انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:.. اینجا گناه ممنوع ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مذهبی و دینی » ویژه نامه های رجب و شعبان » لیلة الرغائب و اعمال با فضیلت آن ( این پست رو حتما تا آخر بخونید )

لیلة الرغائب و اعمال با فضیلت آن ( این پست رو حتما تا آخر بخونید )

سلام دوستان بزرگوار فرداشب (پنجشنبه شب مورخه 96/1/10 ) شب لیلة الرغائب است از اعمال این شب غافل نشوید و از ثواب اخرویش برخوردار باشید انشالله به منم دعا کنید لیلة الرغائب اوّلین شب جمعه ماه رجب را «لیلة الرّغائب» گویند رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در روایتى که فضیلت ماه رجب را بیان مى کرد فرمود: «از اوّلین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیلة الرّغائب» نامیدند». کیفیت اعمال لیلة الرغائب : آنگاه رسول خدا(صلى الله علیه وآله) اعمالى را براى آن شب به این کیفیّت بیان فرمود: «روز پنج شنبه اوّل ماه را
gdgZ hgvyhmf , hulhg fh tqdgj Hk ( hdk \sj v, pjlh jh Hov fo,kdn )

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ ۱۲:۳۲ بعد از ظهر
عضو
rating
شماره عضویت : 535
حالت :
اعتبار کاربر : 3802
پسند ها : 90
حالت من :  Bachemosbat.gif

مدال ها:2
کاربران برتر
کاربران برتر
مدال 3 سالگی عضویت
مدال 3 سالگی عضویت

|

سلام
دوستان بزرگوار
فرداشب (پنجشنبه شب مورخه 96/1/10 ) شب لیلة الرغائب است
از اعمال این شب غافل نشوید و از ثواب اخرویش برخوردار باشید انشالله
به منم دعا کنید

لیلة الرغائب

اوّلین شب جمعه ماه رجب را «لیلة الرّغائب» گویند
رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در روایتى که فضیلت ماه رجب را بیان مى کرد فرمود:
«از اوّلین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیلة الرّغائب» نامیدند».

کیفیت اعمال لیلة الرغائب :

آنگاه رسول خدا(صلى الله علیه وآله) اعمالى را براى آن شب به این کیفیّت بیان فرمود:
«روز پنج شنبه اوّل ماه را روزه مى گیرى،
چون شب جمعه فرا رسید،
میان نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز مى گذارى (هر دو رکعت به یک سلام به زبان ساده یعنی شش تا نماز دو رکعتی)
و در هر رکعت از آن، یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «إنّا انزلناه» و دوازده مرتبه «قل هو الله احد» را مى خوانى;
پس از اتمام نماز هفتاد مرتبه مى گویى: «أللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد النَّبِىِّ الاُْمِّىِّ وَعَلى آلِهِ»
آنگاه به سجده مى روى و هفتاد بار مى گویى: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ»
سپس سر از سجده برمى دارى و هفتاد بار مى گویى: «رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِىُّ الاْعْظَمُ»
بار دیگر نیز به سجده مى روى و هفتاد مرتبه مى گویى: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ»
آنگاه حاجت خود را مى طلبى که ان شاءالله برآورده خواهد شد.

فضیلت این عمل :
رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در فضیلت این اعمال فرمود:
«کسى که چنین نمازى را بخواند، خداوند همه گناهانش را بیامرزد...
و در قیامت درباره هفتصد تن از خاندانش شفاعت مى کند،
و چون شب اوّل قبر فرا رسد،
خداوند پاداش این نماز را به نیکوترین چهره،
با رویى گشاده و درخشان و زبانى فصیح و گویا،
به سوى قبر او مى فرستد،
آن چهره نیکو به وى گوید:
«اى حبیب من! بر تو بشارت باد! که از هر شدّت و سختى نجات یافتى»
از آن چهره نورانى مى پرسد: «تو کیستى؟
من تاکنون چهره اى از تو زیباتر ندیده ام و بویى از بویت خوشتر به مشامم نرسیده؟!»
آن چهره نیکو پاسخ دهد:
«اى حبیب من! من پاداش آن نمازى هستم که
تو در فلان شهر، فلان ماه و در فلان سال به جا آورده اى;
من امشب به نزد تو آمدم، تا حقّت را ادا کنم و مونس تنهایى تو باشم و وحشت را از تو مرتفع سازم
(و همواره در کنارت بمانم)
تا زمانى که همگى در روز رستاخیز برخیزند و در عرصه قیامت بر سرت سایه بیفکنم.
(خلاصه هیچ زمانى پاداش این کار نیک از تو قطع نخواهد شد)».

منبع :
کتاب مفاتیح نوین مکارم شیرازی اعمال ماه رجب

و اما...
یک نکته بسیارمهم:

این عمل آنقدر ثواب دارد که حتی بعضی از بزرگان فرمودند که
 اگر روزه گرفتن این روز باعث میشه شب بخاطر ضعف نتوانید این نماز رو بخونید
روزه نگیرید اما این نماز رو حتما بخونید

یک توصیه :
دوستان این نماز فوقش دو ساعت زمان می بره
اما ثوابش خیلی زیاده
لذا بهتره تنبلی رو بذاریم کنار و دو ساعت قید گوشی و کلا مسائل دنیوی رو بزنیم
و آخرتمون رو انشالله آباد کنیم

یک خواهش :
تو رو خدا به منم حتما دعا کنید یادتون نره
اجرکم عندالله

ویرایش موضوع توسط : عاشق امام رضا
در تاریخ : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ ۰۱:۱۸ بعد از ظهر

9 تشکر شده از کاربر عاشق امام رضا برای ارسال مفید :
مدافع حرم313 , الما , ye adam , قمرخانم , محسن 352 , , ایلیا110 , فاطمه 1 , programmer ,

می پسندم 5     0  5 

تعداد پسند های ( 5 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :1 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  2. پسندها :1 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  3. پسندها :1 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : عاشق امام رضا

ز آستان رضا خدا جدایم نکند 
من و جدایی آستان؟ خدا نکند ...

السلام علیک یا معین الضعفاء
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ ۰۸:۵۷ بعد از ظهر نمایش پست [1]
عضو
rating
شماره عضویت : 2179
حالت :
اعتبار کاربر : 14272
پسند ها : 1053
حالت من :  Shad.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (14).jpg

من مغرب و عشا رو خوندم بعدش یاد این نماز افتادم 
اومدم این نماز خوندم دوباره عشا رو خوندم 
با این وضعی که من خوندم خداکنه قبول شه 
دعاگوی همگی بودم 
همگی حاجت روا بشید ان شاالله 

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر

امضای کاربر : ye adam

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ ۰۹:۵۴ قبل از ظهر نمایش پست [2]
عضو
rating
شماره عضویت : 535
حالت :
اعتبار کاربر : 3802
پسند ها : 90
حالت من :  Bachemosbat.gif

نوشته شده توسط : ye adam »
 من مغرب و عشا رو خوندم بعدش یاد این نماز افتادم 
اومدم این نماز خوندم دوباره عشا رو خوندم 
با این وضعی که من خوندم خداکنه قبول شه 
دعاگوی همگی بودم 
همگی حاجت روا بشید ان شاالله 

انشالله قبوله

می پسندم 1     0  1 

امضای کاربر : عاشق امام رضا

ز آستان رضا خدا جدایم نکند 
من و جدایی آستان؟ خدا نکند ...

السلام علیک یا معین الضعفاء
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ ۰۱:۱۴ بعد از ظهر نمایش پست [3]

مهمترین عمل اعتکاف را محاسبه نفس و تفکر برشمرد و دست یافتن به «توبه نصوح» را حاصل اعتکاف در روزهای وسط ماه رجب هست.

از شامگاه امشب لحظات نورانی ایام اعتکاف شروع خواهد شد،‌ ایامی که انسان را معتکف خانه خدا می‌سازد تا در خلوت سه روزه خویش با پرودگارش، توشه‌ای را برای دنیا و آخرتش بر دارد، روزهای ناب خدا که تنها برخی از بندگانش شایسته حضور در چنین مراسمی هستند، به همین منظور برای آشنایی بیشتر با ایام البیض و اعمال مستحبی آن با حجت‌الاسلام سید حسن هاشمی جزی، مدیر گروه اخلاق مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی گفت‌و‌گویی را ترتیب دادیم که در ذیل می‌آید:

این کارشناس دینی با اشاره به ایام البیض ماه رجب، بیان داشت: «ایام» جمع یوم به معنای روز و «بیض» جمع «ابیض» به معنای سفید و درخشان است که به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم هر ماه قمری گفته می شود و به عقیده مسلمانان ایام‌البیض ماه‌های رجب، ‌شعبان و رمضان دارای فضیلت بسیار است که در شریعت و فقه اسلام بر اقامت سه روزه در مسجد جامع برای عبادت خدا و تهذیب نفس اطلاق می‌شود.

*علت نامگذاری ایام‌البیض

وی پیرامون وجه تسمیه واژه «ایام‌البیض» افزود: دو دیدگاه در این زمینه وجود دارد؛ اول اینکه در این سه روز به دلیل کامل بودن ماه، شب‌ها روشن و سفید است و به همین جهت روزهای این سه شب را ایام‌البیض به معنای روزهای سفید نامیده‌اند، دیگر اینکه در حدیثی از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم آمده است: «هنگامی که آدم خطایی که ترک اولی بود را انجام داد، بدنش سیاه شد، پس از آن بر قلبش الهام شد که روزهای 13 و 14 و 15 را روزه بگیرد، هر روز از این روزها را که روزه گرفت، بخشی از بدنش سفید شد، وقتی سه روز تمام شد، تمام بدنش سفید شده بود، به همین دلیل این روزها را روزهای سفید گفته‌اند.

«ابن مسعود» سبب نامیدن این ایام به «ایام البیض» را چنین نقل می‌کند، از نبی اکرم (ص) شنیدم که می‌فرمودند: «هنگامی که جناب آدم علیه‌السلام عصیان پروردگارش را کرد، منادی از عرش ندا داد، ای آدم از جوار رحمت من بیرون شو، زیرا کسی که عصیان مرا کند در جوار من نیست، حضرت آدم و فرشتگان گریستند، سپس خداوند جبرئیل را نزد حضرت آدم (ع) فرستاد، جبرئیل حضرت آدم را در حالی که رنگ او از نورانیت بهشتی به تیرگی تغییر کرده بود به زمین فرود آورد.

ملائکه با دیدن این وضعیت فریاد بر آوردند: پروردگارا، خلقی آفریدی و از روح برگزیده خود در او دمیدی و ملائکه را به سجده او در آوردی و به یک گناه سفیدی او را به سیاهی مبدل کردی، پس منادی از آسمان ندا کرد که امروز را برای خداوند روزه بگیر و آن روز سیزدهم ماه بود و چون آدم آن روز را روزه گرفت و قسمتی از تیرگی حضرت آدم (ع) برطرف گشت تا اینکه در انتهای این سه روز به حالت اول خود برگشت به این دلیل این ایام را «ایام البیض» نامیده شد.

* معتکف با اعتکافش گناهان را حبس می‌کند

فضیلت ایام‌البیض ؛؛؛

در قرآن کریم ماده «عکف» 9 مرتبه تکرار شده، یک مورد آن آیه 125 سوره مبارکه بقره مربوط به موضوع ایام البیض است،

خداوند در سوره بقره می‌فرماید:

«وَ إِذْ جَعَلْنَا الْبَیتَ مَثابَةً لِلنَّاسِ وَ أَمْناً وَ اتَّخِذُوا مِنْ مَقامِ إِبْراهیمَ مُصَلًّى وَ عَهِدْنا إِلى‏ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ أَنْ طَهِّرا بَیتِی لِلطَّائِفینَ وَ الْعاکِفینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُودِ»

؛ «و کعبه را جایگاه اجتماع و مکان امن مردم ساختیم، مقام ابراهیم را نمازگاه خویش گیرید، ما ابراهیم و اسماعیل را فرمان دادیم: خانه مرا براى طواف‏کنندگان و مقیمان و راکعان و ساجدان پاکیزه دارید»، حضرت رسول اکرم (ص) در مورد فضائل این ایام می‌فرماید: «هرکس یک روز را به منظور کسب عنایت الهی و به نیت قرب خدا اعتکاف کند، خداوند بین او و آتش سه خندق ایجاد می‌کند که فاصله هر یک تا دیگری بیش از مسافت بین زمین و آسمان است» و در سخن گران بها دیگری می‌فرماید: «المعتکف یعکف الذنوب»؛ معتکف با اعتکافش گناهان را حبس می‌کند.

*هر کس سه روز وسط ماه رجب را روزه بدارد و شب زنده‌داری کند از دنیا نمی‌رود مگر با توبه نصوح!

اعمال ایام البیض :

ایام البیض به واسطه اهمیت و جایگاه خاصی که دارد در آن ایام به اعمال و عباداتی توصیه شده است که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ «تاکید بر استجاب روزه‌ای ایام البیض»، پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «هر کس سه روز از وسط ماه رجب (سیزدهم تا پانزدهم) را روزه بدارد و در شب‌هایش به نماز شب قیام کند، از دنیا رحلت نمی‌کند مگر با توبه نصوح» و امام صادق(ع) فرمود: «هر کس ایام البیض ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند متعال به ازای هر روز ثواب روزه داری و شب زنده داری یک سال را برای او می‌نویسد و او روز قیامت در جایگاه ایمن شدگان از آتش دوزخ خواهد ایستاد».

انجام اعمال ام داوود را از دیگر اعمال ایام‌البیض برمی شمارند: از عمده‌ترین اعمال ایام البیض اعمال ام داوود است و برای بر آمدن حاجات و برطرف شدن گرفتارها و دفع ظلم ظالمان مؤثر است و کیفیت و اجرای آن در کتب مفاتیح آمده است،

«علامه مجلسی»(ره) در کتاب شریف «بحار‌الانوار» درباره کمال ایام البیض می‌نویسد: «کمال ایام البیض در آن است که اندیشه و دل و اعضا بر مجرد عمل صالح وقف شود و بر در خانه خدای جلیل و در برابر اراده مقدس او به حبس در آید و به زنجیر مراقبت او به بند کشیده شود و از آن چه روزه‌دار از انجام آن خودداری می‌کند، به طور تمام و کمال بازداشته شود».

خواندن برخی از سوره‌های قرآن کریم در روز پانزدهم رجب، :

در این ایام سفارش به خواندن آیات سوره «انعام»، «اسرا»، «کهف»، «لقمان»، «یاسین»، «صافات»، «فصلت»، «شوری»، «دخان»، «آیة الکرسی»، «فتح»، «واقعه»، «ملک»، «قلم»، «انشقاق» تا پایان قرآن شده است، همچنین از دیگر اعمال این ایام خواندن دعای «استفتاح»، زیارت امام حسین(ع)، به جای آوردن چهار رکعت نمازی که حضرت امیرالمومنین(ع) در این روز به جای آورد، خواندن دعای «یا مذل کل جبار و ...» است.

*برخی اعمال مستحبی ایام البیض رجب

اعمال  شب سیزدهم رجب 

اوّل لیالى بیض است و در آن سه عمل غسل، چهار رکعت نماز در هر رکعت سوره «حمد» و بیست و پنج مرتبه «توحید»، دو رکعت نماز که در شب سیزدهم رجب و شعبان نیز خوانده مى‏شود که در هر رکعت بعد از سوره «حمد»، سوره «یس»، «ملک» و «توحید» خوانده می‌شود، در شب چهاردهم، نیز  چهار رکعت نماز خوانده می‌شود که به دو سلام ختم می‌شود که به شیوه نماز شب سیزدهم گزارده شود، هر که آن را در ایّام البیض ماه رمضان بخواند، گناهانش آمرزیده شود، اگر چه به عدد قطرات باران و برگ درختان و ریگ بیابان باشد.

اعمال شب پانزدهم رجب، :

از لیالى متبرکه است و در آن چند عمل از جمله غسل، زیارت امام حسین ‏علیه‌السلام، 6 رکعت نماز به  «حمد»، «یس»، «ملک» و «توحید»، 100 رکعت نماز در هر رکعت بعد از «حمد» 10 مرتبه «توحید» وارد شده است، «شیخ مفید» در المقنعه از حضرت امیرالمؤمنین ‏علیه‌السلام روایت کرده که هر که این عمل را بجا آورد، حق تعالى به سوى او 10 ملائکه بفرستد که از او دشمنان او را از جن و انس دفع کنند و سى فرشته نزد مَوْت او بفرستد که او را از آتش پنجم ایمن کنند.

*سر اعتکاف در ایام ‌البیض/ مهمترین عمل اعتکاف محاسبه نفس و تفکر است

ایام البیض و اعتکاف، :

اعتکاف همواره ایامی مشهور و مورد اهمیت سالکان طریقت و اصحاب معرفت بوده است که از آن جمله می‌توان به ده روز آخر ماه رمضان و ایام البیض ماه رجب اشاره کرد، ولی آنچه که ایام البیض ماه رجب یعنی روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم این ماه را مورد عنایت اهل عرفان قرار می دهد، حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم است که فرمودند: «هر کس سه روز از وسط ماه رجب (سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم) را روزه بدارد و در شب‌هایش به نماز شب قیام کند، از دنیا رحلت نمی‌کند مگر با توبه نصوح» و چه بهتر که این روزه‌داری در حال اعتکاف و مسجد باشد که بهترین و محبوب‌ترین مکان روی زمین باشد، همراه با میهمانی بر سر سفره‌ای نورانی که حضرت علی (ع) آن را دوست داشتنی‌ترین جای زمین نامید.

محاسبه نفس و تفکر را در ایام البیض را از مهمترین اعمالاست :

برترین عبادت در ایام البیض بر اساس آیات و روایات تفکر و تدبر است، بنابراین شایسته است که انسان در این ایام به مسائل خداشناسی، خودشناسی، محاسبه نفس و ... به تفکر و اندیشه بپردازد، حضرت علی(ع) درباره تفکر می‌فرماید: «اندیشیدن انسان را به نیکی و انجام آن می‌کشاند»، امام رضا(ع) در این باره می‌فرماید: «عبادت به نماز و روزه بسیار نیست، عبادت یعنی اندیشیدن در امر خدای عزوجل»، اهمیت و ارزش تفکر در این است که گاه یک ساعت اندیشیدن موجب توبه از گناهان و عبادت تمام عمر می‌شود.

ایام البیض فرصت خوبی برای تفکر است تا  انسان از حالت غفلت خارج شود و هوشیارانه به زندگی خود ادامه دهد، درباره محورهای تفکر، اذعان داشت: از جمله این محورها می‌توان به تفکر در آثار خداوند، تفکر در دین، تفکر در دنیا، تفکر در طبیعت، تفکر در قیامت، تفکر در عاقبت به خیرها و شرها، تفکر در فرصت‌ها، حسابرسی اعمال خویش، تفکر در بهشت و نعمات آن اشاره کرد

ویرایش ارسال توسط : admin
در تاریخ : پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ ۱۲:۲۹ قبل از ظهر

می پسندم 1     0  1 

امضای کاربر : حسنعلی ابراهیمی سعید

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ ۰۹:۵۹ بعد از ظهر نمایش پست [4]
نمی دانم چرا ویرایش پست برای من فعال نیست

می پسندم        0 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ ۰۷:۰۷ بعد از ظهر نمایش پست [5]
سلام
من این پست را در محلی بایگانی داشتم و وقتی ارسال کردم متوجه تصاویر شدم ولی امکان ویرایش نداشتم و خودم نیز علت را جویا شدم

دیگه نیازی به تذگر نبود ویرایش را فعال کنید برای من

می پسندم        0 

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
با ، اعمال ، الرغائب ، لیلت ، فضیلت ، آن ، این ، بخونید ، آخر ، تا ، حتما ، رو ، پست ،

« پروردگارا زیباترین ساعات زندگیم با تو بودن است | این الرجبیون »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 03:32 پیش از ظهر