(نسخه قابل پرینت موضوع)
عنوان موضوع : ♣♣صندلی داغ/ ویژه زوجین جوان و همسران موفق♣♣
نمایش موضوع اصلی :

غروب کربلا 313 یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۵۱ بعد از ظهر

صندلی داغ/ ویژه زوجین جوان و همسران موفق

باسلام

قراره یه صندلی داغ متفاوت از آنچه تاکنون دیده و یا شنیده‌اید برگزار کنیم.

مدیریت مجموعه ۱۴ سکه (حمایت و ترویج ازدواج آسان ) قصد داره تا با نشاندن زوج‌های جوان با مهریه‌های سبک

و نیز همسرانی که با گذشت چندین سال از زندگی مشترکشان احساس موفقیت و سعادت می‌کنند بر روی صندلی داغ،

اقدام به نشر تجربیات و احساسات آن‌ها از زندگی موفقشان داشته باشد.

افراد متاهل و موفق انجمن هم میتونند تجربیات خودشونو ازاینکه چطور باهمسرشون آشنا شدند

و چطور زندگی مشترکشونو شروع کردند با چقد هزینه ،

خواهران و برادران متاهلی که خودشونو تو زندگی مشترک

موفق میدونن و می خوان به عنوان الگو برای دیگر زوجین جوان معرفی بشن 

نخستین بخش از صندلی داغ  امروز گذاشته میشه 

باسلام

قرار گذاشته بودیم هر هفته در این بخش میزبان زوج جوان موفقی باشیم که بر روی صندلی داغ پاسخگوی سوالات متنوع درباره ازدواج و الگوی ایرانی اسلامی آن در زندگی مشترک خود باشند.

الوعده وفا ....
این هفته طلبه گرامی جناب آقای کیوان .د و همسر محترمشون سرکار خانم فاطمه . ر به دعوت ما پاسخ مثبت دادند و پاسخگوی سوالات بودند.

در زیر شرح گفت و گوی ما با این دو عزیز را می‌خوانید:

معرفی:

آقا کیوان 31 ساله و لیسانس حقوق دارند. در حال حاضر مشغول تحصیل دروس حوزوی می‌باشند.
سرکار خانم معصومه. ر دانشجوی فوق لیسانس رشته مدیریت آموزشی دانشگاه شهید بهشتی هستند.

خانم ... نظرتون درباره اینکه اول خواستین با فردی حوزوی ازدواج کنید چی بود؟ چه دیدی داشتین؟

- راسیتش اینکه همسر آیندم مقید باشن برام مهم بود. اولش یکم از دیدهایی که در جامعه وجود داره دلهره داشتم اما خب خوشبختانه انتخاب درستی انجام دادم.

از چه جهت میگید که انتخابتون درست بوده؟

- خب باید بگم که من اطرافم یک سری آدم هایی رو میدیدم که به ظاهر مقید دین و مذهب بودند اما به وقتش زیر همه چیز میزدند مثلا کسی که برپاکننده روضه حضرت زهرا (س) بود، شب عروسی خودش از کسی که اعتقادی به دین نداشت بدتر عمل کرد. ایشون هم مقید هستند و هم پایبند به حرفهایی که زدند.

درسته… 

آقا ... تو حوزه معمولا این تصور هست که به دلیل برخی شرایط ازجمله اعتقادات و غیره باید ازدواج با فردی

درون حوزوی انجام بشه. اولا این اعتقاد رو قبول

دارید؟ تا چه حد درسته؟ و اینکه نظرتون پیش از ازدواج با خانمتون که دانشجو بودند چی بود؟

- خیر قبول ندارم. این دست حرفا تو حوزه زیاده ولی اینکه تا چه حد درسته رو نمیشه به صورت مطلق بیان کرد زیرا هستند افرادی که حوزوی نیستند ولی اعتقاداتشون از حوزوی بیشتره. اعتقادات یک جنبه شخصیه و این شخصی بودن مبنی براین نیست که حتما باید در حوزه به دنبال همسر بود. خیلی از افراد معتقد تکلیف رو در این می بینند که وارد دانشگاه شده و یا در عرصه های دیگه مشغول فعالیت بشن. خانوم بنده هم از اون دست آدم هایی هستند که تکلیف رو در ورود به عرصه دانشگاهی دیدند. باتوجه به شرایطی که فعلا در دانشگاه های ما حکم فرماست ایشون حوزه فعالیتشون رو دانشگاه انتخاب کردند.

همسرتون در حال ادامه تحصیل هستند؟

- بله ایشون دانشجو هستند.

چند وقته با هم ازدواج کردید و نحوه آشناییتون ؟ 

- تقریبا هشت ماهه که عروسی کردیم. دوماه و نیم هم عقد بودیم. نحوه آشنایی ما جالب بود چون یکی از آشناهای ما همسرم رو در ماه مبارک در مسجد دیدند و چون مادرم سفارش کرده بود که اگه دختری خوب سراغ داری به من معرفی کن ایشون طی تماسی خانومم رو به مادرم معرفی کردن. ماهم تحقیق قبل مراسم خواستگاری رو انجام دادیم و وقتی دیدیم که شرایط خوانوادگیمون به هم میخونه مراسم خواستگاری رو انجام دادیم. چند بار در حضور خانواده ها باهم صحبت کردیم وقتی به این نتیجه رسیدیم که با هم تفاهم فکری داریم تصمیم به ازدواج گرفتیم.

پس در حقیقت هم محلی به حساب میاین.
-نمیشه گفت هم محلی . هم شهری هستیم.

به تفاهم اشاره کردین. خودتون و همسرتون رو قطعا تا حد بالایی هم کفو دیدید و ازدواج کردید. این هم کفو بودن تو چه عرصه ها و مدارجی میتونه یه زندگی سالم منجر بشه؟ یا بهتر بگم باید چه مواردی رو در هم کفو بودن مدنظر قرار بدیم تا مطمئن باشیم همسر مناسبی انتخاب کردیم؟
- من نمیگم حتما تمام طرز فکر دو نفر باید شبیه به هم باشه چون اون موقع دیگه بالندگی در زندگی به وجود نمیاد و ایستایی رخ میده. اما خط فکری دو نفر برای یک زندگی مشترک باید باهم یکی باشه اولین شرط همسر از نظر هم کفو بودن از لحاظ دینی و نگرش مذهبی هستش.

خانم ... طلبه بودن همسرتون و یا شغلشون چه میزان در انتخاب شما تاثیر گذار بود؟

-خیلی . همسر من اولین خواستگاری بودند که اجازه پیدا کردند به طور رسمی به خواستگاری بیان.

ماجراشو تعریف می کنید؟

- به عقیده من حداقلش این بود که مقید و پایبند به دین بودند خب برای هر دختری موقعیت ازدواج هست اما اولین سوالم از مادرم این بود که خانواده فرد و خودشون از لحاظ دینی در چه حدی هستند و هرکدوم به یک بهانه ای رد می شدند ولی وقتی آشنای ایشون گفتند که ایشون طلبه هستند من بهونه دیگه ای نداشتم.

چطور اومدن خونتون برای خواستگاری؟

- خب بعد از معرفی آشناشون مادر همسرم تماس گرفتن و با مادرم صحبت کردند شرایط همسرم رو توضیح دادن مادرم هم موافقت کردند. همسرم به اتفاق پدر و مادرشون تشریف آوردن. از بدو ورودشون یک آرامش خاصی تو صورت همسرم بود که مادرم قبل از اینکه من جوابی بدم ایشون رو به عنوان داماد پسندیدن و هم جبهه ایشون شدن.

و بعد خواستگاری انجام شد و بهشون بله دادید.
- ما یه جلسه دیگه خونه همسرم باهم صحبت کردیم و به تفاهم رسیدیم.

برخی معتقدند که داشتن اعتقادات دینی و مقید بودن به اون میتونه تاثیر زیادی در استحکام خانواده داشته باشه . نظر شما چیه؟ 

- درسته چون وقتی انسان مقید به دین باشه به همه دستوراتش عمل می کنه و خوشبختانه دستورات دین ما مبنی بر تحکیم خانواده و احترام به همدیگه خیلی زیاده برخلاف برخی از تفکرات نوینی که هستش . همین اعتقادات هست که انسان پایبند میشه اگر نه که بنیان زندگی برباد میره. همون چیزی که در غرب متداول هستش و متاسفانه در ایران هم رواج پیدا کرده.

خانواده دو طرف زیاد سخت گیر نبودن درسته؟

- نه اصلا. ما کاملا آسون گرفتیم عقدمون خیلی ساده برگذار شد یکی از مواردی که زندگی ما الحمدلله خیلی عالی سر گرفت و درحال پیشرفته احترام به نظر پدر مادرامون بود که این مورد هم متاسفانه در جامعه امروز ما کمرنگ شده . یک زندگی ساده بدون تجملات بدون چشم و هم چشمی بدون ریا با احترام به پدرو مادر و همدیگه.

از این ساده بودن و تجملی نبودن خاطره ای دارید؟ واکنش اطرافیان چطوری بود؟

- ما عقد و عروسیمون طی دو ماه و نیم انجام شد برخی می گفتن خب چه عجله ایه یکم صبر کنید درستون تموم بشه بعد اما ما باهم تصمیم گرفتیم که زندگیمون رو زودتر شروع کنیم مثلا راجع به مهریه به من میگفتن تو از ارزون ترین ماشین خارجی تو ایران ارزون تری.

مهریه چند سکه بود؟

- 14 سکه و سفر حج و عتبات

بسیار عالی. آداب و رسوم خاصی که بین دو خانواده اختلاف ایجاد کنه داشتین؟

- نه نداشتیم ماخیلی پرهیز از آداب و رسوم هایی که ممانعت از ازدواج ساده میکرد کردیم ماهیت و نفس ازدواج برامون مهم بود.

همسرتون هم در شبکه های اجتماعی عضوند؟ کلا میونشون با شبکه های اجتماعی چطوره؟

-نه ایشون عضو نیستن به علت بعضی از مسائل شخصی ورود پیدا نمیکنن.

بسیار خوب ... نقش رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی در آگاهی بخشی به جوانان در امر ازدواج رو چطور می بینید؟

- کلا فضای امروز اینترنت و فضاهای مجازی ما خیلی مطلوب نیست و اگه فرد حواسش به خودش و محیطی که بهش ورود پیدا می کنه نباشه ممکنه به راهی جز انچه که مطلوبشه ورود پیدا کنه. من شخصا چیز زیادی یاد نگرفتم مگر مباحثی که اونم در رابطه با آموزه های دینیمون در رابطه با تحکیم خانواده بوده. رسانه هایی مثل تلوزیون و سینما هم که واویلاست

این از رسانه ها... دولت، مسئولین، رسانه‌ها، مردم/ کدوم یک از این گزینه ها را عامل مهمی برای عقب افتادن سن ازدواج میان جوان ها می دانید؟ نقش هر کدوم چقدره به نظرتون؟

- هرکدومشون به نحوی دولت و مسئولین به علت اینکه شرایط جامعه از لحاظ اقتصادی و کار مطلوب نیست تا یک نفر بتونه یک زندگی ساده رو شروع کنه . رسانه ها چون تجمل گرایی و عشق های قبل ازدواج رو ترویج میدن و خود مردم به علت تاکید زیاد بر آداب و رسوم و سنت های بی جهت وهر کدوم نقش بسزایی دارن و برای هر فرد این درصد ممکنه متفاوت باشه.

درسته ... یه خاطره شیرین و تلخ از زندگی مشترک ؟

- شیرینی هاش که کنار هم بودنمون هست که بودن تو غربت این شیرینی رو تشدید میکنه اما تلخ ترینش این بود که در دوران بارداری همسرم یه اتفاقی افتاد که نزدیک بود بچمون رو از دست بدیم و خداوند بهمون کمک کرد و خداروشکر خطر رفع شد. 

غربت؟ از خانواده ها دورین مگه؟

- بله ما به علت اینکه همسر دانشجوی شهید بهشتی هستن و خودم حوزه تهران میرم تهران زندگی می کنیم و خانوادهامون شهرستان(شمال) هستند.

اما به عنوان آخرین سوال ... اولین و آخرین سفر مشترک که رفتید. اگه خاطرهای هم دارید بیان کنید

- ما بعد عقدمون یک هفته رفتیم کوه اما همراه خانواده من اما مشترکش سفر یه قم حرم حضرت معصومه (س) بوده البته سفر حج در پیش داشتیم که دقیقا سه روز

مونده به سفر، ایران سفرها رو کنسل کرد و سفر مشهد هم به علت حال نامساعد خانومم کنسل شد.

ممنون از لطفتون و اینکه حاضر شدید در مدت 1 ساعت و نیم پاسخگوی سوالات مطرح شده باشید.

موفق باشید

مجموعه 14 سکه (حمایت و ترویج ازدواج آسان)

بچه های متاهل و موفق هم میتونند تو همین تاپیک بذارند ب همین صورت ک گذاشتم ممنون تشکر 

افرادی از این خانوم صندلی داغ ما سوالاتی رو پرسیدند و ایشون هم پاسخ گفتند 

سوال: من یه سوال داشتم از اقا 

قیافه تو ازدواج چقد براتون مهم بوده ؟؟؟؟

پاسخ: سلام علیکم عرض کنم که من برای ازدواج خیلی به معیار زیبایی صورت

برام ملاک نبود همونطور که برای همسرم ملاک نبود تا اونجا که یکی از اقوام گفتن

فلان چیز همرنگ چشمای خانوم بشه من در کمال ناباوری پرسیدم

مگه چشماشون چه رنگیه؟ چشمان من در این امر مادرم بودن

سوال: سوال بنده از خانم اینه ؛ آیا همسرتون طلبه هستن روی مسائل شرعی زیاد

و به عبارتی بیش از حد حساسیت دارند ؟وقتی با همسرتون با لباس طلبگی میرید بیرون

آیا مردم بهتون جور خاصی نگاه نمی کنن؟یا به عبارتی محدود نمیشید ؟آخه برای بنده چندین طلبه رو معرفی

کردن ولی برای همین ها مخالفت کردم

پاسخ: 
سلام خانومی :حساسیت یعنی چی؟ما تا جایی که بتونیم واجبات رو انجام میدیم و محرمات رو ترک میکنیم اگر هم یکیمون کمی یادش بره طرف مقابل یادآوری میکنه.چرا نگاه میکنن البته آقایون کمتر و واکنش دوستان کم حجابمون بیشتره،و یا آقایون سلام عیلک میکنن، سوال میپرسن،گاهی هم متلک میندازن که ما وقتی به خونه برمیگردیم میخندیم به این حرفا.باید با عقایدشون آشنا بشید منم از همین دید جامعه میترسیدم حتی بارها توسط برادرشوهرهام کمی مزاح شنیدم اما برام مهم نیست.نفس عمل همسرم مهمه و اینکه ایشون همونطوری که من میخوام مقید هستندصرف اینکه طلبه هستند نباید دلیل رد کردنشون باشه عزیزم

شماهم اگر سوالی دارید همینجا بپرسید من از این افراد صندلی داغ میپرسم جوابشونو میگم