(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : طراح رنگ «بنفش» کمپین انتخاباتی روحانی، کارگردان کلیپ «هپی»
نمایش موضوع اصلی :

بلاغ مبین دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۱۸ بعد از ظهر

ماجرای کلیپ هپی که توسط گروهی از جوانان ایرانی ساخته ‌و ‌روی یوتیوب بارگذاری شده بود و رویدادهای پس از آن، در حالی بازتاب جهانی یافته که بر حسب اتفاق، کارگردان این کلیپ، همان طراح رنگ «بنفش» برای کمپین تبلیغاتی دکتر روحانی و همچنین عکاس روحانی برای پوسترهای تبلیغاتی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است؛ موضوعی که از سوی این جوان پس از انتخابات مطرح شده و تکذیب نشد‌ و ظاهراً متهم ردیف یک شده است!

پس از انتشار کلیپ ایرانی «خوشحال / Happy» که بر پایه کلیپ اصلی متعلق به آهنگ فارل ویلیامز ساخته شده بود و در واقع به نوعی نسخه‌ای ایرانی در کنار نسخه‌های دیگر بود که توسط اشخاص گوناگون ساخته شده، انعکاس این کلیپ در ابعاد جهانی، باعث شد این کلیپ حواشی گسترده‌ و قابل پیش بینی‌ داشته باشد.

دستگیری عوامل حاضر در این کلیپ، بازتاب جهانی این رویداد و حتی واکنش‌های جهانی، آزادی برخی از این عوامل و همچنان در بازداشت ماندن کارگردان این کلیپ و انعکاس دوباره این ماجرا در رسانه‌های جهانی، عمده حواشی روزهای اخیر پیرامون این کلیپ بود؛ حواشی که با یک خبر جالب تکمیل می‌شود و آن هم نقش کارگردان کلیپ ایران هپی در مهم‌ترین رویداد سیاسی چهار سال اخیر یا‌‌ همان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ است.

ساسان سلیمانی کارگردان این کلیپ،‌‌ همان طراح رنگ «بنفش» برای کمپین تبلیغاتی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ‌و در همین راستا، عکاس روحانی برای پوسترهای تبلیغاتی نیز بوده است؛ سلیمانی متولد سال ۶۲ و فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی است.

او در سال ۲۰۰۷ جایزه بهترین فیلمنامه و کارگردانی را از فستیوال «نور» در سانفرانسیسکو برای فیلم کوتاه «به اندازه یک سیگار» دریافت کرد. مجموعه ۲۶ قسمتی «داستان مثنوی» از شبکه دوم سیما هم از جمله کارهای سلیمانی است. او کارگردان کیلپ برخی خوانندگان نیز بوده است.

این جوان در گفت‌و‌گویی که پس از انتخابات با مجله زندگی ایده‌آل انجام داده بود، درباره این پروسه گفته بود: «اسفند ۹۱ دوستانی از ستاد تبلیغاتی آقای روحانی خواستند پروزه عکاسی از ایشان را کارگردانی کنم. قراربود عکس‌های اتلیه‌ای از ایشان گرفته شود تا بتوانند در بیلبورد‌ها و پوسترهای تبلیغاتیشان ازآن‌ها استفاده کنند. قراربود عکاسی در ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شود».

او اینچنین ادامه داده بود: «چند روز پیش از این، یکی از مشاوران ایشان برای هماهنگی‌های لازم با من در تماس بود و از من خواست رنگی را به عنوان رنگ تبلیغاتی ایشان پیشنهاد بدهم. من‌‌ همان موقع رنگ بنفش را پیشنهاد کردم و شماره دقیق رنگ را هم چند ساعت بعد به دستشان رساندم. بعد از آن، موقع عکاسی با دکتر روحانی درباره رنگ بنفش حرف زدیم و ایشان هم گفتند که رنگ خوبی است و به این ترتیب، رنگ بنفش، رنگ تبلیغاتی رئیس جمهور ایران شد
».

او کارگردان کلیپ‌های برخی خوانندگان نیز بوده است.

سلیمانی در پاسخ به اینکه چرا رنگ بنفش، عنوان داشت: «دلیل این که رنگ بنفش را پیشنهاد دادم، این بود که بنفش را خیلی دوست دارم. رنگی است که کم استفاده شده و رنگ آرامش بخشی است. در تعریف رنگ بنفش، نوشته شده که یک رنگ روحانی است و واقعا هم این رنگ، ماورایی و روحانی است. شاید برای همین است که به دکتر روحانی بیشتر آمد. من آدم سیاسی نیستم، ولی یقین دارم دکتر روحانی به جای فردگرایی که این هشت سال برکشور حاکم شده بود، کار گروهی را باب می‌کند. رنگ بنفش هم رنگ شادی عمومی است و همین، می تواند کار گروهی را پررنگ تر کند».

این گفت‌و‌گو هیچ گاه تکذیب نشد؛ اما بعید نیست با توجه به اتفاقاتی که رخ داده، اساساً وجود سلیمانی چه به عنوان عکاس تصاویر تبلیغاتی منتخب و چه‌ مبتکر رنگ بنفش و حتی‌ یک عضو ساده این ستاد تکذیب شود!