(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا (ویژه محرم)
نمایش موضوع اصلی :

سپیده 313 دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۳۹ بعد از ظهر

هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا (ویژه محرم)

پاسخگودوستان همگی ما می دونیم امام حسین(ع) هدفشون رو از قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر بیان کردند و این مهم با توجه به توجه دقیق به این که چه منکری درآن زمان وجود داشت که چنین حرکتی را می طلبید و آن منکر چطور به وجود آمده بود قابل تأمل است

توجه شما رو به کلامی از خود امام حسین در روز عاشورا جلب می کنم که فرمود همین طور خون آلود جدم رسول خدا(ص) را ملاقات خواهم کرد و به او خواهم گفت که ابوبکر و عمر مرا کشتند

و امام صادق(ع) حدیثی دارد که مضمونش این است که خونی که به ناحق بر زمین بریزد وزر و وبالش به گردن ابوبکر و عمر و پیروان آن دوست

پس با توجه به این معنا باید توجه کنیم که موضوع خلافت چقدر مهم است که امر به آن معروف حتی خون امام را می طلبد و نهی از منکر خلافت کسی که خدا او را خلیفه قرار نداده هم همین قدر حائزاهمیت است

و دومین نکته این که گاهی ما با نگاه به بعضی افعال گمان می کنیم فلان کار خیلی هم گناه بزرگی نیست ولی نتیجه اش خیلی بزرگ می شود مثل غصب ابوبکر و عمر که این همه سنی درک نمی کنند این همه بزرگ است پس برای این که هرگز به بی راهه نرویم نباید گناهی از گناهان خود را کوچک بشماریم هرچند در نظرمان کوچک آید

آرام
البته امروزه نگرش اهل سنت در برخی مناطق تغییر کرده

پاسخگو
ان شاءالله که همین طور است ولی بعید می دانم نگرششان نسبت به ابوبکر و عمر تغییر کرده باشد علی ای حال

ما که شیعه هستیم و به برکت ولایت ائمه(ع) با حق آشنا باید خیلی مراقب باشیم و بدانیم که گاهی نتیجه ی یک حرکتمان می تواند به قیمت خون ها تمام شود

و نکته ی دیگر این که وقتی امام حسین (ع) می فرماید من به خاطر زنده کردن دین جدم قیام کردم باید به این مهم پی ببریم که چقدر دین خدا دارای اهمیت است و لذا به احکام الهی پایبند باشیم