(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : تربیت نفس2
نمایش موضوع اصلی :

سینا313 یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۲:۴۷ قبل از ظهر

بسم الله الرحمن الرحیم

با خدا باش: افوض امری الی اللهان الله بصیر بالعبادرب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و جعلنی من لدنک سلطانا نصیرا.
باخداباش: دوستان بحث ما در جلسه قبلدر مورد حدیث شریف جنود عقل و جهل بود خلاصه بحث این شد کهخداوند متعال 75 سرباز به عقل داد و 75 سرباز به جهل دادو این دو قدرت ضد هم بودند و مبارزه می کنندوجود انسان محل مبارزه این هاست و انسان سکاندار این مبارزه استبا اعمال خود به طرفین قدرت میده اگه اعمال شایسته و خالص انجام بده قوای عقل نیرو میگیرند وبه تصرف وجود انسان می پردازندو اگه گناه می کنه و یا اعمالش نا خالص است قوای جهل نیرو می گیرند
 و تلاش می کنند سنگر های وجود انسان را تصرف کنند در این مبارزه سنسنگین هدایت قوای عقل ملائکه های خداوند متعال است و هدایت قوای جهل شیاطین ملعون هستند طبق روایت معتبر درکتاب شریف کافی برای هر مومن 2000 شیطان موکل هستندو تلاش می کنند با وسوه انسان باعث شوند انسان دنبال عصیان بره و قوای جهل در وجودش قوت بگیرند
 لذا در جلسه قبلعرض شد این جهاد و مبارزه بنا به فرمایش پیامبر صلی الله و علیه و آله جهاد اکبر می باشد
دوستان بنده هفته قبل این حدیث پیامبر صلی الله و علیه و آله را گفتم کی یادش مونده لطفا توضیح بده
 کسی یادش نمونده ؟؟؟

لیلی2020: جهاد بانفس

با خدا باش: می دونم متن حدیث چی بود توضیح بدید کسانی که بودند توضیح بدن

ایلیا 110: فکر کنم جهاد اکبر و جهاد اصغر را توضیح دادین

با خدا باش:احسن متن حدیث را لطفا بگید

سپیده 313: بله یه لشکر رفته بودن جنگ با پیروزی برگشتن پیامبر تحسین کردن و گفتن که این جهاد اصغره
و مهمتر از این که مونده جهاد اکبر هستشاون سربازان گفتن جهاد اکبر چیه پیامبر فرمودن جهاد با نفسیعنی همین جهاد عقل و جهل که شما گفتین

mehdi 313: مبارزه با نفس اماره جهاد اکبر هستش

با خدا باش: جزاکم الله خیر الجزا ممنون.دوستان خواهشا عنایت کنیدبحث های اخلاقی بر خلاف سایر علوم یک نوع حالت عملی دارن و لازمه بحث را نتنها باید به دقت یاد بگیریمبلکه در عمل به به به آن کوشا باشیم خوب به خاطر اهمیت مبارزه با نفس روایات زیادی تو این زمینه وارد شده و توصیه اکید شده که در معرفت نفس کوشا باشیم
البته وقتی این کلمه یعنی معرفت نفس بگوش ما می خوره در اصل گاها به چیز هایی فکر می کنیم که نتیجه نمی دهمعرفت نفس همان شناخت کافی در در مورد این مبارزه است که مقدمه ان می باشد دقیقا مانند میدان جنگ باید وجودمان را رصد کنیم این که کجا ها مغلوب شدیم نقاط ضعفمان را پیدا کنیم بعد به تقویت همان قوا بپردازیم از دیدخواه بزرگان اخلاق انسان باید بزرگترین هم غمش همین معرفت باشد چرا که سرنوشت ابدی انسان وابسته به آن است بدبختانه ما ها غافلیم  به خاطر چند روز کوتاه دنیا همه وقتمان را صرف می کنیم تازه یقین داریم که حد اکثر 70 سال است ولی  باز باور داریم بعد از این دنیا
به خاطر این 70 سال همه عمر شریف را صرف می کنیم میلیارد ها سال زندگی خواهیم کردولی با دست خودمان اونجا را خراب می کنیمدوستان تو همین موضع کمی فکر کنندخیلی تاثیر داره انسان به مرور از غفلت بیدار می شهحدیث شریفی از پیامبر اسلام صلی الله و علیه و آله است می فرماید: اناس نیام اذا ماتوا انتبهوا:مردم در خواب هستند وقتی میمیرند بیدار می شوند.حالا این بیداری فایده نداره بیدار شده و حقیقت براش کشف شدهدر قران است بعضی ها وقتی می بینند کار ار کار گذشته
و جهنمی شده اندمی گویند کاش خاک بودم بعضی ها می گویند کاش راه پیامبر را می رفتم بعضی ها می گویند کاش با فلانی دوست نمی شدم چون دوست بدی بود و منو از ایمان دور کرد خوب دوستان بزرگوارم اینها حقایقی است که قران می گوید
وهمه اعتقاد داریم بهتره بنشینیم و به بدبختی برزخ و قیامتمان فکر کنیم برزخی که تنها خواهیم بود با همین قوای وجویمان همه قوای وجوی به شکر موجمودات زنده در خواهند امد اگه قوای عقل حاکم بود بر وجومان موجودات نورانی در کنارمان خواهند بود و به ما آرامش خواهند داد خدای نکرده اگه قوای جهل غلبه کرده بود موجودات وحشتناک با ما محشور خواهند شد و عامل وحشت و ترس ما خواهند شد لذا تفکر در احوال خودمان و بعد از مرگ خیلی تکان دهنده است.استادی برای حقیر توصیه می کرد که هر هفته یک نوبت برو گورستان و به حال مرده ها فکر کن به برزخ و قیامت فکر کن فکر کن الان مرده ای ببین چقدر اماده سفر اخرت هستی این خیلی تاثیر داره مخصوصا دوستان روزانه سعی کنند چندین نوبت به مرگ فکر کنند نتیجه این مبارزه عقل و جهل در وقت مردن مشخص خواهد شد شیطان از یک طرف میاد وعزرائیل هم از طرف دیگرقدرت هر کدام به اندازه غلبه انها در حیات ما خواهد بود یعنی قدرت تصرف شیطان وابسطه به اندازه تصرف قوای جهل است و برعکس معمولا لحظه جان دادن را حالت احتظار می گوینددر روایت است که به اندازه دوشیدن شیر گاو زمان می بره

mehdi 31 : نماد جهل رو شیطان میدونن و نماد عقل رو پیامبر و ائمه فکر کنم درسته این نزدیک شدن یعنی همون به یاد مرگ بودن درسته

با خدا باش: در این حال شیطان تلاش می کنه ایمان را بگیره و انسان کافر از دنیا بره بله اینجا نکته مهمی است دقت کنید در همین روایت است که هر کس نماز هاشو اول وقت بخونه خود جناب عزرائیل سلام الله علیه شهادتین را براش تلقین می کنه دیگه لازم نیست از بیرون کسی تلقین کنه و کسی که نماز هاشو اول وقت خونده همین باعث میشه جناب عزرائل سلام الله علیه شهادتین را تلقین کنه و مومن با ایمان از دنیا بره خوب همین ها مبدا فکری است دوستان تا بیدار بشیم
و خودمان را اصلاح کنیم و در این مبارزه دقت کنیم و نفسمان را معرفت کنیم یعنی بشناسیم
 تا ان شاء الله وجودمان رحمانی بشه  و با ایمان کامل این جهان را ترک کنیم بنده بیشتر از این وقت بزرگواران را نمی گیرم

سپیده 313: انشالله، با امید و لطف پروردگار

با خدا باش: و صلی الله و علی محمد و اله محمد والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته