انجمن یاران منتظر
عنوان موضوع :احادیث درباره مقام والای زن
نویسنده :مهدی313

آیت ا... جوادی آملی:

اگر پیمودن راه عقل و تفکر برای مردان هموارتر باشد, راه دل برای زنان هموارتر خواهد بود. و راه دل از راه عقل و تفکر به هدف نزدیک‌تر است.

احادیث پیامبر گرامی اسلام در خصوص بیان شخصیت حضرت فاطمه اطهر (س) و مقام زن

_ بهشت زیر پای مادران است.

_ شقاوت و سعادت هر کسی در رحم مادر پی‌ریزی میشود.

_ مادر است که با ایفای نقش تربیتی خود سعادت دنیا و آخرت فرزند را فراهم می‌کند.

_ فاطمه حورای انسیّه است و هر گاه به بوی بهشت مشتاق میشوم, فاطمه را می‌بویم.

_ هر گاه مشتاق بوی بهشت می‌شوم, فاطمه را می‌بویم.

_ دخترم فاطمه نامیده شده, زیرا که خدا او و محبت او را از آتش دور داشته.

_ من درختم و فاطمه حمل آن و علی لقاح آن و حسن و حسین میوه آنند و دوستداران اهل بیت حقیقتاً برگ بهشتی آنند.

_ هر کس فاطمه را آنگونه که حق فاطمه است, بشناسد, شب قدر را ادراک کرده است و علت نامگذاری آن حضرت به فاطمه آن است که خلایق از کنه معرفت وی بریده شدند(به کنه معرفت وی نمی‌رسند)

_ هر که او را بیازارد , مرا آزرده و هر که مرا بیازارد, خدا را آزرده است.

_ فاطمه پاره تن و نور چشم و میوه دل من است.

_ براستی که خداوند قلب و اعضای فاطمه (س) تا استخوانهایش را از ایمان و یقین آکنده ساخته است, بگونه‌ای که در طاعت خدا غرق است.

_ جهاد زن خوب همسرداری است.

_ اگر نماز نافله می‌گزاردی و پدرت تو را صدا زد, نماز را بر هم نزن و اگر مادرت تو را صدا زد آن (را) برهم بزن.

_ خداوند متعال نسبت به دختران مهربانتر از پسران است.

_ نزدیکترین شما به جایگاه من در روز رستاخیز, کسانیند که با همسرانشان بهتر (و انسانی‌تر) رفتار کنند.

_ مومن به میل همسرش غذا می‌خورد, و منافق همسرش به میل او غذا می‌خورد.

امام صادق(ع):

_ فاطمه را زهرا نامیدند زیرا وقتی در محراب عبادت قرار می‌گرفت نور او بر اهل آسمانها ظاهر می‌شد.

_ انسان آنگاه که زنان را بیشتر دوست داشته باشد ایمانش رشد می‌کند.

_ هر چه ما را بیشتر دوست داشته باشند, زنان را نیز بیشتر دوست دارند.

_ فاطمه نور چشم و میوه دل رسول‌ا... (ص) بود. (بحارالانوار, ج 43, ص 54)

_ حضرت علی (ع): والله که خانه تو , خانة سکینه و آرامش بود و من هر گاه به خانه در می‌آمدم , یک نگاه تو, تمام غم‌ها و غصه‌ها را از دلم می‌زدود.

_ قرآن کریم: با زنان, با معیار نیک رفتار کنید.

_ شهید بنت‌الهدی صدر: پایة شخصیت زن مسلمان در اسلام , بر اساس شرافت انسانی اوست.

_ شهید بهشتی : زن در اسلام فردی زنده, سازنده و رزمنده است به شرط آنکه لباس رزمش لباس عفتّش هم باشد.

_ جمله توصیفی: فاطمه (س) مادر همة خوبیها, مادر هدایت , شهادت , ظهور و عدل است.

دعاها و فرمایشات زهرای اطهر(س)

_ خداوندا ! اخلاص و ترس را در هنگام خشنودی و غضب, و میانه روی در زمان بی‌نیازی و فقر را از تو خواستارم.

_ پروردگارا نفسم را ذلیل و مقاومت را در نفسم افزون فرما

_ کسی که عبادت‌های خالصانه خود را بسوی خدا فرستد, پروردگار بزرگ, برترین مصلحت او را به سویش فرو خواهد فرستاد.

_ پاداش خوشرویی در برابر مؤمن بهشت است.

_ خدا اطاعت و پیروی از ما (اهل بیت(ع) ) را سبب برقراری نظم اجتماعی در امّت اسلامی, و امامت و رهبری ما را عامل وحدت و در امان ماندن از تفرقه‌ها قرار داده است.

_ پس از غدیر خم, خداوند برای هیچکس عذر وبهانه‌ای باقی نگذاشته است.

_ علی امامی ربانی و الهی و هیکلی نورانی و مرکز توجه همه عارفان و خداپرستان و فرزندی از خاندان پاکان, گوینده به حق و روا, جایگاه اصلی و محور امامت و پدر حسن و حسین دو دسته گل پیامبر (ص) و دو بزرگ و سرور جوانان اهل بهشت, است.

_ به خدا قسم, این حالت معنوی علی (ع) است که از ترس در برابر عظمت پروردگار بر او عارض شده و در عبادت مدهوش میگردد.

_ همانا سعادتمند (به معنای) کامل و حقیقی , کسی است که (امام) علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.

_ امامت و رهبری ما عترت پیامبر(ص) عامل ایمنی و نجات از تفرقه و جدایی است و جهاد در راه خدا مایه عزت و جاودانگی اسلام است.

_ پروردگارا ! بزرگا!
به حق پیامبرانی که آنها را برگزیدی و به گریه‌های حسن و حسین در فراق من, از تو می‌خواهم از گناهکاران شیعیان من و شیعیان فرزندان من درگذری.

_ من دنیای دنیا پرستان را دوست ندارم

_ بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم‌تر و مهربانتر است.

_ ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده‌اند.

_ آن لحظه‌ای که زن در خانه خود می‌ماند« و به امور زندگی و تربیت فرزند می‌پردازد» به خدا نزدیک‌تر است.

_ آنگاه که در روز قیامت برانگیخته شوم, از گنهکاران امت پیامبر اسلام(ص) شفاعت خواهم کرد.

_ بدرستی که خدا حقیقت سلام است و از اوست سلام و سلام به سوی اوست.

_ تلاوت کننده سورة «حدید, واقعه و الرحمن»در آسمانها و زمین اهل بهشت خوانده می‌شود.

_ از دنیای شما سه چیز محبوب من است.
* تلاوت قرآن
* نگاه به چهره رسول خدا(ص)
* انفاق در راه خدا

_ صاحب مرکب سزاوارتر است به سواری از مرکب خویش

_ امامت برای حفظ نظام و تبدیل افتراق مسلمین به اتحّاد است.