(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : چه اموری منشا پیدایش شیعه شد؟
نمایش موضوع اصلی :

بهار جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ ۰۶:۲۸ بعد از ظهر

اموری که منشا پیدایش شیعه شد:

امر اول: این بود که:
پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم در اوایل بعثت از طرف خدا مامور شد بستگان نزدیکش را به اسلام دعوت کند.
وَأَنذِرْ‌ عَشِيرَ‌تَكَ الْأَقْرَ‌بِينَ...شعراء ﴿٢١٤
رسول اکرم صلی الله علیه واله وسلم بستگان نزدیکش را که حدود چهل نفر بودند دعوت کرد،پس از صرف غذا فرمود :
ای فرزندان عبدالمطلب به خدا سوگند هیچ جوانی را در عرب نمی شناسم که برای قومش چیزی بهتر از انچه من اورده ام اورده باشد، من خیر دنیا و اخرت رابرای شما اورده ام

" انی جئنکم بخیر الدنیا و الاخره"
و خداوند به من دستور داده است که شما را دعوت به ایین کنم، کدام یک از شما مرا در ایت کار یاری خواهید کرد تا برادر من و وصی و جانشین من باشد؟
حاضرین همگی سر باز زدند جز علی ابن ابی طالب علیه السلام که از همه کوچک تر بود ،بر خواست و عرض کرد :

"ای پیامبر خدا من در این راه یار و یاور توام "
پیامبر صلی الله علیه واله دست بر گردن علی علیه السلام نهاد و فرمود :
این برادر و وصی و جانشین من در شما است ، سخن او را بشنوید و فرمانش را اطاعت کنید.
"ان هذا اخی و وصیی وخلیفتی فیکم فاسمعوا له واطیعوا "

این قضیه را جمعی کثیری از دانشمندان اهل تسنن همچون : ابن جریر ،ابن ابی حاتم،ابن مردویه ،ابو نعیم ،بیهقی ،ثعلبی ،طبری ،ابن اثیر ،اب والفداء و گروهی دیگر نقل کرده اند (متاب المراجعات احقاق الحق،ج4)

امر دوم این بود که :
پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله در مناسبت های مختلف و بطور مکرر می فرمود :
علیی علیه السلام در قول و فعل خود از خطا و لغزش مصون است،هر سخنی که گوید و هر کاری که کند ، با دعوت دینی مطابقت کامل دارد .

و می فرمود :
من شهر دانشم و علی درِ ان شهر است .
و می فرمود:
بهترین حکم کننده گان شما علی است.

امر سوم این بود که :
علی علیه السلام خدمات گرانبهایی انجام داد و فداکاری های شگفت انگیزی کرد، مانند خوابیدن در بستر پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله در شب هجرت و فتوحاتی که در جنگهای بدر ، احد ، خندق ،خیبر بدست وی صورت گرفت که اگر پای ان حضرت در یکی از جنگها در میان نبود ف اسلام و اسلامیان بدست دشمنان حق نابود شده بودند.

امر چهارم :
جریان غدیر خم بود که پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله  در انجا علی علیه السلام را به ولایت و امامت عامه مردن نصب و معرفی کرد و او را مانند خود ،متولی عموم مسلمانان قرار داد.
بدیهی است این چنینی امتیازاتی و فضائل منحصر به شخص علی ابن ابی طالب علیه السلام به ضمیمه ایه مباهله و حدیث منزلت  و مانند اینها که مورد اتفاق همگان بودو علاقه مفرطی که پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله به علی علیه السلام داشت طبعا عده ای از یاران و علاقه مندان سرسخت رسول اکرم را که شیفتگان فضیلت و حقیقت بودند بر این وا می داشت که علی علیه السلام را دوست داشته و به دورش گرد ایند و از وی پیروی کنند ، یعنی شیعه او بشوند و همین امور طبعا عده ای را بر حسد و کینه نسبت به ان حضرت وا می داشت.
گذشته از اینها ، تعبیر به شیعه علی علیه السلام در سخنان رسول الله صلی الله علیه واله بسیار شنیده و دیده می شد یک مورد ان این است:

کنا عند النبی صلی الله علیه واله وسلم فاقبل علی فقال النبی صلی الله علیه واله :
والذی نفسی بیده ان هذا وشیعته لهم الفائزون یوم القیامه
........................تفسیر المیزان ،ج20،ص 341 به نقل از ابن عساکر

مورد دیگر در احتجاج علی علیه السلام با اهل شوری که به اهل شوری فرمود:
شما را به خدا قسم ، ایا یاد دارید روزی که من وارد شدم و شما با رسول خدا صلی الله علیه واله نشسته بودید ،رسول الله صلی الله علیه اله فرمود:
این شخص که امد برادر من است،بعد رو به من کرد و به سمت کعبه نظر کرد و فرمود :
بخدای کعبه ،علی وشیعه او روز قیامت رستگارند" ان علیا و شیعته هم الفائزون یوم القیامه "
...........بحار الانوار ج68،ص 55