انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » بخش کاربران یاران منتظر » مباحث چت روم » موضوع امشب چت روم/تعریف مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه و تفاوت این دو

موضوع امشب چت روم/تعریف مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه و تفاوت این دو

عرضم به حضورتون که مهریه یک هدیه واجبی هست که در فقه اسلام به صورت مال به زوجه تعلق میگیره و خانم به محض وقوع عقد، مالک این مهر میشه. لذا مقدار مهری که در عقد ازدواج تعیین شد به ذمه و گردن آقا در میاد و زوج موظف هست اون مقدار از مهریه ای که تعیین شده هست رو پرداخت کنه. و اگر هم مقدار مهریه تو عقد مشخص نشه باشه، باید حداقل به مقدار مهر المثل به زن بپردازه. مهر المثل هم یعنی میزان مهریه ای
l,q,u hlaf ]j v,l/juvdt livdi ukn hglxhgfi , ukn hghsjxhui , jth,j hdk n,

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ۱۱:۳۴ بعد از ظهر
عضو
rating
شماره عضویت : 531
حالت :
هشدارها : 1
اعتبار کاربر : 1664
پسند ها : 207
حالت من :  Movafagh.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/02.jpg
وبسایت من : وبسایت من

|

عرضم به حضورتون که مهریه یک هدیه واجبی هست که در فقه اسلام به صورت مال به زوجه تعلق میگیره و خانم به محض وقوع عقد، مالک این مهر میشه.
لذا مقدار مهری که در عقد ازدواج تعیین شد به ذمه و گردن آقا در میاد و زوج موظف هست اون مقدار از مهریه ای که تعیین شده هست رو پرداخت کنه. و اگر هم مقدار مهریه تو عقد مشخص نشه باشه، باید حداقل به مقدار مهر المثل به زن بپردازه. مهر المثل هم یعنی میزان مهریه ای که متناسب زنان هم شأن اون زن در عرف باشه.
اما مهریه از لحاظ زمان پرداختش به سه قسمت تقسیم میشه. اولی مهریه حال یا معجل هست، که به مهریه ای گفته میشه که بصورت کامل و فوری دریافت بشه.
دومی مهریه موجل یا مدت دار هست که زوج ظرف مدت مشخصی باید اون رو پرداخت کنه.
سومی هم ترکیبی از این دو هست. بخشی از اون حال و بخشی از اون موجل هست.
اصولا خانم ها حق دارن تمام مهر خودشون رو حال قرار بدن تا از همسرشون الساعة مطالبه کنن که تو این حالت زوجه شرعا و قانونا حق مطالبه مهریه رو بعد از عقد داشته و آقا هم ملزم به پرداخت مهریه هست.
ضمنا خانم می تونه قبل از دریافت مهریه بصورت کامل از تمکین یا تسلیم شدن در برابر آقا نسبت به انجام تماس جنسی خودداری کنه. که قانونا چنین حقی رو خانم داره ولی شرعا این موضوع زیر سوال هست. نمیشه خانم هم نفقه رو بگیرن و هم منتظر باشن مهریه اشون کامل پرداخت بشه و بعد تمکین خاص کنن!
ولی از حیث فقهی اصل بر این هست که خانم بعد از گرفتن اولین قسط یا مقدار از مهریه، باید تمکین خاص داشته باشن. چون آقا ترک انفاق نکردن!
تو ماده 1085 قانون مدنی هم به همین مسئله که تحت عنوان حق حبس بین حقوقی ها موضوعیت داره پرداخته شده.
متن ماده 1085 قانون مدنی: زن تا مهريه به او تسليم نشده از ايفاي وظايفي که در مقابل شوهر دارد، امتناع کند مشروط به اين که مهر او حال باشد و اين امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.
البته اگر خانم قبل از گرفتن مهریه نسبت به انجام تماس جنسی اقدامی کرده باشه بنا به نظر مشهور فقها دیگه نمی تونه ادامه روابط زناشویی رو مشروط به دریافت مهریه کنه. چون در اینصورت ناشزه محسوب میشه و نفقه ای هم بهشون تعلق نمی گیره!
ضمن اینکه در صورتی که مهر موجل باشه، دیگه خانم حق ندارن از حق حبس یا همون امتناع از انجام وظایف زناشویی خودداری کنه.
ضمنا صاحب جواهر هم در مورد این موضوع اینطور بیان کرده که: وجوب تمکین قبل از حال شدن مهریه بوده است، لذا تمکین مقدم بر مهریه می باشد.
ببینید دوستان عزیز، در مورد نحوه استفاده زن از مهریه، سابقا فقط عنوان عند المطالبه موضوعیت داشت. اما امروزه دو عنوان عند المطالبه و عند الاستطاعه رو تو سند ازدواج قرار میدن که زوجین با اختیار خودشون یکی از عنوان نحوه استفاده از مهریه رو انتخاب می کنن. یعنی یا بصورت عند المطالبه یا عند الاستطاعه.
اما عند المطالبه و عند الاستطاعه یعنی چی؟
خب، ادامه بحثمون در مورد تعریف مهریه عند المطالبه هست داداش بهار عزیز، که یعنی به محض اینکه عقد نامه رو امضا کردن، خانم اگر بخواد می تونه با مراجعه به محاکم خانواده نسبت به دریافت بخشی یا تمام مهر اقدام کنه.
عند الاستطاعه هم یعنی خانم زمانی می تونه مهریه خودش رو از آقا مطالبه کنه و آقا رو ملزم به پرداخت اون کنه که آقا توانایی پرداخت مهریه رو داشته باشن. لذا اگر آقا توانایی پرداخت نداشته باشن خانم نمی تونند هر وقت که دلشون خواست این حقشون رو مطالبه کنن.
خوب توجه کنید لطفا. اگر مهریه خانم عند المطالبه باشه، به این معنی هست که مهریه حال هست و خانم هر وقت که بخواد می تونه اون ر مطالبه کنه. که این برای آقا دو حالت رو ایجاد می کنه.
اول اینکه خانم مهریه رو مطالبه می کنه و آقا هم توانایی پرداخت اون رو داره و در اصطلاح فقه و حقوق موسر هست. تو این وضعیت آقا ملزم هست که دِین خودش رو بپردازه و حق تاخیر در پرداخت دین رو نداره.
حالا اگر در حال توانایی، اقدام به پرداخت دین(مهریه) نکنه، حاکم ایشون رو محبوس و ملزم به پرداخت مهریه می کنه. اگر باز هم پرداخت نکرد اموالش رو می فروشه و مهریه خانم رو می پردازه.
دومین حالت، شرایطی هست که خانم مهریه رو مطالبه می کنه و آقا توانایی پرداخت اون رو نداره و در اصطلاح فقه و حقوق مُعسِر هست. لذا تو این شرایط اول حاکم زوج رو حبس می کنه و در صورتی که معسر بودنش اثبات بشه آزادش می کنه. ولی بنا به تفسیر جدید ریاست محترم قوه قضاییه اصل بر اعسار هست و چنین عملی که مثل سابق انجام می شد، انجام نمیشه!
لذا خانم باید صبر کنن تا آقا براش توانایی پرداخت مهر ایجاد بشه. مگر اینکه آقا توانایی انجام کار و کسب درآمد داشته باشه که در این صورت باید کار کنه و دین خودش رو بپردازه.
اما اگر مهریه خانم عند الاستطاعه باشه، شبیه مهر موجل(مدت دار) هست که زمان اون مشخص نیستش و مشروط به توانمند شدن مرد هست.
لذا اگه خانم درخواست مهریه کنه و زوج تمکن پرداخت داشته باشه که لازم و واجب هست که مهریه رو بپردازه. ولی اگر تمکن و توانایی پرداخت نداشته باشه، خانم باید تا زمانی که آقا توانایی پرداخت پیدا کرد صبر کنن.
اما اینکه آیا لازم هست آقا نسبت به کسب درآمد و توانایی مالی اقدامی کنن یا نه ، باید عرض کنم این دیگه تابع قراردادی هست که بین خانم و آقا منعقد شده.
یعنی اگر خانم ضمن اون عقد شرط کرده باشن که زوج برای پرداخت مهریه باید نسبت به کسب توانایی مالی اقدام کنه، اون وقت لازم هست و اگر هم شرط نکرده باشن در صورتی که اموالی از طریق ارث یا مشابه این ها به آقا برسه، آقا ملزم هست مهریه خانم رو فورا پرداخت کنه.
ولی اگر این شرط بینشون موضوعیت نداشته باشه و خانم هم برای مطالبه مهریه اقدام کنه، اینجا آقا باید به همون مقداری که می تونه مهر رو بپردازه و نسبت به بقیه اون، اقدام به انجام فعالیت اقتصادی بشه تا بتونه مهر خانم رو بپردازه.
مثل بدهی مدت داری که تو سر رسید بدهی، اگر بدهکار توانایی پرداخت تمام بدهی رو نداشت، همون مقداری که توانایی داره رو می پردازه و باقی اون رو بعد از تحصیل مال به طلبکار مسترد می کنه.
لذا فرقی آنچنانی بین مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه نیست! تو هر دو صورت مرد همون مقدار که می تونه و داره رو می پردازه و برای پرداخت الباقی دین، بعد از تحصیل مال یا اون رو یکجا می پردازه یا به فرض اینکه توانایی پرداخت یکجا رو نداشته باشه، بصورت متناوب پرداخت می کنه.
امیدوارم بحث خوب و مفیدی بوده باشه. برای سلامتی امام زمان (عج) امام خامنه ای، جمیع علمای تشیع، مومنین و مومنات و مسلمین و مسلمات، شادی روح اموات خودتون و مرحوم پدر و مادر بزرگ بنده هم رحم الل من قرا الفاتحه مع الصلوات.

استفاده و انتشار بلا مانع می باشد.

رضا رمضان زاده

7 تشکر شده از کاربر زندگی برای ارسال مفید :
غریبه110 , قمر , زندگی , صبا 20 , زهرابانو , sadaf , تیــ☾ ــر تآ ,

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۳۰ امرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۰۱ بعد از ظهر نمایش پست [1]
عضو
rating
حالت :

می پسندم 2     0  2 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۳۰ امرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۱۱ بعد از ظهر نمایش پست [2]
مدیر انجمن
rating
شماره عضویت : 44
حالت :
دعوت شدگان : 12
اعتبار کاربر : 21876
پسند ها : 2658
حالت من :  Ashegh.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (9).jpg

نوشته شده توسط : زندگی »

جناب زندگی به این پست شما می گویند اسپم .

لطفا این پست ها را مطالعه نمایید.http://forum.roq.ir/t11145   **********   http://forum.roq.ir/t2610

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر

امضای کاربر : programmer
 عازم يک سفرم ، سفری دور به جايی نزديک
سفری از خود من تا به خودم
مدتی هست نگاهم به تماشای خداست و اميدم به خداوندی اوست …

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۳۰ امرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۵۹ بعد از ظهر نمایش پست [3]
عضو
rating
حالت :

نوشته شده توسط : programmer »

لطفا این پست ها را مطالعه نمایید.http://forum.roq.ir/t11145   **********   http://forum.roq.ir/t2610

به این پاسخ یا مطلب ارسالی پست؟

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
جمعه ۳۱ امرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۴۹ قبل از ظهر نمایش پست [4]
مدیر انجمن
rating
شماره عضویت : 44
حالت :
دعوت شدگان : 12
اعتبار کاربر : 21876
پسند ها : 2658
حالت من :  Ashegh.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (9).jpg

به پاسخی که دادین و فقط این شکلک رو گذاشتین برای اینکه مطلب بیاد بالا ، توجه داشته باشید که مطلبی که میزارید در انجمن هست و افراد در هر زمان میتوانند مطالعه اش کنید احتیاج به ارسال  این پاسخ ها (اسپم ) نیست که باعث بشه مطلب شما روی نوار عنوان بیاد.

می پسندم 1     0  1 

امضای کاربر : programmer
 عازم يک سفرم ، سفری دور به جايی نزديک
سفری از خود من تا به خودم
مدتی هست نگاهم به تماشای خداست و اميدم به خداوندی اوست …

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
جمعه ۳۱ امرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۵۷ قبل از ظهر نمایش پست [5]
عضو
rating
حالت :

به پاسخی که دادین و فقط این شکلک رو گذاشتین برای اینکه مطلب بیاد بالا ، توجه داشته باشید که مطلبی که میزارید در انجمن هست و افراد در هر زمان میتوانند مطالعه اش کنید احتیاج به ارسال  این پاسخ ها (اسپم ) نیست که باعث بشه مطلب شما روی نوار عنوان بیاد.

درسته. مطالبی که به قلم خودم نگارش شده رو سعی می کنم به نمایش همه بگذارم تا استفاده کنن. تمایلی به ایجاد بانک اطلاعاتی غیر مفید ندارم.
کمیت برام اهمیت نداره. کیفیت مهم هست و رسیدن به هدف نهایی که استفاده عمومی از محتواست.
حالا اگر صرف شکلک اسپم تلقی میشه اشکالی نداره. مواد قانونی مرتبط رو میگذارم که هم مکمل باشه و هم به هدف نزدیک

می پسندم 2     0  2 

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
موضوع ، امشب ، چت ، روم/تعریف ، مهریه ، عند ، المطالبه ، عند ، الاستطاعه ، تفاوت ، این ، دو ،

« جـــــــــــــــــن | موضوع بحث: اندوه امامان درمصائب حضرت زهرا(س) با حضور اساتید بزرگوارآقا سید110و جناب عارف »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 08:43 بعداز ظهر