(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : نامه سی و چهارم نهج البلاغه
نمایش موضوع اصلی :

sadaf یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ۰۲:۲۱ بعد از ظهر

نامه 34 :به محمد ابن ابوبکر

از نامه های امام عليه السلام به محمدابن ابوبکر هنگامی که در اثر عزلش از فرمانداری مصر و قراردادن مالک اشتر به جای او ناراحت شده بود . و سرانجام که اشتر در بين راه از دنيا رفت و به آنجا نرسيد . اما بعد به من خبر رسيده که از فرستاده اشتر به سوی  فرمانداريت ناراحت شده ای ولی اين کار را من نه به اين جهت انجام دادم که تو در تلاش و کوششت کندی ورزيده ای و يا برای اين باشد که جديت بيشتری به خرج دهی .اگر آنچه در اختيارت قرار دارد از تو گرفتم تو را والی جائی قرار دادم که هزينه آن بر تو آسانتر و حکومت آن برايت جالب تر است .  آن مردی که من او را فرماندار مصر کرده بودم مردی بود که نسبت به ما ناصح و خيرخواه  و نسبت به دشمنانمان سختگير و درهم کوبنده بود خدای او را رحمت کند که ايام زندگی خود را کامل کرد عمر را به پايان بردو مرگ را ملاقات نمود در حالی که ما از او راضی  بوديم خداوند هم نعمت خشنوديش را بر او ارزانی دارد و پاداشش را مضاعف گرداند .  اما اکنون  تو برای پيکار با دشمنت سپاه را بيرون آر و طبق بصيرت و فهمت در مبارزه با او حرکت کندامن جنگ را برای کسی که با تو مي جنگد به کمر زن و مردم را در راه پروردگارت به مبارزه دعوت کن .  از خداوند بسيار ياری طلب که مشکلاتت را حل خواهد کرد و در شدائديکه بر تو نازل ميشود ياريت مي کند