(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : حجاب و عفاف
نمایش موضوع اصلی :

maryam20 پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ ۰۸:۰۶ بعد از ظهر

رسول خدا (ص) از حضرت جبرئيل (ع) سوال نمود كه آيا فرشتگان خنده و گريه دارند؟ جبرئيل فرمود: بله (يكي از آنجاهايي كه فرشتگان مي خندند) زماني است كه زن بي حجابي و بدحجابي مي ميرد و بستگان او را در قبر مي گذارند و روي آن زن را با خشت و خاك مي پوشانند تا بدنش ديده نشود. فرشتگان مي خندند و مي گويند: تا وقتي كه جوان بود و با ديدنش هر كسي را تحريك مي كرد و به گناه مي انداخت (پدر و برادر و شوهرش و... از خود غيرت نشان ندادند) و او را نپوشاندند، ولي اكنون كه مرده و همه از ديدنش نفرت دارند او را مي پوشانند!

احمد بن ابی‏نصر بزنطی (که از اصحاب عالیقدر حضرت رضا علیه‏ السلام است) می‏گوید از حضرت رضا سؤال کردم آیا برای مرد جایز است که‏ به موی خواهر زنش نگاه کند؟ فرمود: نه، مگر اینکه از زنان سالخورده‏ باشد. گفتم پس خواهر زن و بیگانه یکی است؟ فرمود بلی، گفتم (در مورد سالخورده) چقدر برای من جایز است نگاه کنم؟ فرمود به موی او و ذراع (از انگشت تا آرنج) او می‏توانی نگاه کنی.

علی بن جعفر فرزند امام ششم است و مرد بسیار جلیل القدری است، از برادرش حضرت موسی بن جعفر علیه السلام می‏پرسد برای مرد چه مقدار جایز است به زنی که محرمش نیست نگاه کند؟ حضرت در جواب فرمود: چهره و کف و جای دستبند.

از امام صادق(ع) سوال شد : آیا آرنج زن تا مچ از قسمتهایی است که باید از نامحرم پوشاند؟ فرمودند: بلی آنچه زیر روسری قرار گیرد و همچنین از محل دستبند به بالا باید پوشانده شود.

رسول اکرم (ص) از اسماء در حالی که جامه های نازک و بدن نما پوشیده بود رو برگرداندند و گفتند: ای اسماء همین که زن به حد بلوغ رسید، سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر این و آن که اشاره به مچ دست به پایین و صورتشان نمودند.

امام صادق(ع) در مورد زینتهایی که جایزاست زن در مقابل نامحرم ظاهر کند فرمودند: صورت و کف دو دست.