انجمن یاران منتظر
عنوان موضوع :مالک! من براي خود و براي تو از خدا سعادت و شهادت طلب مي کنم
نویسنده :فاطمه 1

800000;">مالک! من براي خود و براي تو از خدا سعادت و شهادت طلب مي کنم

بهترين عمل صفاي دل است. بهترين راه براي صفاي دل اين است که هم در مسئله توحيد براي غيرخدا راه باز نکنيم، هم در مسائل اجتماعي کينه احدي را در دل راه ندهيم. مطمئن باشيم اگر کسي اين دو رکن را فراهم کرد؛ يعني در کار خدا اَحدي را شريک قرار نداد، در مسائل اجتماعي کينه هيچ مسلماني را در دل نداشت، اين دو رکن را که فراهم کرد، اين دعوت کننده، اين داعي يک تيرانداز ماهري است که هم تير تيز دارد و هم کمان مُنهني..." شما دعاهاي حضرت را در نهج البلاغه که تحليل مي کنيد، مي بينيد يا سعادت مي خواهد، يا شهادت مي خواهد، يا رفاقت با انبياء مي خواهد، يا کرامت مي خواهد، يا عافيت مي خواهد، يا سلامت مي خواهد، يا فتوّت و رادمردي و مردانگي مي خواهد و يا عزّت! ببينيد دعاهاي حضرت از اين عناصر محوري بيرون نمي رود. در آن عهدنامه معروف که براي مالک اشتر نوشت، در پايان عهدنامه دعا کرد‌؛ فرمود : مالک! من براي خود و براي تو از خدا سعادت و شهادت طلب مي کنم ! از خدا مي خواهم: أنْ يَختِمَ لِي وَ لَکَ السَّعادَهَ وَ الشَّهادَه إنّا للهِ وَ إنّا إلِيهِ الرّاجِعُونْ.
در آن دعاهاي عمومي مي گويد: نَسأَلُ اللهُ مَنازِلَ الشُّهَداء وَ مَعايِشَهَ السُّعَداء وَ مُفارَقَهَ الأنبياء. ما براي همگان سعادت و منزله شهدا و رفاقت با انبياء را مي خواهيم. به خدا عرض مي کند: وَاجْمَعْ بِينَنَا وَ بِينَهُ- نوع اين دعاها به صيغه جمع است - مي گويد: خدايا! بين ما و بين رسول ات، وَاجْمَعْ بِينَنَا وَ بِينَهُ فِي بَرْدِ العِيشْ وَ قَرارِ النِّعْمَه وَ‌ مُنتَهَي الطُمَأنِينَهِ وَ تُحَفِ الکِرامَه. خدايا ! بين همة ما ونبي ات در آن قرارگاه عيش و زندگي جمع بکن، و در آن آرامش و خنکي سعادت و زندگي جمع بکن! در کمال طمأنينه ما را با او سهيم بکن! آن کرامت ها را که تحفه پيغمبر ميکني، ما را بهره مند بکن