(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : ازدواج یا ادامه تحصیل
نمایش موضوع اصلی :

admin یکشنبه ۶ امرداد ۱۳۹۲ ۰۳:۲۰ قبل از ظهر

سوال:

سلام دختر مورد علاقه ام با اینکه کلیه اعضای خانواده اش موافق ازدواج ما هستند ولی خودش اصرار دارد درسش را تمام کند چطور می توانم او را متقاعد کنم

جواب:

سلام

در مورد اینکه بین ازدواج و تموم کردن تحصیل کدوم مقدمه، عرض می کنم: اگر بشه هر دو رو با هم انجام داد، یعنی اتمام تحصیل بعد عروسی یا در فاصله بین عقد و عروسی انجام بشه، خیلی بهتره، چون ثمرات مثبت هر دو نصیب انسان می شه یعنی هم ارامش کنار هم بودن رو داره و هم درسش رو می خونه، اما اگر هر دو قابل جمع نیست، در صورتی که ممکنه بعد ازدواج، درسش رو از طریق تحصیل نیمه وقت یا پاره وقت یا غیر حضوری و اموزش از راه دور، تموم کنه، یا اینکه یه مدت مرخصی تحصیلی بگیره و بعد که شرایط جور شد ادامه بده ، اما اگر بعد ازدواج معلوم نیست بتونه ادامه تحصیل بده، مثل اینکه ممکنه شرایط جور نشه یا خودش شل بشه، یا اینکه بعد ازدواج می تونه درس بخونه اما به علتی، مدرک تحصیلی رو برای قبل ازدواج می خواد، در این صورت باید دید که ایا اتمام تحصیل به اندازه ای مهمه که جلوی ازدواج رو بگیره یا نه؟

جواب این سوال در گرو اینه که ببینه هدفش از تحصیل چیه چون دو نوع هدف برای تحصیل می شه تصور کرد:

اول: تحصیل برای تحصیل، دوم: تحصیل برای سود و فایده

اگر اولی باشه و بخواد درس بخونه که مدرکی گرفته باشه و بگه من لیسانسم، یا اینکه صرفا بخاطر علاقه شخصی دلش بخواد ادامه بده یا اینکه دوست داره مدرک داشته باشه تا شاید یه روزی به درد بخوره، در این صورت تاخیر ازدواج بخاطر این تحصیل درست نیست چون فقط معلوماتی به او می ده که در ذهنش تل انبار می شه و سودی برای زندگی اینده اش نداره و فقط بار دونستن اونا رو به دوش ذهنش می کشه و افتخار می کنه که مدرکی داره

اما اگر دومی باشه یعنی تحصیلش سود داشته باشه مثل اینکه قرار باشه با استفاده از تخصصش در جایی مشغول کار بشه، یا بخواد در منزل با تخصصش کاری انجام بده که سود اوری مالی داشته باشه یا اینکه تخصصش برای خودش یا زندگی اینده یا تربیت بچه، اثر مثبت داشته باشه که در این صورت ارزش صبر کردن رو داره که اگر به هیچ وجه نمی شه بین ازدواج و تحصیل جمع کرد، لازمه ازدواج به بعد اتمام تحصیل موکول بشه

پس لازمه شما با توجه به موارد فوق و همچنین با همفکری طرفتون بررسی کنید در شرایط شما چه کاری به صلاحه یعنی در صورتی که می شه بین ازدواج و تحصیل جمع کنید و اگر به هیچ وجه نمی شه، در صورتی که تحصیل همسر اینده شما اثر مثبت و فایده داره ازدواج رو عقب بندازید، اما اگر سودی نداره اما اون دوست داره درس بخونه و مدرک بگیره، در این صورت راضیش کنید که ازدواج انجام بشه

اگر اون دختر گفت: من گرچه هدفی نداشتم و استفاده ای هم ازش نخواهم کرد اما به رشته تحصیلیم علاقه دارم و اگر تمومش نکنم حیفه و احساس می کنم چند سال عمرم تلف شده، بهش بگید: اولا: اگر انسان چند سال عمرش تلف شد دلیل نداره که بازم بذاره تلف بشه و ثانیا: خیلی ناراحت نباش چون تو تنها نیستی، دخترای زیادی هم مثل تو هستند که بخاطر فکر غلط تحصیل برای تحصیل، همین طور عمرشون تلف شده و می شه بخاطر اینکه بسیاریشون بعد ازدواج هیچ استفاده ای از تخصص و مدرکشون نمی کنند و فقط دلشون خوشه که تحصیل کرده هستند و ثالثا: ناراحت نباش اگر الان رها کنی امکان اینکه بعدا ادامه بدی هست چون من حرفی ندارم که بعدا ادامه بدی، اگرم فکر می کنی با سختی های زندگی شاید نتونی درس بخونی اینو بدون که اگر واقعا طالب علم و دانش باشی هرچند شرایط هم سخت باشه برای ادامه تحصیل اقدام خواهی کرد و اگر حضوری و تمام وقت نشد به صورت غیر حضوری یا پاره وقت می تونی درست رو تموم کنی

موفق باشید