(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : خوش رفتاری با همسر
نمایش موضوع اصلی :

غروب کربلا 313 شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۵۲ بعد از ظهر

خوش رفتاري با همسر

در آموزه هاي ديني ما، بر رفتار خوب با همسران بسيار تکيه شده است،

چنانکه در قرآن آمده...

بحث اين جلسه ما در رابطه با خوش رفتاري با همسر بود.

در آموزه هاي ديني ما، بر رفتار خوب با همسران بسيار تکيه شده است، در قرآن مي فرمايد:
و عاشروهن بالمعروف؛ با زنان به شايستگي رفتار کنيد [1]

و يا در روايتي از رسول مکرم اسلام صلي الله عليه و آله آمده است که:
الا خيرکم ، خيرکم لنسائه و انا خيرکم لنسائي؛ آگاه باشيد بهترين شما کسي است که با همسر خود رفتار بهتري داشته باشه و من بهترين شما هستم با خانوداه ام [2]

در ادامه اشاره شد به روايتي که سعد بن معاذ از ياران و صحابه خوب پيامبر بود که وقتي از دنيا رفت پيامبر با پاي برهنه به تشييع جنازه او رفتن و با دستان مبارکشون خاک روي او ريختند!
مادر سعد که اين صحنه رو مشاهده کرد خيلي خوشحال شد و يقين کرد او در بهشت است، به خاطر همين رفتن و روي قبر نشستند و گفتند که اي سعد فرزندم بهشت بر تو مبارک باشه!
پيامبر فرمودند: مادر سعد با خدا اين گونه محکم حرف نزن الان چنان فشار قبري فرزندت داشت که شيري که از تو در کودکي خورده بود از سر انگشتانش خارج شد!
و اين نبود جز اينکه با خانواده رفتار بدي داشت، بد اخلاق بود! [3]

و در ادامه اشاره شد به اينکه چه روشهايي براي تکريم اخلاق وجود داره:

1 - برخورد مهربانانه و شاد کردن
پيامبر مي فرمايند: خداى بزرگ، به زنان مهربان تر از مردان است و هيچ مردى، زنى از محارم خود را خوشحال نمى كند، مگر آن كه خداوند متعال او را در قيامت شاد مى كند [4]

2- صبر در بد خلقي همسر
يکي ديگر از آنچه باعث آرامش و پايداري زندگي مي شود صبر در بدخلقي همسر است.
پيامبر ص مي فرمايند: اگر مردي بد خلقي و سوء رفتار همسر بداخلاقش را تحمل کند خداوند ثواب داود را به او عنايت مي کند و اگر زني صبر کند ب بد اخلاقي مردش خداوند ثواب آسيه را به او عنايت مي کند [5]

3- مديريت رفتار است
انسان بايد سعي کند رفتار خودش رو کنترل کند و خوش رفتاري را سر لوحه اعمال خودش داشته باشد.
پيامبر مي فرمايند: من تعجب مي کنم از کسي که زنش را با چوب مي زند! اگر رفتار بدي داشت و مي خواهيد او را تنبيه کنيد او را با لباس و غذا ادب کنيد نه با کتک زدن [6]
براي ادب او بايد از روشهايي استفاده کرد که شرع مقدس اجازه داده است

پي نوشتها:
[1] سوره نساء آيه 19
[2] وسايل الشيعه ج 20 ص 171
[3] بحار الانوار ج 6 ص 220
[4] كافى ج6 ص6
[5] بحار الأنوار ج ‏100 ص 248

[6] بحار الأنوار ج ‏100 ص 249