(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : حجاب برتر برای زنان
نمایش موضوع اصلی :

programmer پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۲ ۰۳:۰۲ بعد از ظهر

بسم الله الرحمن رحیم

حجاب برتر برای زنان

سامان: با اجازه دوستان شروع میکنم من امشب موضوعی رو میخوام درموردش صحبت کنم که شاید خیلی در اجتماع مورد غفلت قرار گرفته و اون موضوع بحث حجابه البته قطعا این بحث رو نمیشه در یک شب جمع کرد بنابراین سعی میکنم در مورد یک بخش ازون صحبتی داشته باشم  که انشاء الله درحد توان به نتیجه مطلوب نزدیک بشیم

مو ضوعی که مطرحه اینه که حجاب برتر خانم ها چی هست : وآیا اصلا منبعی برای تعریف این حجاب شده یانه

نسيم هويزه: اول ميشه حجاب و تعريف كنيد

سامان: تعریف حجاب رو نمیشه به صورت قطعی گفت ولی در لغت حد اقل به معنب حائل و پرده هست و ما اینجاییم که معنای اصطلاحیش رو از نظر شرع بفهمیم
بحث اینه که چادر یا مانتو یا چیزی دیگه مورد نظر اسلام هست یا نیست

سامان: دوستان نفرمودند فکر میکنند که چه حجابی برای خانم مد نظر اسلامه

نسيم هويزه: هر چيزي كه پوشاننده باشه حجاب

موحد: روسریه بلند، چادر شکل

قمر: حجاب با چادر مشکی

ترنم 12: حجاب یعنی حجابی که از نظر اسلام یه پوشش کامل باشه .حالا چادر باشه یا نباشه

سامان: خوب این پوشش رو اگر اسلام معرفی کرده باشه شما میپذیرین خواهر ترنم؟

ترنم 12: بله من یه شیعه وبچه مسلمونم و مسلما تابع حدودیم که برام مشخص شده

قمر: اسلام طرفدار حجاب بیشتر و حداکثر بانوان است مخصوصا خانمای جوان بیرون از خونه

نسيم هويزه: به نظر من بايد حجاب رو با عشق قبول كنيم نه به اجبار يا ترس از سر پيچي از دستورات خدا به خاطر خودمون نه به خاطر اينكه وظيفه است

سامان: بحث اجبار یا ترس مطرح نیست خواهر نسیم

نسيم هويزه: چرا مطرح واسه خيليا مطرح

سامان: به هر حال یه تکلیفی اگر از جانب خدا برما نازل شده باید عمل کرد یانه ؟ خوب این تکلیف به نظرتون به طور مشخص وجود داره؟

نسيم هويزه: بايد عمل كرد ولي اون عمل كردن بايد با عشق باشه يعني دوست داشتن وپذيرفتن. پذيرفتن بي دليل زياد جالب نيست

سامان: خوب شما اگر نخوایید نماز بخونید خواهر نسیم چی میشه؟

نسيم هويزه: اگه من نماز نخونم خودم ضرر ميكنم چون ديگه احساس ارامش ندارم

سامان: خوب عقاب هم میشین یانه؟خواهر نسیم

نسيم هويزه: بله حتما ولي من ميگم وقتي قراره انتخاب كنيم پس بهتره درستر انتخاب كنيم انتخابي كه دليلشو ميدونيم

سامان: قطعا خواهر نسیم خوب دلایلش رو هم باید تحقیق کرد و دونست : و تحقیق نکردن مجوزی برای عدم اجرای فرامین الهی نیست درسته؟

نسيم هويزه: بله درسته

سامان: خوب من از این تکلیف میخوام صحبت بکنم

نسيم هويزه: ولي مشكل ما اينه كه بچه هاي كوچك رو مخصوصا دختر خانما رو طوري تربيت ميكنيم كه حجاب رو به خاطر اينكه مادر يا خواهرشون داره قبول ميكنن در كنار اجراي دستورات خدا بايد از بچگي دليلشو تا حدودي بدونن

سامان: يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلابِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِيماً  آیه 59 سئره احزاب

اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤ منان بگو جلبابها (چادرها) خود را بر خویش فرو افکنند، این کار براى اینکه (از کنیزان و آلودگان ) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و (اگر تاکنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده ) خداوند همواره غفور و رحیم است

سامان: خوب دوستان به نظرشون جایی که قران تکلیفی رو مشخص کنه راه دررویی براش هست؟

نسيم هويزه: نخير

سامان: خوب در قران صراحتا از جلابیب نام برده  و چون ما در عرف و زبان فارسی این لغت رو نداریم  باید برای درک درست اون به تفاسیر رجوع کنیم : و معنی درست اون رو از مفسرین بپرسیم و مطالبه کنیم

سامان: آیه الله طباطبایی رو که همه میشناسن؟

صاحب تفسیر المیزان
ایشون در ذیل تفسیر آیه 59سوره احزاب معنی جلابیب رو چادر میدونن و شیخ طوسی هم بدین صورت معنی جلابیب رو چادر دونستن

هاني66: اقا سامان /حد وجوب پوشش در بانوان چقدره؟

سامان: داداش هانی عرض شد چادری که الان خانم های ما در عرف میپوشن...همین چادر مشکی مد نظره

نسيم هويزه: الان انواع چادر داريم عربي ملي لبناني شالدار ووووووووووووووو ايا همه اينا حجاب برترن

ارامش 14: در قران چیزی بنام چادر نیومده اما چادر بهترین حجاب است الان اما چادر رو هم بعضیا سرشون نکنن خیلی بهتره

سامان : خواهر آرامش دلیلش رو میفرمایی؟

ارامش 14: بعضیا چادر سرشونه اما حرمتشو ندارن عزیز یکی چادر سرش نیست اما حجابش از کسی که چادر داره خیلی بهتره

سامان: خوب خواهر آرامش این دلیل میشه که ما به تکلیفمون عمل نکنیم؟ خواهر آرامش شما حتما میدونین ریا چیه؟خوب داشتن چادر هم ممکنه مورد سوء استفاده قرار بگیره ولی دلیل بر این نمیشه که ما تکلیفمون رو چون بعضیا سوء استفاده میکنن کنار بزاریم

نسيم هويزه: چادري كه بخواد جلب توجه كنه نسبت به مانتويي كه پوشيده است ايا حجاب برتره منظورم چادراي جديد

سامان: خوب این متاسفانه بدلیل اجباری کردن چادر در بیشتر دانشگاههای ما شاید باشه خواهر آرامش  که به نظر من هم این مسئله ممکنه به دید مردم نسبت به چادر ضربه بزنه

ارامش 14: چادری که بخواد اجباری سرشون کنن همون نکنن بهتره کسی که بخاد حجاب داشته باشه خودش خیلی بهتر میدونه چطور میشه باحجاب بود

پاییز00: دوستان اگه کسی واقعا معنیه واقعی حجاب . چادر بدونه هیچ وقت بهش بی حرمتی نمیکنه

سامان: تاحدی موافقم خواهر آرامش اما خوب اگر تو دانشگاه اجباری بشه کم کم ممکنه فرهنگش جابیفته و درحقیقت پاسخی به تبلیغات گسترده و منفی علیه چادر باشه

زینب سادات: دقیقا منم موافق اجبارم

ارامش 14: خیر اقا سامان اجباری نمیشه باید فرهنگشو بیشتر ترویج بدن باید برنامه ریخت و کار گروهی انجام بدن

پاییز00: سامان به اجبار چیزی جا نمیفته چادرم زمانی جا میفته که طرف کاملا قبولش داشته باشه و بی حرمتی نکنه بهش

سامان: البته نظر من نیست استدلالهاییه که در این مورد شده...که مخالفانی هم داشته

نسيم هويزه: زمان پيامبر كه چادر نبوده تعريف از چادر چيه

سامان: خوب روسری های بلندی مثل چادر بوده خواهر نسیم که مفسرین ما معتقدند که شگل همین چادرای خودمون بوده تقریبا

ارامش 14: چارقد

قمر: بله اون روسریا خیلی بلند بودن

نسيم هويزه: تو جامعه الان ما متاسفانه حجاب كمرنگ شده و بايد كاري كنيم كه كمرنگتر نشه مخصوصا تبليغات و ترويج حجاب بي تاثير نيست

سامان: خوب به نظرتون چرا اینطور شده خواهر نسیم؟

نسيم هويزه: به نظر من به خاطر كم كاري ما و بيشتر صدا سيماست و البته خانواده ها

سامان:  خوب خوب دوستان اجازه بفرمایید یک جمع بندی بکنیمپس بنابر عرایضی که داشتیم محدوده حجاب و حجاب برتر از نظر قران مشخص شد
 ولی اینکه چرا این نوع حجاب رعایت نمیشه و هر روز هم کمتر میشه خوب جای تامل داره و همونطوری که خواهرمون نسیم گفتند تبلیغات بی تاثیر نیست یعنی قدرت تبلیغاتی رسانه های غربی که هرروز هم بیشتر میشن و باید بپذیریم که قدرت تبلیغاتی اونها ازما بیشتره  تاثیر بسیار زیادی در کنار گذاشتن چادر داره تا جاییکه باعث شده ما نص قران رو نادیده بگیریم و این باید تلنگوری برای ما باشه که مصداق اکثرهم لایعقلون نباشیم چون این شعری که شنیدین خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت ش همه جا کاربرد نداره و  و ما باید احکام و تکالیفمون رو بشناسیم و به اونها عمل کنیم

سید110: البته دوستان همه میدونیم که حجاب فقط حجاب پوشش نیست و ابعاد مختلفی داره که همه این ابعاد رو نمیشه در یک جلسه مورد بررسی قرار داد به هر حال در حد بضاعت و محدودیت زمانی این مقدار مورد بحث قرار گرفت