انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » انجمن سوال جواب ها » بخش پرسش و پاسخ جناب عالمانه » سوال:آیا روایت ( أنا من العرب ولیس العرب منی)صحیح میباشد؟

سوال:آیا روایت ( أنا من العرب ولیس العرب منی)صحیح میباشد؟

با سلام خدمت جناب عالمانه : یک روایت بین همه مردم رواج پیدا کرده که حضرت رسول (صلی الله علیه و آله)فرموند:من از عربم و عرب از من نیست ( أنا من العرب ولیس العرب منی) در صورتی که بنده در جاهایی دیگه این روایت رو به این صورت هم دیدم که من عرب هستم و شیر عرب از من است (أنا من العرب و لیث العرب منی) حالا از شما بزرگوار میخام که سند روایی شیعی این روایت رو برامون ارائه بدید که برامون مسجل بشه کدوم روایت صحیح است  ممنونم  التماس دعا...
s,hg:Hdh v,hdj ( Nkh lk hguvf ,gds hguvf lkd)wpdp ldfhan?

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ ۰۱:۰۴ بعد از ظهر
بانو
rating
شماره عضویت : 1310
حالت :
دعوت شدگان : 2
اعتبار کاربر : 74079
پسند ها : 5100
حالت من :  Sepasgozar.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (2).gif

مدال ها:6
مدال 1 سالگی عضویت
مدال 1 سالگی عضویت
کاربر با ارزش
کاربر با ارزش
اسپانسر برتر
اسپانسر برتر
ستارهء انجمن
ستارهء انجمن
مدال پیشرفت
مدال پیشرفت
کاربران برتر
کاربران برتر

|

با سلام خدمت جناب عالمانه :

یک روایت بین همه مردم رواج پیدا کرده که حضرت رسول (صلی الله علیه و آله)فرموند:من

از عربم و عرب از من نیست ( أنا من العرب ولیس العرب منی)

در صورتی که بنده در جاهایی دیگه این روایت رو به این صورت هم دیدم که من عرب هستم

و شیر عرب از من است (أنا من العرب و لیث العرب منی)

حالا از شما بزرگوار میخام که سند روایی شیعی این روایت رو برامون ارائه بدید که برامون

مسجل بشه کدوم روایت صحیح است 

ممنونم 

التماس دعا...

ویرایش موضوع توسط : بانوی آفتاب
در تاریخ : سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ۱۱:۳۶ بعد از ظهر

9 تشکر شده از کاربر بانوی آفتاب برای ارسال مفید :
محمدELE , سید یزدان , یازهرااا , شیدای شهادت , عباس خادم , آیاتای , حریم قدس , عقیق , مهتاب1 ,

می پسندم 8     0  8 

تعداد پسند های ( 8 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :5 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  2. پسندها :3 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  3. پسندها :3 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  4. پسندها :3 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  5. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : بانوی آفتاب

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ ۰۱:۰۸ بعد از ظهر نمایش پست [1]
مدیر انجمن انجمن دفاع مقدس
rating
شماره عضویت : 1784
حالت :
اعتبار کاربر : 72225
پسند ها : 2031
حالت من :  Maghzmotafaker.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (30).jpg

جناب عالمانه خسته نباشید

می پسندم        0 

امضای کاربر : محمدELE

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ ۱۱:۴۲ بعد از ظهر نمایش پست [2]
مدیر انجمن بخش پرسش و پاسخ جناب عالمانه
rating
شماره عضویت : 443
حالت :
اعتبار کاربر : 1690
پسند ها : 140

بنام خدا
سلام عليكم و رحمه الله
در خصوص سوال كاربر محترمه بايد به عرض برسانم كه هيچ كدام از دو مظمون( أنا من العرب ولیس العرب منی) و (أنا من العرب و لیث العرب منی) را حقير در منابع معتبر پيدا نكردم و حتي با سرچ كردن بيش از پنجاه و پنج هزار جلد كتاب اسلامي از نرم افزار مشهور مكتب الشامله چيزي به دست حقير نرسيد اما در تحقيقات متوجه شدم كه مضمون اولي يعني أنا من العرب ولیس العرب منی تو سط بر خي از محدثين برسي وان را مخدوش بيان كرده اند كه اين خدشه از جانب جماعت عامه و مخصوصا ابن تيميه حراني مطرح شده كلا اين حديث را مردود دانسته اند اما از منظر شيعه حقير نتوانستم منبع يا سندي پيدا كنم تا در مرحله بعدي سند ان  را بررسي كنيم البته به نظر ميرسد كه اين مضمون اول از نظر دلالت هم خالي از اشكال نباشد اما راي قاطع منوط بر پيدا كردن منبع يا سند روايت است كه حقير پيدا نكردم البته در بر خي از سايتها اشاره شده كه مظمون اولي در كتاب تحفه الملوك امده كه در اين كتاب هم جستجو كردم پيدا نشد البته ممكن است كتاب با نام تحفه الملوك يكي نباشد و با اين نام نويسندگان مختلفي كتاب نوشته باشند اما با توجه به  رديه هاي فرواني كه در كتب عامه مخصوصا ابن تيميه امده است بايد گمان برد كه اين روايت (اول)موجود بوده و بيان شده كه ايشان و ديگران بر رد ان راي داده اند البته همانگونه كه عرض شد مظمون اولي از نظر دلايت و قراين خالي از اشكال نيست اما در مورد مظمون دوم كه با لفظ ليث بيان شده اين روايت هم گم و ناپيدا است و حقير به منبع و سند اون دست پيدا نكرده و هيچ اثاري از ان نيافتم ظاهرا اين روايت در جايي سند نداشته باشه و اصل اون مورد ترديد باشد اما از نظر دلالت ميتونه صحيح باشه و قرينه هاي فراواني براي ان وجود دارد والبته نسبت به حضرت امير عليه السلام چنين فضائلي با سند صجيج در كتب فريقين بسيار بيان شده .
براي تامل بيشتر :
در مجموعه فتاواي ابن تيميه متوفاي قرن هفتم جلد 4 صفحه 167 چنين سوال و وجوابي مطرح شده كه نشان از وجود مضمون اول دارد كه البته ابن تيميه اين روايات را در اين جواب رد و مخدوش ميكند كه حقير اصل مطلب را از كتاب كپي و جهت ملاحظه خدمت شما ارائه ميكنم
وَسُئِلَ شَيْخُ الْإِسْلَامِ رَحِمَهُ اللَّهُ عَنْ أَحَادِيثَ يَرْوِيهَا الْقُصَّاصُ وَغَيْرُهُمْ بِالطُّرُقِ وَغَيْرِهَا عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ؟ .Sوَمِمَّا يَرْوُونَ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ " { أَنَا مِنْ الْعَرَبِ وَلَيْسَ الْعَرَبُ مِنِّي } . فَأَجَابَ : الْحَمْدُ لِلَّهِ . هَذَا لَيْسَ مِنْ كَلَامِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ
اين بحث همچنان باز است خواهشمندم اگر هر كاربري در توان داشت منبع يا سندي براي اين دو مظمون پيدا كند به حقير اطلاع بده تا با چشم انداز دقيق تر و بهتري بررسي كنيم .
وسلام عليكم و رحمه الله با درود و صلوات به پيشگاه رسول خاتم و ائمه المعصومين (ع)
                      عالمانه 30/فروردين/1394

می پسندم 3     0  3 

تعداد پسند های ( 3 ) از این کاربر

امضای کاربر : عالمانه
خدایا عاشقان را با غم عشق آشنا کن  ---- ز غمهای دگر غیر از غم عشقت رها کن
تو خود گفتی که در قلب شکسته خانه داری  ------- شکسته قلب من جانا بعهد خود وفا کن
خدایا بی پناهم
ز تو جز تو نخواهم    -----   اگر عشقت گناه است    ------  ببین غرق گناهم

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۲:۴۹ بعد از ظهر نمایش پست [3]
بانو
rating
حالت :

بسیار ممنونم از شما جناب عالمانه
با توجه به پرس و جویی که بنده هم انجام دادم روایت "لیس" توی هیچ کتابی وجود نداره 
و روایت "لیث" هم ضعیفه و قابل استناد نیست 
اما یه چیزی که برام جالبه توی کتاب تفسیر مجمع البیان ذیل آیه 1 سوره یوسف اومده که :
«ابن عباس» از پیامبر گرامى آورده است که فرمود:
« احبّ العرب لثلاث: لانّى عربىّ، و القرآن عربّى، و کلام اهل الجنة عربّى »؛
من ( زبان ‏) عرب را به خاطر سه چیز دوست مى ‏دارم:
۱ – نخست بدان دلیل که خود از امّت عرب هستم،
۲ – و بدان جهت که کتاب پر شکوه خدا به زبان عربى فرود آمده است.
۳ – و دیگر به خاطر اینکه زبان بهشتیان عربی است و در بهشت پر طراوت و زیباى خدا به زبان عربى گفتگو مى‏ شود.

آیا این حدیث معتبره؟؟
به نظرتون از پیامبر بعید نیست که بخواد به قومش افتخار کنه؟؟
مگر حقیقت اسلام این نیست که هیچ قومی بر قوم دیگه ای برتری نداره مگر به تقوا و قرآن هم به این موضوع به صراحت اشاره کرده

ان اکرمکم عندالله اتقیکم (گرامیترین شما نزد خدا با تقوی ترین شماست )سوره حجرات آیه 13
از شما میخوام که در اینباره توضیحاتی رو عنایت کنید 
سپاسگذارم

می پسندم 5     0  5 

تعداد پسند های ( 5 ) از این کاربر

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۴۵ قبل از ظهر نمایش پست [4]
مدیر انجمن بخش پرسش و پاسخ جناب عالمانه
rating
شماره عضویت : 443
حالت :
اعتبار کاربر : 1690
پسند ها : 140

بنام خدا
سلام عليكم
پس از حستجو در منابع اين روايت را من به اين صورت در منابع با سند يافتم
محمد بن عبد الله الحافظ الكوفي المعروف بمطين حدثنا العلاء بن عمرو الحنفي حدثنا
يحيى بن زيد الأشعري حدثنا ابن جريج عن عطاء عن ابن عباس رضي الله عنهما قال : قال
رسول الله صلى الله عليه وسلم : ( أحب العرب لثلاث : لأنه عربي ، والقرآن عربي ،
ولسان أهل الجنة عربي )
علما اهل سنت و غيره در موضوع سند اين روايت چنين نظراتي بيان كرده اند كه اغلب انها دال بر خدشه بر روايت است مانند انچه در كتاب فتاوا ابن تيمه حراني امده به اين شكل
قال شيخ الإسلام ابن تيمية رحمه الله : " وكذلك روى أبو جعفر
محمد بن عبد الله الحافظ الكوفي المعروف بمطين حدثنا العلاء بن عمرو الحنفي حدثنا
يحيى بن زيد الأشعري حدثنا ابن جريج عن عطاء عن ابن عباس رضي الله عنهما قال : قال
رسول الله صلى الله عليه وسلم : ( أحب العرب لثلاث : لأنه عربي ، والقرآن عربي ،
ولسان أهل الجنة عربي ) قال الحافظ السلفي : هذا حديث حسن . فما أدري أراد حسن
إسناده على طريقة المحدثين ، أو حسن متنه على الاصطلاح العام ، وأبو الفرج بن
الجوزي ذكر هذا الحديث في الموضوعات ، وقال : قال الثعلبي : لا أصل له ، وقال ابن
حبان : يحيى بن زيد يروي المقلوبات عن الأثبات ، فبطل الاحتجاج به ، والله أعلم " انتهى من "اقتضاء الصراط المستقيم" (1/158) .
وروى الطبراني في الأوسط عن أبي هريرة رضي الله عنه قال : قال
رسول الله صلى الله عليه وسلم : ( أنا عربي ، والقرآن عربي ، ولسان أهل الجنة عربي
قال الألباني في السلسلة الضعيفة رقم 161 : موضوع .
كه به شكلي دلالت و سند را مخدوش ميكنند
اما از منظر شيعه يك تامل بيشتري مورد نياز است ابتدا اينكه در طبقات سند از ابن عباس تا ابن جريج و حتي يحي ابن زيد اشعري اختلاف كمتر و خدشه بسيار كم تر است اما در ديگر طبقات محل اشكال است و ظاهر امر مشتبه خود ابن جريج كه در سند امده با توجه به توثيقات شيعه مانند توثيق شيخ طوسي رحمه الله اما مذهب ايشان محل اختلاف و بسياري او را سني مذهب دانسته اند به هر حال سند روايت محل خدشه است و دلالت هم با تعابيري ميتواند مورد اختلاف علما فقه الحديث باشد چه بسا در مورد دلالت ميتوان از حديث به تعابيري دفاع كرد اما اگر مراد پرسشگر محنرمه اين است كه از حديث نوعي تعصب قومي و قبيله اي به نظر برسد اين قطعا صحيح نبوده و دليلي بر ان نداريم و حتي در صورت صحت روايت (كه بيان شد در هر دو بخش سند و متن محل اشكال است ) چنين معنايي از ان مترادف نيست
اميدوارم بزرگواران علوم حديث اشكالات حقير را گوشزد بفرمايند
و السلام عليكم و رحمه الله
عالمانه

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر

امضای کاربر : عالمانه
خدایا عاشقان را با غم عشق آشنا کن  ---- ز غمهای دگر غیر از غم عشقت رها کن
تو خود گفتی که در قلب شکسته خانه داری  ------- شکسته قلب من جانا بعهد خود وفا کن
خدایا بی پناهم
ز تو جز تو نخواهم    -----   اگر عشقت گناه است    ------  ببین غرق گناهم

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ ۰۳:۲۲ بعد از ظهر نمایش پست [5]

نویسنده :ali

عجیب عجیب و غریبا
شما کجا؟  ما کجا؟
به یاد می آورم،درمیراث تاریخ فارسی  خواندم  که زمانی فارسها  مهاجرث کردند ب هند  چون شمشیر اسلام روی سرشان بود !!! بهتر است یک گلدان پر از شکر در فرهنگ فارسی بریزید
به جای اتلاف وقت در عربی!!!

می پسندم        0 
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ۰۸:۰۳ بعد از ظهر نمایش پست [6]
بانو
rating
حالت :

نقل قول

نویسنده :ali

عجیب عجیب و غریبا
شما کجا؟  ما کجا؟
به یاد می آورم،درمیراث تاریخ فارسی  خواندم  که زمانی فارسها  مهاجرث کردند ب هند  چون شمشیر اسلام روی سرشان بود !!! بهتر است یک گلدان پر از شکر در فرهنگ فارسی بریزید
به جای اتلاف وقت در عربی!!!

:
در فضاي مجازي و سايت هاي اينترنتي و بعضي شبکه هاي معلوم الحال ماهواره اي، غالبا پيرامون نحوه ورود اسلام به ايران، و اسلام آوردن ايرانيان سخناني مطرح مي کنند و بر اين عقيده اند که در فتح ايران توسّط سپاه اسلام، ايرانيان با زور شمشير و اجبار مسلمان شدند. اين گروه قصد دارند اسلام را يک آئين تحميلي بر ايرانيان بدانند و از علاقه و اشتياق ايرانيان چشم پوشي کرده و نسخه طرد آن از جامعه ايران را بپيچند، و بعد از آن که دست ايران و ايراني از اين نسخه هدايت خالي شد، افکار موجود نظام سلطه را وارد کرده و نهايتا ايراني را برده برده داران مدرن کرده و ايران را ملک طلق آنها نمايند.
اگه مایلید پاسخی جامع در اینباره ببینید لطفا به این سایت مراجعه کنید 
http://makarem.ir/main.aspx?typeinfo=1&lid=0&catid=25435&mid=252870

می پسندم 3     0  3 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۷:۱۱ قبل از ظهر نمایش پست [7]
بانو
rating
حالت :

ببخشید این پست رو خیلی دوست دارم برا همین بروزرسانیش میکنم شاید کسی بخواد استفاده کنه ( خوندن دومرتبه اش برا خودم جذاب بود ) 

می پسندم 3     0  3 

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
سوال:آیا ، روایت ، أنا ، من ، العرب ، ولیس ، العرب ، منی)صحیح ، میباشد؟ ،

« سوال از جناب عالمانه............... | حضرت زینب(ع) »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 07:14 پیش از ظهر