انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مذهبی و دینی » اخلاق و تزکیه نفس » ریا و اخلاص

ریا و اخلاص

برخی انگیزه ها عبادت را به طور کلی فاسد و باطل کرده و نه تنها باعث می شود آن عبادت هیچ اثر مثبتی نداشته باشد ، که موجب سقوط انسان نیز می گردد . « ریا » یکی از مهم ترین و رایج ترین موانع تاثیر اعمال عبادی است . « ریا » یعنی خود نمایی و خود را به دیگران نشان دادن ؛ عمل را به این انگیزه انجام دادن که دیگران ببینند و تعریف و تمجید کنند و او از تعریف و تمجید آنان لذت ببرد و
vdh , hoghw

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۱۵ امرداد ۱۳۹۲ ۰۶:۵۹ قبل از ظهر
عضو
rating
شماره عضویت : 37
حالت :
اعتبار کاربر : 2945
پسند ها : 475
حالت من :  Mokhlesim.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/02.jpg
وبسایت من : وبسایت من

مدال ها:2
مدال پشتکار
مدال پشتکار
مدال 2 سالگی عضویت
مدال 2 سالگی عضویت

|

برخی انگیزه ها عبادت را به طور کلی فاسد و باطل کرده و نه تنها باعث می شود آن عبادت هیچ اثر مثبتی نداشته باشد ، که موجب سقوط انسان نیز می گردد . « ریا » یکی از مهم ترین و رایج ترین موانع تاثیر اعمال عبادی است .
« ریا » یعنی خود نمایی و خود را به دیگران نشان دادن ؛ عمل را به این انگیزه انجام دادن که دیگران ببینند و تعریف و تمجید کنند و او از تعریف و تمجید آنان لذت ببرد و خوشحال شود . انسانی که عبادتش را با این نیت انجام می دهد ، هنگام عمل همه ی حواس و فکر و ذکرش این است که طوری رفتار کند که دیگران بپسندند و اصلا توجه به این ندارد که آیا خدا هم عمل او را می پسندد یا خیر !
قرآن کریم در خصوص ریای در نماز دو آیه دارد : در یک جا می فرماید :
فویل للمصلین * الذین هم عن صلاتهم ساهون * الذینهم یراؤن ؛(1)
پس وای بر نماز گزارانی که از نمازشان غافل اند ؛ آنان که ریا می کنند .
در آیه ای دیگر می فرماید :
ان المنافقین یخادعون الله و هو خادعهم و اذا قاموا الی الصلاه قاموا کسالی یراؤن الناس و لا یذکرون الله الا قلیلا ؛(2)
منافقان با خدا نیرنگ می کنند ، و حال آن که او با آنان نیرنگ خواهد کرد ؛ و چون به نماز ایستند با کسالت برخیزند . با مردم ریا می کنند و خدا را جز اندکی یاد نمی کنند .
این نماز نه تنها برای آنان فایده ای ندارد که عذابشان را بیش تر می کند .
نقطه مقابل ریا « اخلاص » است . اخلاص این است که انسان عمل را فقط به قصد انجام فرمان الهی و جلب رضایت خداوند انجام دهد و غیر از این ، هیچ قصد و نیت دیگری همراه عمل او نباشد . نمی خواهد خود و عملش را به دیگران نشان بدهد تا آن ها از او تعریف و تمجید کنند ، بلکه فقط خدا را در نظر دارد . البته ممکن است عملش در حضور دیگران باشد ، اما قصدش این نیست که آن ها ببینند . اگر انسان قصد خود را خالص کند و عمل را فقط برای خدا انجام دهد ، در برخی موارد حتی انجام دادن آن در حضور دیگران ، امری مستحب و خود عبادتی دیگر است . قرآن در مورد انفاق می فرماید :
قل لعبادی الذین آمنوا یقیموا الصلاه و ینفقوا مما رزقناهم سرا و علانیه ؛(3)
به آن بندگانم که ایمان آورده اند بگو : « نماز را برپا دارند و از آن چه به ایشان روزی داده ایم ، پنهان و آشکار انفاق کنند . »
در مورد پنهان کردن انفاق و این که دیگران از انفاق باخبر نشوند ، روایات متعددی وارد شده است . در روایتی آمده که خدا دوست دارد وقتی کسی انفاق می کند ، دست چپش از این امر باخبر نشود ! این گونه روایات برای تاکید بر نهایت پوشش و پنهان کاری در انفاق است . اما با این حال ، گاه انفاق علنی مطلوب است . از این رو قرآن و روایات هم به انفاق مخفیانه و سری و هم به انفاق علنی و آشکار دستور داده اند . انفاق علنی برای تبلیغ و ترویج این کار نیک انجام می گیرد ؛ یعنی ما برای آن که دیگران هم الگو بگیرند و به این کار خیر تشویق شوند ، انفاق را در پیش چشم آن ها انجام می دهیم . البته در چنین مواردی انسان باید بسیار مراقب باشد که ریا و خودنمایی در عملش راه پیدا نکند . بین انفاق به منظور یادگیری دیگران ، تا انفاق برای تجلیل آن ها ، مرزی بسیار باریک است که اگر دقت نشود انفاق ریایی می گردد .
از این رو ، ما در این مسأله باید بسیار حساس باشیم و کاملا دقت کنیم . نکند عمری بر این تصور باشیم و دلمان خوش باشد که نمازهای خوبی خوانده ایم ، اما وقتی پرونده را باز می کنند و حساب را می رسند ، بگویند این نماز ها را برای مردم خوانده اید ، مزدش را از همان ها بگیرید ! در روایتی در مورد مخفی بودن ریا این چنین آمده است که ریا گاه آن چنان مخفی و نامحسوس است که حتی فرشتگان نیز متوجه آن نمی شوند و فقط خود خدای تعالی ، ریایی بودن آن را تشخیص می دهد . اعمالی که ما انجام می دهیم ، باید از چند پست بازرسی رد شود تا به درجه قبولی برسد . در این روایت می فرماید : عملی را بنده ای انجام می دهد . این عمل بالا می رود تا به آسمان اول می رسد. فرشتگان آسمان اول که مأمور بازرسی اعمال هستند ، این عمل را بررسی کرده و مشکلی در آن نمی بینند و از این رو مهر قبولی بر آن می زنند . سپس عمل بالا می رود تا به آسمان دوم می رسد . فرشتگان آسمان دوم نیز اشکالی در عمل پیدا نمی کنند و از این رو آنان نیز به عمل نمره قبولی می دهند . به همین ترتیب این عمل آسمان های سوم و چهارم و ... تا آسمان هفتم را پشت سر می گذارد و با وجود این که هفت بار و هر بار دقیق تر از قبل مورد بازرسی مأموران الهی و فرشتگان قرار می گیرد ، کوچک ترین نشانه ای از فساد و خرابی در آن تشخیص داده نمی شود و در همه مراحل نمره قبولی دریافت می دارد . اما هنگامی که این عمل در نهایت به پیشگاه الهی عرضه می شود ، خدای تعالی می فرماید آن را برای غیر من انجام داده است ، لعنت من بر او باد !
به هرحال روایات فراوانی از این دست داریم که می ترسم نقل آن ها موجب یأس شود . باز هم تأکید می کنم که اگر انسان دقت و وسواس کافی به خرج ندهد ، بیم آن می رود که گرفتار « ریا » گردد .

پی نوشت ها:

1)سوره ماعون، آیات 4-6
2) سوره نساء، آیه 142
3) سوره ابراهیم، آیه 31

کتاب عروج تا بی نهایت ،حضرت آيت الله مصباح يزدي (دامت بركاته)، ص 33 تا 35

5 تشکر شده از کاربر محمد313 برای ارسال مفید :
گل نرگس , انی ظلمت نفسی.. , یسنا , فاطمه 1 , کوثر ,

می پسندم 4     0  4 

تعداد پسند های ( 4 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

امضای کاربر : محمد313
خدایا مراببخش
به خاطر تمام لحظه هایی که تو با من بودی و من فکر می کردم تنها هستم.
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم و هیچ کدام خانه ی تو نبود.

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
ریا و اخلاص
سه شنبه ۱۵ امرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۰۶ قبل از ظهر نمایش پست [1]
بانو
rating
شماره عضویت : 20
حالت :
دعوت شدگان : 5
اعتبار کاربر : 10422
پسند ها : 730
حالت من :  Sepasgozar.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/10.jpg

عضو غایب دلم گرفته وبی حوصله ام

سلام...افرین...بسیار عالی بود خسته نباشید داداش محمد.....خدا اجرتون بده هم در دنیا هم در اخرت

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر

امضای کاربر : یسنا
خدایا؛
همیشه و هر لحظه یادم بنداز که؛
نامحرم، نامحرم است؛
چه در دنیای حقیقی، چه در دنیای مجازی؛
یادم بنداز فاطمه «س» را که؛
از نابینا رو می پوشاند ...

تاریخ ز تکرار خودش گریان است
با نوح بگو که نوبت طوفان است

از مرقد حجربن عدی فهمیدم
از چیست مزار فاطمه
«س» پنهان است!
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
ریا و اخلاص
سه شنبه ۱۵ امرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰ قبل از ظهر نمایش پست [2]
بانو
rating
شماره عضویت : 70
حالت :
دعوت شدگان : 2
اعتبار کاربر : 34682
پسند ها : 6789
حالت من :  Sepasgozar.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/12.jpg

ممنون
خداتوفیق بده به شما

می پسندم 3     0  3 

تعداد پسند های ( 3 ) از این کاربر

امضای کاربر : فاطمه 1

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
ریا و اخلاص
سه شنبه ۱۵ امرداد ۱۳۹۲ ۰۶:۰۶ بعد از ظهر نمایش پست [3]
عضو
rating
شماره عضویت : 37
حالت :
اعتبار کاربر : 2945
پسند ها : 475
حالت من :  Mokhlesim.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/02.jpg
وبسایت من : وبسایت من

ممنون بزرگواران

می پسندم 3     0  3 

تعداد پسند های ( 3 ) از این کاربر

امضای کاربر : محمد313
خدایا مراببخش
به خاطر تمام لحظه هایی که تو با من بودی و من فکر می کردم تنها هستم.
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم و هیچ کدام خانه ی تو نبود.

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
ریا ، اخلاص ،

« اسلام را به چندتومان میفروشی؟ | خدایا...مراببخش. »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 12:39 بعداز ظهر