انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مذهبی و دینی » اخلاق و تزکیه نفس » علت ا نداشتن اشک و گریه نکردن در مجالس اهل بیت و مناجات ها چیست؟قساوت قلب و درمان آن

علت ا نداشتن اشک و گریه نکردن در مجالس اهل بیت و مناجات ها چیست؟قساوت قلب و درمان آن

رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) فرمودند : سنگدلی و خشک چشمی از نشانه های شقاوت و بد طینتی است . یعنی که آدم شقی ، قسی القلب است و خشک چشم . چشم خشک ، چشمی است که اشک ندارد ، قطرات اشک در آن دیده نمی شود و سیلاب اشک هرگز از آن جاری نمی گردد . یعنی که از سرچشمه احساسات و عواطف بی بهره است ، زیرا که اشک را ارتباطی تام با عاطفه انسانی می باشد . امام علی (علیه السلام) نیز
ugj h knhajk ha; , 'vdi k;vnk nv l[hgs hig fdj , lkh[hj ih ]dsj?rsh,j rgf , nvlhk Hk

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۳ ۰۶:۲۸ بعد از ظهر
عضو
rating
شماره عضویت : 877
حالت :
اعتبار کاربر : 20548
پسند ها : 1963
حالت من :  Gig.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (5).gif
وبسایت من : وبسایت من

عضو غایب <br /> در این دیار ســـربی ، یک استکان، هـوا نیســــــت<br /> <br /> درد و غم و مرض هست؛ یک جرعه ی دوا نیست<br /> <br /> مــعشوقه هـــای این شهر بر چهره، مــاسک دارند<br /> <br /> اح

مدال ها:3
مدال صندلی داغ
مدال صندلی داغ
مدال 2 سالگی عضویت
مدال 2 سالگی عضویت
کاربران برتر
کاربران برتر

|

رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) فرمودند : سنگدلی و خشک چشمی از نشانه های شقاوت و بد طینتی است . یعنی که آدم شقی ، قسی القلب است و خشک چشم .

چشم خشک ، چشمی است که اشک ندارد ، قطرات اشک در آن دیده نمی شود و سیلاب اشک هرگز از آن جاری نمی گردد . یعنی که از سرچشمه احساسات و عواطف بی بهره است ، زیرا که اشک را ارتباطی تام با عاطفه انسانی می باشد .

امام علی (علیه السلام) نیز فرمودند: "گریستن از ترس خدا کلید رحمت است." (غررالحکم: 2051 منتخب میزان الحکمة: 78)
آن حضرت همچنین درباره این که هنگام گریه کردن چه چیزی را باید مغتنم شمرد، می‌فرمایند: "گریه چشم‌ها و ترس دل‌ها نشانه رحمت خدای بلندنام است. هرگاه این دو را در خود یافتید دعا کردن را غنیمت شمرید." (مکارم الأخلاق: 2 / 96 / 10 منتخب میزان الحکمة: 78)

آنان که پیوسته بر گریه و چشمان گریان انتقاد دارند و آن را دون شأن مقاومت و ثبات اراده می پندارند ، گویا نقش فعال احساس و عواطف را در درون آدمی ، بلکه از یاد برده اند یا از این مطلب غفلت کرده اند که در انسان طبیعی ، این مسأله ریشه فطری دارد و آن کسی که از غرایز ذاتی برخوردار است ، جز این نمی تواند باشد .

پیامبران و امامان و پیشوایان قلبی مالامال از احساسات دینی و عواطف انسانی داشته اند ، گاهی بر اثر تحریکات عاطفی به شدت می ریخته اند ، که فی المثل از گریه های یعقوب در فراق یوسف ، از تأثر شدید پیغمبر در مرگ حضرت ابراهیم و از سوز و گداز امام حسین ( علیه السلام ) در کنار کشته جوانش می توان نام برد .

و امام صادق ( علیه السلام ) قلب مهربان و روح عاطفی را یکی از علایم مؤمن شمارده و می گوید : مؤمنان را چهار علامت است : چهره باز ( خوش برخوردی ) و زبان نرم و قلب مهربان و دست بخشنده .

پس آن که اشک ندارد ، عاطفه ندارد ، روح آدمی در او مرده است ، قلبش سنگ است و لذا رنجهای روحی و ناملایمات درونی در او اثر نمی گذارد تا موجب ریزش اشکی شود .

ایمان انسان اطراف قساوت و رقت قلب می چرخد اگر رقت قلب آمد ایمان می آید ، اگر قساوت آمد دیگر ایمانی در آن نمی ماند و امید خیری به آن نیست .

قساوت دل امری طبیعی نیست . راجع به خلقت نیست . بشری که به دنیا می آید قسی القلب متولد نمی شود . اگر انسانی دلش سخت می شود کسب و کارش آن را قسی القلب نیافریده بلکه به حسب وضع نخستین ، یک نوع آمادگی برای پذیرش  حق دارد چه رسد به اینکه قساوت داشته باشد .

از ابتدا هر موجودی بر فطرت آفریده می شود- یعنی استعداد پذیرش حق – حال چگونه شخصی قساوت قلب پیدا می کند ، این کار به مرور ایام و به تدریج صورت می گیرد . بی بند و باری موجب قساوت قلب است . برای رسیدن به شهوات و هوسرانیها که همراه با بی بندباری باشد این یک قاعده کلی است اما یکی از این عوامل چشم چرانی است . در این جهت شبانه روز بدون پروا ، جوان چشم ها را رها کرده است این بی بند و باری در هواسرانی چشم با کمال بی اعتنایی هر دفعه که نگاه شهوتی می کند پرده ای روی دل می گذارد تا هزاران پرده روی دل می گیرد – این شخص در واقع همان کسی بود که سال قبل تا می گفتند یا الله اشک چشمش جاری می شد تا آیه ای از قرآن می شنید تا بچه یتیمی را می دید تاب نمی آورد و ترحم می کرد و نمی توانست اشک یتیم را ببیند اما همین شخص اکنون مال یتیم را می خورد و باکی ندارد این ها همه در اثر همان چشم چرانی و هوسرانیها و بی بندباری هایش بوده که قساوت قلب برایش می آورد .[2]

در تفسیر روح البیان نقل کرده است سه برادر بودند برادر بزرگتر ده سال مؤذن مسجدی بود در مناره اذان می گفت پس از ده سال برادر مؤمن این منصب را اشغال کرد برادر دومی هم پس از چند سال مرد ، برادر سومی آن منصب را به او پیشنهاد کردند گفت : حاضر نیستم ، گفتند حقوق گزافی به تو می دهیم . گفت : صد برابرش هم بدهید من حاضر نیستم . پرسیدند مگر اذان گفتن بد است؟ گفت : نه ولی در مناره و مأذنه من حاضر نیستم اذان بگویم . علتش را پرسیدند گفت : این مأذنه جایی است که دو برادر بدبخت مرا بی ایمان از دنیا برد ، برادر بزرگم ساعت آخر عمرش خودم بالینش بودم خواستم سوره یس بخوانم مرا نهیب کرد و گقت قرآن چیست . برادر دومم هم به همین نحو .

به خدا استغاثه کردم خدایا این دو بدبخت سالها نماز جماعت را ملتزم بودند در مأذنه اذان می گفتند چه شد بی ایمان مردند .

خداوند به من منت گذاشت . در عالم رؤیا برادر بزرگم را دیدم در حال عذاب ، گفتم ترا رها نمی کنم تا ببینم چه شد بی ایمان مردی . خدا برای اینکه به من بفهماند زبانش را گویا کرد گفت : ما در مأذنه می رفتیم چرخ می خوردیم نگاه توی خانه مردم می کردیم ، زن مردم ، دختر مردم وضع داخلی و محرمانه مردم را جستجو می کردیم ، هر دفعه که این بدبخت به مناره می رفت و بر می گشت پرده جدیدی بر دلش می گرفت ، دلش را مسموم می کرده و پایین می آمده . عمل رها نمی شود چند سال به دلت تیر می زدی آن وقت می خواهی در این دل خشوع برای حق پیدا شود .

ساعت مرگ ببین چطور خشوع داری . این خشوع باید در طول زندگی در انسان پیدا شود . انسان باید از الان کوشش کند که این خشوع در انسان ایجاد شود . و دچار قساوت نشود چون آدم قسی القلب موعظه در درون او تأثیر گذار نیست و بقولی:

نرود میخ آهنین در سنگ[3]

[2] - سید عبدالحسین دستغیب شیرازی ، متن کامل ایمان ، انتشارات بی نا ، ج 1 ، ص 209

[3] - همان ، ص210

7 تشکر شده از کاربر بلاغ مبین برای ارسال مفید :
جواد , کوثر , عقیق , یاس زهرا , *فاطمه زهرا* , باران عشق , قمرخانم ,

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :1 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : بلاغ مبین

و بر ما [وظيفه ‏اى] جز رسانيدن آشكار [پيام] نيست    

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
علت ا نداشتن اشک و گریه نکردن در مجالس اهل بیت و مناجات ها چیست؟قساوت قلب و درمان آن
شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۳ ۱۱:۴۵ بعد از ظهر نمایش پست [1]
بانو
rating
شماره عضویت : 1042
حالت :
اعتبار کاربر : 19494
پسند ها : 2065
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (30).jpg

ممنون بسیار مفید بود.

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

امضای کاربر : عقیق

«اللهُمَ صل علی فاطمةَ وَأَبیِها وَبَعلِها وَبَنیها وَالسِّرِّ المُستَودَعِ فیها بعدد ما احاط به علمک»

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
علت ، نداشتن ، اشک ، گریه ، نکردن ، در ، مجالس ، اهل ، بیت ، مناجات ، ها ، چیست؟قساوت ، قلب ، درمان ، آن ،

« تکنیک برای وداع با غم و ناراحتی5 | برای خود سازی چه باید کرد.... »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 06:03 بعداز ظهر