انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مباحث چت روم » مسائل روز » برنامه ی تابستانی چت روم یاران منتظر 95 | جلسه ی چهارم = خانواده 1

برنامه ی تابستانی چت روم یاران منتظر 95 | جلسه ی چهارم = خانواده 1

بسم الله الرحمن الرحیم موضوع جلسه :خانواده 1(معیارهای انتخاب همسر- همسان همسری یا ناهمسان همسری،کدام یک؟) تاریخ جلسه : 22 / 5/ 95 مدیریت بحث با آقای متین 23     آقای متین23 : در راستای بحث های گذشته امشب رسیدیم به بحث شیرین ازدواج .. هر چند بحث ما کلی تر از ازدواج هست و خانواده رو در بر میگیره ولی خب خیلی نمیخوام وسعت و دامنه ی اون رو زیاد کنم که وقت گیر بشه. همونطور که همه میدونین هر تشکیل خانواده ای لازمش وجود زوج با ویژگی های مشترک هست، و این
fvkhli d jhfsjhkd ]j v,l dhvhk lkjzv 95 | [gsi d ]ihvl = ohk,hni 1

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۱۶ بعد از ظهر
بانو
rating
شماره عضویت : 1443
حالت :
اعتبار کاربر : 2081
پسند ها : 291
حالت من :  Sarbezir.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (8).jpg

مدال ها:2
کاربران برتر
کاربران برتر
مدال 2 سالگی عضویت
مدال 2 سالگی عضویت

|

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع جلسه :خانواده 1(معیارهای انتخاب همسر- همسان همسری یا ناهمسان همسری،کدام یک؟)

تاریخ جلسه : 22 / 5/ 95

مدیریت بحث با آقای متین 23

آقای متین23 :
در راستای بحث های گذشته امشب رسیدیم به بحث شیرین ازدواج ..
هر چند بحث ما کلی تر از ازدواج هست و خانواده رو در بر میگیره ولی خب خیلی نمیخوام وسعت و دامنه ی اون رو زیاد کنم که وقت گیر بشه. همونطور که همه میدونین هر تشکیل خانواده ای لازمش وجود زوج با ویژگی های مشترک هست، و این که امر شدیم که قبل از ازدواج چشم ها رو باز کنیم تا خدای نکرده بعدش دچار پشیمانی نشیم. و لذا برای ازدواج نیاز به وجود معیارهایی هست که در واقع بیس و پایه ی یک زندگی رو تشکیل میده، و امشب میخوایم با دوستان بحث کنیم که واقعا چه چیزایی میتونه معیار یک ازدواج باشه، و چه مواردی خیلی اصل نیست و باید کنار گذاشته بشه
هر چند این بحث رو به دو قسمت کردیم، و در ادامه ی اون که میذاریمش برای هفته ی بعد این بحثو خواهیم داشت که آیا همسان همسری مطلوب فرد و جامعه هست یا ناهمسان همسری . که در این زمینه اگه عمری بود هفته بعد بیشتر توضیح خواهم داد

سوال امشب اینه که دوستان بفرمایند که از نظر خودتون معیار های انتخاب همسر چیه؟ و این که و این که از نظر شما چه معیارهایی در گذشته مطرح نبوده و امروزه نیازه که مد نظر قرار گرفته بشه و بلعکس یعنی چه معیارهایی در گذشته اصالت داشته که امروزه نیاز نیست اصل باشه؟

خانم نازنین زهرا :

معیار های من برای ازدواج چیه؟
اول از همه دیانت ! چون من دوست دارم فضای خونم خدایی باشه!
دوم زیبایی
من دوست دارم همسر ایندم قیافش خوب باشه ! بم بخوره
سوم کار داشته باشه!
من دوست ندارم بهش فشار بیارم اما خونه لازمه!
خونه کوچیک هم باشه عیب نداره! :) من قانعم مهم عشقه دو طرفه
ماشین هم داشته باشه خوبه نداشته باشه هم عیب نداره :) خدا رزقو میرسونه

ye adam  : بالاخره هر کسی یه ایرادی داره خب؟ انتظار داری طرف مقابلت چه ایرادی داشته باشه با تمام این صفات خوب؟

ایرادشش زیاد به چشم نخورد بهش بگم درست شه،ایراد مثلا دماغش بزرگ باشه؟دماغ عیب نداره عملشش میکنه بقیه چیزا باید خوب باشه ! :)
مثلا بعضیااا همش سرشون توی گوشیه،من دوست دارم بم اهمیت بده منم بهش احترام می‌گذارم حرفاشو گوش میدم البته به حق. فهمیده باشه! مهربان ! و...
سلامت روانی و جسمانی
 البته دوست دارم همسرم از شهرهای بالا باشه خیلی دوست دارم

چشمه : یه سوال دیگه هم وجود داره ،و اون اینکه بنظرت در گذشته چه معیارهایی ارزشمند بوده ولی امروزه وجود نداره؟و چه معیارهایی به چشم نمیومده و امروزه اصالت داره؟

بی حیایی و بی غیرتی،
نمیدونم زمان قدیم نبودم! اما الان زوج هاا توقعشون بالاست به هم احترام نمیذارن. تا یه مشکلی پیش بیاد میگن طلاااق،این طلاقه واقعن بده خیلی بد.... عرش خدا می لرزه با هر طلاق.

خانم *سدنا* :

فک کنم الان خیلی قیافه مهم شده.چون خیلی از دخترا مسابقه گذاشتن،مسابقه گریم،خب نباید قیافه اینهمه مهم باشه.

آقای محمد طاها :

اولین ملاک که برا من مهم بود تقوا و دینداری همسرم بود. چون سالهای زیادی از ازدواجمون میگذره فعل گذشته میارم نه اینکه برام الان مهم نیستن.

چشمه : اقای محمد طاها بطور کلی نظرتون رو بفرمایید لطفا .. بطور کلی معیارها چطور باشه بهتره؟

مومن باشه و هم کف هم باشیم ،از نظر اقتصادی فرهنگی تحصیلی.
پوشش مناسب / صداقت با همسر
سلامت روانی و جسمانی
همین / عرضی ندارم

چشمه : و بفرمایید که بنظرتون معیارها چه تغییراتی داشتن از گذشته تا امروز؟

محمد طاها : فکر میکنم بیشتر به طرف اقتصاد و معیارهای جسمانی سوق پیدا کرد

چشمه : تغییر مثبتی نداشته یعنی ؟

تغییرات را کلی عرض کردم چرا بعضیاش مثبتم هست. جوانها بیشتر با هم آشنا میشن یکی از نکات مثبتشه که در قدیم اینقدر به هم شناخت نداشتن.

دربند خود: اگه این شناخت مثبته چرا نتیجه عکس داره؟

رو اختلاف سلیقه ها زیاد وسواس دارن جدیدا که فکر میکنم بیش از حد نیازه. در عوض صبر و بردباری و تحملشون کمتره که از نقاط ضعفه.

خانم ye adam :

اول ادم باشه ( طرز تفکرش به زندگی برام خیلی مهمه) + بعدش از نظر دینی خب مسلمون و شیعه.
قدرت بیااااااااااااااااااااان فوق العاده بالا داشته باشه. شوخ طبع باشه خیلی زیاد . دلنشین باشه. ظاهر هم فقط قد  کوتاه خیلی نباشه.

چشمه : بنظرت یه زوج اگه بخوان یه زندگی مشترک خوب داشته باشن چه ویژگی ها و معیارهایی باید مد نظر قرار بدن؟

به نظرم همین ها کافیه برای زندگی خوب

چشمه : نظری درمورد کفویت اجتماعی و اقتصادی نداری ؟از نظر تحصیلات؟

نه برام مهم نیس
برای سوال دوممم، قدیم میگفتن مادر ببین دختر ببر اما الان نمیتونن اینو بگن بچه با مادر و پدر خیلی فرق کرده، قدیم زود ازدواج میکردن ملاک و معیار نداشتن ...الان نه
قدیم فکراشون باز بود و راحت الان فکراشون بسته. قدیم ادمای واسطه برای ازدواج زیاد بود الان قحطی زده همه میترسن ادم معرفی کنن. قدیم خواستگاری سنتی بود اما الان اونو برداشتن جایگزینی براش نیس.

فقط یه معیار مثبت برای الان هست اونم اینه که اجازه صحبت میدن به دختر و پسر.

خانم چشمه :

بنظرم این بحث خیلی گسترده ست و موارد زیادی داره برای بررسی. بنظرم تعیین معیارها بستگی به هدفی داره که برای ازدواج در نظر گرفته میشه. برای ازدواج چند هدف در نظر گرفته شده که عالی ترینش رشد معنوی هست. بنابراین هدف زوج در نظر میگیرن که معیارهاشون در این راستا باشه.
اون چیزی که در قران مطرح هست کفویت زوجین هست. یعنی دو نفر باید تناسب خودشون رو از جنبه های مختلف بسنجن. کفویت یعنی تناسب .. تفاهم.
و برای اینکه کفویت سنجیده بشه اول فرد باید به یه اگاهی درستی از خودش برسه و فرق بین اون چیزی که هست و اونچیزی که میخواد باشه رو بدونه. متاسفانه یه سری ها اون چیزی رو که دوستدارن باشن نشون میدن ، نه اون چیزی که در حقیقت هستن.
در حالت کلی بخوام بگم :
زوجینی که عالی ترین هدف ازدواج رو بخوان ملاک قرار بون به طبع سعی میکنن مواردی رو مد نظر داشته باشن که به رشد معنویاتشون کمک کنه .. مثلا از نظر اعتقادی و شخصیتی و فکری همدیگه رو مورد سنجش قرار میدن و براشون مهمه که از نظر اعتقادی و فکری هم کفو باشن. به کفویت در زمینه ی اجتماعی و تحصیلات و اقتصاد و چهره هم اهمیت میدن ولی اونچیزی که براشون ارجح هست کفویت در زمینه ی ایمان و اعتقاد و فکر و شخصیته.
در مورد سوال دوم هم بگم که .. خب همونطور که بزرگواران گفتن در گذشته اکثرا بدون شناخت درستی ازدواج میکردن و معیار بخصوصی مد نظرشون نبود. و خب بنظرم به یه سری از معیار ها توجه داشتن که امروزه نسبت بهشون بی توجهی میشه. بقول اقا محمد طاها صبوری و تحمل در زندگی کم شده. که خب همین صبر و تحمل برای حفظ زندگی مشترک خیلی حیاتی هست.

:Adminآقای
پولدار باشه .

چشمه :جناب مدیر بفرمایید که بنظر شما معیارهای یک زندگی مشترک چطور باید باشه؟

توش دعوا نباشه کافیه.

ye adam: چن وقت پیش میگفتین چاق نباشه دماغ عملی نباشه سنش زیاد پایین نباشه اینا چی بود پس؟  

دختره باید همه چی تموم باشه، مخصوصلا آشپزی بلد باشه،جورابامم بشوره، 
اون معیارا مال وقتیه که پولدار نباشه خانم یه آدم ، پول که باشه بیشتر مسائل حل میشه.

متین23 : به نظر شما کدوم معیار قبلا مورد استفاده قرار میگرفته و امروزه خیلی بهش توجه نمیشه؟

حجاب
 بعضی شهرا خانم باید شاغل باشه، جزو شرایط اولیست، شاغل نباشه کسی خواستگاریش نمیره، الانم باید تمام وسایل خونه کامل باشه بعد ازدواج میکنن و عروسی میگیرن.

متین23: پس معتقدید شاغل بودن در برخی مناطق نیازه و به عنوان یه معیار باید بهش توجه کرد؟

نمیدونم،یکی از دوستام 2 ساله عقده ، میگه 2 سال دیگه میتونه بره سر خونه زندگیش، تلویزیون 4 تومن،
ماشین لباس شویی 3.5
یخچال 5 تومن ،

میگم چرا اینقد گرون میخری؟ میگه برای خودمه باید بهترینا رو بخرم..

متین 23 : باید ها و نباید های خودتون چیه؟باید ها و نباید های خودتون رو بگید .

ایمان و حجاب باید باشه.آشپزی ام بلد باشه،چاق نباشه،دماغشم عملی نباشه .

متین 23: سوال دومم این بود چه مواردی در گذشته معیار نبوده و امروزه فکر میکنید که باید معیار باشه

بحث سنگین شد من انصراف میدم

خانم الهام ... :
به نام خدا
وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِکَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَکَّرُون
و از جمله نشانه هاى او این است که براى شما از جنس خودتان همسرانى آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و میان شما الفت و رحمت برقرار ساخت تا نسل بشر را تداوم بخشد. به یقین در آنچه یاد شد، براى مردمى که مى اندیشند نشانه هایى است بر این که تدبیر امور انسان ها در اختیار خداوند است
تعبیر خودمواز ایه قران میگم گفته شده برای شما خلق کردیم زوجتان را ازخودتان
نمیدونم تاحالافکرکردین منظورازاینکه گفته شده از خودتون یعنی چی؟
ولی مهمترین مسئله ای که وجود داره اینه این معنی ازجنس خودتان .ظاهرا اشتباه تعبیرمیشه
عملا خیلی ازافراداول میخوان بطرف علاقه داشته باشن بعد ازدواج کنند درصورتی که خداگفته این محبت وعلاقه بعدازدواج خودش قرارمیده وخیلی ها اصولامعنی ارامش را اشتباه متوجه شدن چرا انتخاب غلط اولیه باعث این مسئله شده
چه بسا جنسی که ازجنس هم افریده خدا مارابرای هم .وعملا باعث ارامش هم میشیم شاید نه ملاک زیبایی مدنظرمارا داشته باشه نه ملاک قدرت بیان نه ملاک اقتصادی ونه ملاک شوخ طبعی ونه کلی ملاک دیگه هیچ کدوم ازین ها رانداشته باشه
وفکرمیکنند طبق فکرخودشون یکسایی باعث ارامشون میشه ولی عملابعدا میبینیم ارامش خاصی وجودنداره
به اشتباه کسی راردکنیم وعملامعنی رضایت خدا را بررضای خودمون مقدم ندونیم.

اسامی شرکت کنندگان : نازنین زهرا.1 ,گمنام 133 ,admin ,محمد طاها , ali20 , در بند خود , عاشق امام رضا ,مبینا خانوم ,ye adam , الهام ... , *سدنا* , چشمه

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

جدول مباحث آینده و تاریخ برگزاری [کلیک]

2 تشکر شده از کاربر چشمه برای ارسال مفید :
admin , ,

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

امضای کاربر : چشمه

اللهم ارزقنا توفیق الشهاده فی سبیلک به حق فاطمه الزهرا
گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد