(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : وحدت در نگاه آیت الله بهجت ۳
نمایش موضوع اصلی :

کاربر حذف شده 2750 چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴ ۰۳:۱۸ قبل از ظهر

مرحله سوم:اتحاد بین تمام ملل

بزرگ عارف دوران ما٬ پا را از وحدت بین مسلمان فراتر می نهند و خواستار تعامل و وحدت ملل مختلف می باشند.

«خدا می داند که افراد بشر٬ چه قدر در امر دفن مردگان خود مختلف اند؛ برخی طوایف مردگان خود را می سوزانند. برخی دیگر٬ مردگان خود را با لباس های فاخر و جواهرات٬ دفن می کنند تا در آن جا محروم نباشند! و یا با مومیای اعلا و گران قیمت به قبر می سپارند تا هزارها سال٬ صورت آن ها از بین نرود. بعضی دیگر٬ مردگان خود را در هوای آزاد می گذارند تا پرنده ای چشمانش را بیرون بیاورد! بشر با این همه ادعایش٬ این گونه به خرافات معتقد است!

آیا با وجود این همه اختلاف در یک امر جزئی٬ توقع دارید افراد بشر٬ در دین و مرام و اعتقادات٬ اختلاف نداشته باشند؟! آیا چنین اختلافی که طوایف گوناگون با هم دارند٬ نباید در فکر باشند که خود را به اعتدال حقیقی برگردانند و نسبت به هم٬ محبت و عطوفت داشته باشند و هرچه بیشتر به همدیگر نزدیک شوند و این همه با یکدیگر بیگانه نباشند٬ تا سرانجام باهم متحد و یکی شوند. البته منظور اتحاد در حق است٬ نه در باطل. اتحاد دو آقا با هم٬ نه مانند اتحاد نوکر و آقا! و نه وحدت به این معنا که هر کدام از طوایف بگویند: من بر حق هستم و طریقه ی من باید باشد.»ص ۲۰۹