(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : حکم شرعی استخاره اینترنتی
نمایش موضوع اصلی :

صبا پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۵۵ بعد از ظهر

بسیار اتفاق می افتد که انسان در زندگی بر سر دو راهی قرار می گیرد در این موقع کسانی که اعتقاد به استخاره (طلب خیر) دارند با گرفتن استخاره خود را از تردید خارج می سازند و کسانی هم که اعتقاد به این امر ندارند با روش های دیگر تحیر خود را از بین می برند.
اما گروه اول؛ که جمع کثیری از این دسته هستند لازم است چند نکته را راجع به استخاره بدانند:
1- استخاره برای رفع حیرت است.
2- بعد از آنکه عقل انسان در امری به نتیجه نرسید و سپس مشورت با دیگران هم نتیجه نداد، آنگاه مسئله استخاره مطرح می شود.( نه در بدو امر و بدون مشورت و تفکر)
3- همانطور که در احادیث معصومین علیهم السلام وارد شده است که: «هر کس خودش استخاره کند.» چنان که علامه مجلسی - رحمة الله علیه - می گوید: «سید بن طاووس (ره) گفته است: « من حدیث صریحی ندیده ام که کس برای دیگران استخاره کند و اصل، آن است که هر کس برای خودش، استخاره نماید.» [1]
شهید مطهری در این باره می فرماید: من خودم استخاره می کنم و با آن مخالف نیستم، ولی بهتر این است که هر کس خودش استخاره کند، حتی بعضی می گویند استخاره کسی برای کس دیگر درست نیست. و هر کس باید خودش استخاره کند نه این که علما یکی از وظایفشان، استخاره کردن است. [2]

استخاره در کلام معصومین صلوات الله علیهم اجمعین

امیر المؤمنین علیه السلام می فرماید: « در سفر یمن که به امر پیغمبر صلی الله علیه و آله می رفتیم، از جمله سفارش های ایشان این بود که فرمود: یا علی؛ در این سفر در هیچ جا استخاره را ترک نکن.هر کس با استخاره کاری را انجام داد، حیران و سرگردان نشود و هر کس در کاری مشورت کرد پشیمان نگردد.» [3]

حکم شرعی استخاره اینترنتی
سوال:
آيا استخاره كه در برخى سايت‌ها است مى‌تواند ملاک قرار گيرد؟
جواب:
مقام معظم رهبری:
اگر طبق روش‌هاى معمول است مانعى ندارد. [4]

آیت الله مکارم:
در صورتی که یک فرد حقیقی استخاره را انجام دهد و نتیجه اعلام شود یا نرم افزار طوری تنظیم شده باشد که آیات آغاز یکی از صفحات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند، مانعی ندارد. [5]

ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ

پی نوشت

[1] بحار الانوار، ج 91، ص 285.
[2] استاد مطهری، خاتمیت (چاپ ششم: انتشارات صدرا، قم، 1372) ص 114.
[3] الأمالي (للطوسي) / النص / 136 / [5] المجلس الخامس. عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ (عَلَيْهِمُ السَّلَامُ)، قَالَ: بَعَثَنِي رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ) عَلَى الْيَمَنِ فَقَالَ وَ هُوَ يُوصِينِي: يَا عَلِيُّ، مَا حَارَ مَنِ اسْتَخَارَ، وَ لَا نَدِمَ مَنِ اسْتَشَارَ
[4]
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

[5] http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&mid=762