(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : مستند مولینه
نمایش موضوع اصلی :

حریم قدس شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ۰۹:۵۶ بعد از ظهر

مــــــــــــــــــــــــــــــــولــــــــــــــــــینه
امشب میخوام یه چیزی بنویسم براتون که برای من خیلی خیلی جذاب وتحسین یر انگیز وتفکر انگیز بود .

مستندی دیدم به اسم مولینه اگر تونستید حتما ببینید ولذت ببرید .

ماجرا مربوط به چند تا خانواده ی مسلمان شیعی در فرانسه در حومه ی جنگلی به نام مولینه بود .

مولینه به معنای محل اجتماع مردم بود .

این شیعیان با عشق تمام وبا عزم واراده وایمان خالصانه چندین سال تعطیلات آخر هفته رو به ساخت یک مسجد برای انجام اعمال عبادی  صرف کردند 

این مسجد زیبا قبلا خرابه بجامانده از یک دیر(کلیسا)بود که شاید 400سال از ساخت اون میگذشت واین خانواده های شیعی دست به تعمیر وتجهیز این محل زدند

وقتی مستند رو نگاه می کردم در ابتدا متوجه نشدم که اینها شیعه هستند وبا خودم گفتم چقدر خوب می شد اگه این ها شیعه بودند که ناگهان دیدم رو ی دیوارهای مسجد اسامی متبرک ایمه

اطهار نقش بسته وبسیار هنرمندانه وزیبا کار شده  بود وخیلی خوشحال شدم .

این انسان های منحصر به فرد الگوی رفتاریشون سلمان فارسی بود که با اینکه غیر عرب بود اما تحت تاثیر اسلام واخلاق وشیوه پیامبر به حقیقت ایمان رسید .

اونها اسامی عربی داشتند که چند تا از اونهارو یاد داشت کردم .

عبدالنوروعبدالرحمن از بانیان اصلی مسجد /عبدالمجید /بلال /ابراهیم وادریس و...

خیلی برام جالب بود از نحوه درست کردن این مسجد ونوع سلوک ورفتاری که باهم داشتن تا معماری وهمفکری وبرادری خاصی که بین این جمع دیده می شد .(فکر می کنم  بینشون سنی هم بودن )

بنظرم شخصیتهایی که می دیدم مافوق انسان بودند .

کنار هم با آرامش نماز میخوندن .درس عربی میخوندن زن ومرد دختر وپسر / تابهتر وبیشتر وعمیق تر مفاهیم دینی رو درک کنن وتمام اینها تلنگری برای خودم بود .که تا اینجا من

برای فهم بهتر دینم ومذهبم چکار کردم؟

اگر همین چند کتاب عربی رو اجبارا در دبیرستان نمیخوندم بازهم دنبال این مطلب بودم که بتونم با استفاده از یادگیری بهتر زبان عربی قرآن وکلماتش رو بفهمم؟

بچه های این جمع هم تو کلاسا شرکت میکردن وبدون اجبار وباروی خوش پذیرای آموزش بودند .

واز همه جالب تر مراسم ماه محرم که یک بازی بود 

"سایه بازی "

شخصیتهای کربلا شبیه سازی شده بود وتماما بوسیله خود همان معماران مسجدوهمان جمع اندک تدوین واجرا می شد .

امام حسین یک شوالیه با  چراغ سبز بر روی صفحه بود.
ومن میدیدم که با چه شور وبصیرتی سایه ها رو جهت میدن 

وحر ویزید وعمر سعد در این سایه ها حوادث کربلا وعاشورا رو به تصویر می کشید .

تمام لحظات مستند رو با علاقه وعشق دیدم وبه حالشون غبطه خوردم 

در قلب اروپا یه عده میان واز دین اسلام فقط داعشی شدن رو انتخاب میکنن ویه عده منادی صلح ودوستی واعتقاد خالص میشن 

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا