(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : ◕‿◕ صحبتهای حاج اقاقرائتی ◕‿◕
نمایش موضوع اصلی :

غروب کربلا 313 چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ ۰۴:۵۴ بعد از ظهر

عقاید خواندنی قرائتی درباره ازدواج

قرائتی از محبوب ترین چهره های تلویزیونی است، چیزی فراتر از یک واعظ. دیدگاه های او به خاطر نفوذ کلامش تاثیری آشکار بر بخشی از بینندگان تلویزیون دارد. او را با برنامه «درس هایی از قرآن» و تخته سیاه همیشه همراه معروفش می شناسیم. سبک تدریس او ابتکاری است و با تخته سیاه معروفش مسائل دینی را به زبان ساده و شوخ طبعانه آموزش می دهد… او طی 35 سال حضور در تلویزیون مطمئنا بیش از بسیاری از سازمان های عریض و طویل فرهنگی مثمر ثمر بوده اما شاید این اعتبار و نفوذ چندین ساله او را در ابراز عقاید ویژه اش مصرتر ساخته است.

او بار دیگر بحث ازدواج های دبیرستانی را پیش کشید و آن را به ازدواج دانشجویی ارجح دانست. بر پایه دیدگاه شیخ محبوب کاشان، ازدواج بیش از هر چیز برگرفته از نیازهای جنسی است که خب حرف درستی است و با توجه به خطوط قرمز شرعی، قرائتی با رد کردن مفهوم ازدواج دانشجویی و در حرکتی رادیکال مبلغ ازدواج دبیرستانی است و به شدت هم بر این دیدگاه پای فشاری می کند.

در این زاویه دید مسئله آمادگی ذهنی و شخصیتی زوج های جوان در نظر گرفته نمی شود. رشد شخصیتی مسئله کوچکی در نظر گرفته می شود و بر مهرورزی نوجوانانه تاکید می شود…

مانند صحبت هایش درباره ازدواج که گفت: «مشکل دو سوم جوانان امروز مسئله ازدواج است که معتقدم باید دختران در دوران دبیرستان ازدواج کنند… بنده با ازدواج دانشجویی مخالفم و معتقدم که باید ازدواج دبیرستانی را راه اندازی کنیم چرا که با راه اندازی این نوع ازدواج از بسیاری از آسیب های جامعه در امان خواهیم بود. والدین نباید به بهانه نداشتن شغل مناسب، سربازی، مدرک و سن پایین؛ ازدواج فرزندان خود را به تاخیر بیندازند.»

با توجه به ضریب نفوذ چشمگیر و بیان گرم قرائتی باید صاحبنظران مذهبی و اجتماعی این مقوله را بهتر و بیشتر بررسی کنند. هر چه هست قرائتی از جمله معدود روحانیونی است که به شکل ویژه به یافتن راه حل هایی برای معضلات جنسی جامعه و جوانان آن هم در چارچوب شرعیات تلاش می کند. اینجا برایتان گزیده ای از دیدگاه های معمولا جالب، متفاوت و گاه بحث برانگیز حجت الاسلام قرائتی را نقل می کنیم. در دو حوزه دختران و جوانان و مسائل متفرقه دیگر…

1- صحبت های حجت الاسلام قرائتی درباره ازدواج، حجاب و زنان

25/مهر/87

* بهره بردن از همسر، لیسانس و دیپلم نمی شناسد

بعضی ها یک گیرهایی برای ازدواج گذاشته اند که خیلی عجیب است؛ «اول لیسانس ام را بگیرم، بعد…» در اسلام اینطوری نیست؛ بهره بردن از همسر که لیسانس و دیپلم نمی شناسد. چرا وقتی شما تشنه ای، نمی گویی اول لیسانس ام را بگیرم، بعد آب بخورم؟! «اول دختر اول باید ازدواج کند، بعد دومی.» چه ربطی دارد؟ آمدیم و دختر اول هیچ وقت نخواهد ازدواج کند. یک خانمی چند وقت پیش برای من نامه نوشت که از دست پدر و مادرم خیلی شاکی ام؛ آن موقع که من پیش دانشگاهی بودم، خواستگارهای خوبی داشتم، نگذاشتند ازدواج کنم. حالا دانشگاهم را هم رفته ام اما دیگر خواستگار ندارم. ما روی میخ نشسته ایم، هی می گوییم آخ! خب از روی میخ بلند شو.

11/آذر/93

* ازدواج دبیرستانی شود

مشکل دو سوم جوانان امروز مسئله ازدواج است که معتقدم باید دختران در دوران دبیرستان ازدواج کنند. باید زمینه ازدواج آسان را برای جوانان فراهم کنیم چرا که اگر این اقدام صورت نگیرد با وجود ماهواره خطرات زیادی مورد توجه خانواده ها و مسئولین است. بنده با ازدواج دانشجویی مخالفم و معتقدم که باید ازدواج دبیرستانی را راه اندازی کنیم چرا که با راه اندازی این نوع ازدواج از بسیاری از آسیب های جامعه در امان خواهیم بود. والدین نباید به بهانه نداشتن شغل مناسب، سربازی، مدرک و سن پایین؛ ازدواج فرزندان خود را به تاخیر بیندازند.

* ازدواج آسان ترویج شود

بر اساس روایات قرآن، امر ازدواج بعد از اکسیژن و آب و نان به عنوان سومین نیاز بشر محسوب می شود. یکی از مهمترین مشکلات جامعه فعلی ما این است که آموزش و پرورش کشور آنطور که باید باشد نیست، امر ازدواج ربطی به تحصیل و … ندارد. متاسفانه بعضی از شهرداری ها در سطح کشور بودجه فرهنگی این مملکت را به آتش کشیده و در جایگاهش هزینه نمی کنند. به عنوان مثال شهرداری ها می توانند با بنا کردن چندین سالن و … موجبات ترویج ازدواج آسان جوانان را در سطح جامعه مهیا کنند.

25/مهر/92

* زنان ذاتا آرایش را دوست دارند

آرایش زن چیست؟ زن ذاتا دوست دارد آرایش کند و این جزو ذات زن است. متاسفانه بعضی از این حاج خانم های پیرزن در خانه تا می بینند دخترشان آرایش می کند، یا عروسش، (خنده حضار) یک تعبیرات زشتی می کنند. خانم! تو پیری؟ خجالت نمی کشند، طوری نیست خجالت نکشند. مگر می خواهد برود بیرون خودش را نشان جوان ها بدهد. خودش را آرایش می کند. ما زن داریم دو لیتر گریه می کند برای امام حسین (ع) اما اگر بفهمد پسرش با عروسش یک بستنی خورده کودتا می کند. (خنده حضار) روضه هفتگی، ختم انعام، ختم قرآن، همه دعاها و نمی دانم «امن یجیب» مهرش، جانمازش اندازه یک بقچه حمام است اما اگر بفهمد که این مثلا با عروسش رفته فرض کنید حالا بگردند، دری وری می گوید. زن نژادش این است.

* جوان دوست دارد شیک بپوشد

شما یاد بگیرید از امیرالمومنین (ع)، با غلامش رفتند پیراهن بخرند، پیراهن قشنگ را داد به غلامش، گفت: آقا من قنبر غلام هستم. فرمود: مگر جوان نیستی؟ خب جوان دوست دارد شیک بپوشد. سر به سر بچه ها نگذارید. در آرایش حلال، وقتی به آرایش حلال گیر دادی، آنها سمت آرایش حرام می روند. خیلی از گیرهایی که می دهند اینها ضررش به خودشان برمی گردد.

* زن بیوه حق دارد ازدواج کند

آرایش یک ارزش است. دختر و پسرها در آرایش حلال نباید مزاحم داشته باشند. مثل اینکه یک کسی شوهرش مرده اسلام گفته چهار ماه و 10 روز فاصله بگیرد، بعد از چهار ماه و 10 روز، قرآن آیه دارد می گوید: اگر خانم خواست عقد کند، کسی حق ندارد جلوی او را بگیرد. آیه قرآن است، متن قرآن است. زن بیوه! خواهند گفت عجب زن بی حیایی بود، چه زود شوهر کرد.

* زن برای شوهرش آرایش کند

زنان بیوه یک چیز غلطی در سرشان است، می گوید: من می خواهم وفادار باشم. چون می خواهد وفادار باشد، ازدواج نمی کند. اصلا قاطی کرده والله نمی دانم قاطی کرده. اینها جزو دین نیست. جزو لغت نیست. جزو قرآن نیست. بالاخره حالا من 50 سال است دیگر آخوند هستم. 15 سالگی آخوند شدم. حالا 65 سالم است. بعد از 50 سال آخوندی، 32 سال برای شما حرف می زنم. وفا این نیست که انسان ازدواج نکند. تقوا این نیست که انسان برای شوهرش آرایش نکند. به خانم می گوییم: آخر این چه قیافه ای است؟

12/اردیبهشت/92