فرمود : در شب معراج دیدم که در عرش خداوند بر لوحی سبز با نور سفید نوشته شده بود لا اله الا الله ،محمد رسول الله ،ابوبکر الصدیق و عمرالفاروق . بعد در نقدحدیث می نویسد :

این حدیث صحیح نیست و کسی که به آن متهم است عمربن اسماعیل است .یحیی بن معین درباره ی او گفته است :سخن او ارزش ندارد ،دروغگو است ،آدمی بد و خبیث است .نسائی و دار قطنی گفته  اند : حدیث او متروک است و در جای دیگر می نویسد( هذا باطل  موضوع و علی بن جمیل کان یضع الحدیث ....). این روایت باطل و ساختگی است و علی بن جمیل حدیث جعل می کرده.

نخستین بار چه کسی عمر بن خطاب را فاروق نامید

از برخی روایات تاریخی استفاده می شود که اولین کسانی که عمربن خطاب را به فاروق لقب دادند اهل کتاب خصوصا یهودی بودند .طبری از محمد بن شهاب زهری نقل کرده که اهل کتاب اولین بار بود که بر عمر لقب فاروق دادند و مسلمانان تحت تاثیر آنان قرار گرفته اند . به ما نرسیده که پیامبر اکرم (ص) در این باره چیزی گفته باشند. ابن اثیر نیز می گوید :گفته شده که اهل کتاب عمربن خطاب را فاروق نامیدند . و همچنین صاحب روضة الصفا همین مطلب را یاداور شده است.