(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : رحلت یا شهادت پیامبر خدا ص
نمایش موضوع اصلی :

غروب کربلا 313 شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۰۴:۵۷ بعد از ظهر

(و ما محمد إلا رسول قد خلت من قبله الرّسل أفإن مات أو قتل إنقلبتم علی أعقابکم و من ینقلب علی عقبیه فلن یضرّ الله شیئا و سیجزی الله الشاکرین؛

و محمد تنها فرستاده ای از جانب خداوند است که فرستادگان دیگری پیش از او گذشته اند. آیا اگر او بمیرد یا کشته شود شما به گذشته خویش (دوران جاهلیت) باز می گردید؟ و هر آن کس به گذشته خویش بازگردد، هرگز به خدا زیانی نمی رساند و خداوند به زودی سپاس گزاران را پاداش خواهد داد __ آل عمران/144)

❀ عیاشی از حسین بن منذر روایت کرده که گفت: از امام صادق علیه السلام در مورد قول خداوند ﴿أفإن مات أو قتل إنقلبتم علی أعقابکم﴾ پرسیدم: آیا قتل بوده یا موت؟ فرمود: اصحابش کردند آن چه کردند {یعنی: ایشان را به شهادت رساندند.} (1)

❀ امام صادق از پدرانشان علیهم السلام روایت کرده که فرمودند: امام حسن علیه السلام به اهل بیتشان فرمودند: من با سمّ کشته می شوم همان طور که رسول خدا صلی الله علیه و آله با سمّ به شهادت رسید. پرسیدند: چه کسی این کار را با شما می کند؟ فرمودند: همسرم جعده دختر اشعث، معاویه او را فریب می دهد و او را به این کار امر می کند. پس گفتند: او را از منزلتان بیرون کنید و از خودتان دور کنید! فرمود: چگونه او را بیرون کنم و بعد از آن کاری نکند! و اگر او را بیرون کنم کسی غیر از او مرا به قتل نمی رساند. (2)

❀ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: هیچ نبی و یا وصی نیست مگر این که شهید می شود. (3) 

❀ در روایت دیگری فرموند: هیچ یک از ما نیست مگر این که یا مسموم یا کشته می شود. (4) 

❀ امام حسن مجتبی علیه السلام: به خدا سوگند هیچ یک از ما نیست مگر این که مقتول و شهید است. (5) 

═════════ ♥ೋღ☃ღೋ♥ ═══════════
1)تفسیر عیاشی، محمد بن عیاش، ج 1، ص 200

2)بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 43، ص 327

3)بصائر الدرجات، محمد بن حسن صفّار، ص 148؛ بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 17، ص 405 و ج 40، ص 139.

4)وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، ج 14، ص 2 و ص 18؛ بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 45، ص 1؛ من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق، ج 4، ص 17.

5)کفایه الاثر، خزاز قمی، ص 227؛ اعلام الوری، طبرسی، ج 2، ص 132