انجمن یاران منتظر
عنوان موضوع :عصر حجر یعنی کی؟
نویسنده :باران عشق

008000;">گفتم: واقعاْ؟! عصر حجر یعنی کِی؟!
…گفت: چمیدونم… ۱۴ قرن پیش!
گفتم: ۱۶ قرن پیش عصر حجرتره یا ۱۴ ؟!
گفت: معلومه ۱۶
گفتم: پس شما با این حساب باید اُمُّل تر باشید
که مثل مردم ۱۶ قرن پیش می گردید!
اونم زمانی که بهش می گفتن عصر جاهلیت!!
دیگه از اسمش هم پیداست که چقدر اُمُّلیه…
دیگه پی اش رو نگرفت گذاشت رفت…

ff0000;">وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِکُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتينَ الزَّکاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَکُمْ تَطْهيراً

008080;">تفسیر این آیه:

ff0000;">ایت الله مشکینی:

و با وقار در خانه خود قرار گیرید و ( در میان مردم ) همانند ظهور ( زن ها ) در دوران جاهلیت نخستین ( با آرایش و زینت بدون رعایت حجاب ) ظاهر نشوید و نماز را برپا دارید و زکات بپردازید و از خدا ( در احکام شریعت ) و از رسول او ( در فرمان ولایی او ) اطاعت نمایید ، جز این نیست که خداوند ( به اراده تکوینی خاص ) می خواهد از شما اهل بیت ( پیامبر ) هر گونه پلیدی ( در عقاید و اخلاق و اعمال ) را بزداید و شما را به همه ابعاد پاکی پاکیزه گرداند.

ff0000;">ایت الله مکارم شیرازی

800080;">و در خانه های خود بمانید ، و همچون دوران جاهلیّت نخستین ( در میان مردم ) ظاهر نشوید ، و نماز را برپا دارید ، و زکات را بپردازید ، و خدا و رسولش را اطاعت کنید خداوند فقط می خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملًا شما را پاک سازد.

ff0000;">آیت الله موسوی همدانی(ترجمه المیزان)

ee82ee;">و در خانه های خود بمانید ، و همچون دوران جاهلیّت نخستین ( در میان مردم ) ظاهر نشوید ، و نماز را برپا دارید ، و زکات را بپردازید ، و خدا و رسولش را اطاعت کنید خداوند فقط می خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملًا شما را پاک سازد.

ff0000;">استاد الهی قمشه ای

8b4513;">و در خانه هایتان بنشینید و آرام گیرید ( و بی حاجت و ضرورت از منزل بیرون نروید ) و مانند دوره جاهلیت پیشین با آرایش و خود آرایی بیرون نیایید ، و نماز به پا دارید و زکات ( مال به فقیران ) بدهید و از امر خدا و رسول اطاعت کنید. خدا چنین می خواهد که هر رجس و آلایشی را از شما خانواده ( نبوت ) ببرد و شما را از هر عیب پاک و منزه گرداند ( ذیل آیه موافق اخبار شیعه و اهل سنت راجع به شخص پیغمبر و علی و فاطمه و حسنین علیهم السّلام است و اگر راجع به زنان پیغمبر بود بایستی ضمیر مؤنث- عنکنّ- ذکر شود و به سیاق جمل صدر آیه باشد ) .