انجمن یاران منتظر
عنوان موضوع :چه اموری منشا پیدایش شیعه شد؟
نویسنده :بهار

b22222;">اموری که منشا پیدایش شیعه شد:

0000ff;">امر اول: این بود که:
b22222;">پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم در اوایل بعثت از طرف خدا مامور شد بستگان نزدیکش را به اسلام دعوت کند.
008000;">وَأَنذِرْ‌ عَشِيرَ‌تَكَ الْأَقْرَ‌بِينَ...شعراء 008000;">﴿008000;">٢١٤008000;">﴾
b22222;">رسول اکرم صلی الله علیه واله وسلم بستگان نزدیکش را که حدود چهل نفر بودند دعوت کرد،پس از صرف غذا فرمود :
ای فرزندان عبدالمطلب به خدا سوگند هیچ جوانی را در عرب نمی شناسم که برای قومش چیزی بهتر از انچه من اورده ام اورده باشد، من خیر دنیا و اخرت رابرای شما اورده ام

008000;">" انی جئنکم بخیر الدنیا و الاخره"
b22222;">و خداوند به من دستور داده است که شما را دعوت به ایین کنم، کدام یک از شما مرا در ایت کار یاری خواهید کرد تا برادر من و وصی و جانشین من باشد؟
حاضرین همگی سر باز زدند جز علی ابن ابی طالب علیه السلام که از همه کوچک تر بود ،بر خواست و عرض کرد :

008000;">"ای پیامبر خدا من در این راه یار و یاور توام "
b22222;">پیامبر صلی الله علیه واله دست بر گردن علی علیه السلام نهاد و فرمود :
008000;">این برادر و وصی و جانشین من در شما است ، سخن او را بشنوید و فرمانش را اطاعت کنید.
"ان هذا اخی و وصیی وخلیفتی فیکم فاسمعوا له واطیعوا "

این قضیه را جمعی کثیری از دانشمندان اهل تسنن همچون : ابن جریر ،ابن ابی حاتم،ابن مردویه ،ابو نعیم ،بیهقی ،ثعلبی ،طبری ،ابن اثیر ،اب والفداء و گروهی دیگر نقل کرده اند (متاب المراجعات احقاق الحق،ج4)

0000ff;">امر دوم این بود که :
b22222;">پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله در مناسبت های مختلف و بطور مکرر می فرمود :
علیی علیه السلام در قول و فعل خود از خطا و لغزش مصون است،هر سخنی که گوید و هر کاری که کند ، با دعوت دینی مطابقت کامل دارد .

008000;">و می فرمود :
من شهر دانشم و علی درِ ان شهر است .
و می فرمود:
بهترین حکم کننده گان شما علی است.

b22222;">امر سوم این بود که :
علی علیه السلام خدمات گرانبهایی انجام داد و فداکاری های شگفت انگیزی کرد، مانند خوابیدن در بستر پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله در شب هجرت و فتوحاتی که در جنگهای بدر ، احد ، خندق ،خیبر بدست وی صورت گرفت که اگر پای ان حضرت در یکی از جنگها در میان نبود ف اسلام و اسلامیان بدست دشمنان حق نابود شده بودند.

0000ff;">امر چهارم :
b22222;">جریان غدیر خم بود که پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله  در انجا علی علیه السلام را به ولایت و امامت عامه مردن نصب و معرفی کرد و او را مانند خود ،متولی عموم مسلمانان قرار داد.
بدیهی است این چنینی امتیازاتی و فضائل منحصر به شخص علی ابن ابی طالب علیه السلام به ضمیمه ایه مباهله و حدیث منزلت  و مانند اینها که مورد اتفاق همگان بودو علاقه مفرطی که پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله به علی علیه السلام داشت طبعا عده ای از یاران و علاقه مندان سرسخت رسول اکرم را که شیفتگان فضیلت و حقیقت بودند بر این وا می داشت که علی علیه السلام را دوست داشته و به دورش گرد ایند و از وی پیروی کنند ، یعنی شیعه او بشوند و همین امور طبعا عده ای را بر حسد و کینه نسبت به ان حضرت وا می داشت.
گذشته از اینها ، تعبیر به شیعه علی علیه السلام در سخنان رسول الله صلی الله علیه واله بسیار شنیده و دیده می شد یک مورد ان این است:

008000;">کنا عند النبی صلی الله علیه واله وسلم فاقبل علی فقال النبی صلی الله علیه واله :
والذی نفسی بیده ان هذا وشیعته لهم الفائزون یوم القیامه
b22222;">........................تفسیر المیزان ،ج20،ص 341 به نقل از ابن عساکر

b22222;">مورد دیگر در احتجاج علی علیه السلام با اهل شوری که به اهل شوری فرمود:
008000;">شما را به خدا قسم ، ایا یاد دارید روزی که من وارد شدم و شما با رسول خدا صلی الله علیه واله نشسته بودید ،رسول الله صلی الله علیه اله فرمود:
این شخص که امد برادر من است،بعد رو به من کرد و به سمت کعبه نظر کرد و فرمود :
بخدای کعبه ،علی وشیعه او روز قیامت رستگارند" ان علیا و شیعته هم الفائزون یوم القیامه "
b22222;">...........بحار الانوار ج68،ص 55