انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مشاوره ازدواج » همسریابی » موضوع ادغام شده :همسریابی

موضوع ادغام شده :همسریابی

هفت راهکار موثر برای یافتن همسر مناسب برای خانم ها و آقایان:   1. قدم اول این است که خودتان را درست بشناسید و مطمئن باشید که واقعا تصمیم دارید ازدواج کنید یا نه و اگر پاسخ مثبت است به چه دلیل؟ بخاطر پول ؟ ظاهر طرف مقابل ؟ شخصیتش ؟ یا صرفا برای اینکه از خانه پدری فرار کنید ؟ کسی که خودشناسی می کند، برای زندگی خودش هدف قائل می شود، برنامه ریزی می کند، آرزوهایش را روی کاغذ می آورد و جاهای خالی زندگی اش را شناسایی می
l,q,u hnyhl ani :ilsvdhfd

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
چهارشنبه ۱۶ امرداد ۱۳۹۲ ۰۲:۳۱ قبل از ظهر
مدیر انجمن
rating
شماره عضویت : 44
حالت :
دعوت شدگان : 12
اعتبار کاربر : 21876
پسند ها : 2658
حالت من :  Ashegh.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (9).jpg
وبسایت من : وبسایت من

مدال ها:4
کاربران برتر
کاربران برتر
مدال 2 سالگی عضویت
مدال 2 سالگی عضویت
مدال تخصص
مدال تخصص
نشان لیاقت
نشان لیاقت

|

هفت راهکار موثر برای یافتن همسر مناسب برای خانم ها و آقایان:

1. قدم اول این است که خودتان را درست بشناسید و مطمئن باشید که واقعا تصمیم دارید ازدواج کنید یا نه و اگر پاسخ مثبت است به چه دلیل؟ بخاطر پول ؟ ظاهر طرف مقابل ؟ شخصیتش ؟ یا صرفا برای اینکه از خانه پدری فرار کنید ؟
کسی که خودشناسی می کند، برای زندگی خودش هدف قائل می شود، برنامه ریزی می کند، آرزوهایش را روی کاغذ می آورد و جاهای خالی زندگی اش را شناسایی می کند.

کسی که خودش را خوب می شناسد، کمتر تحت تاثیر حرف دیگران مسیر زندگی اش را تغییر می دهد و دوست دارد خودش بداند با زندگی اش چه کار می کند. به عنوان مثال، یک دختر 17 ساله دوست دارد در سن 30 سالگی جراح زنان و زایمان باشد، در شیراز زندگی کند و یک بچه داشته باشد.

اولا این که کسی که می خواهد پزشک متخصص بشود، باید همسری انتخاب کند که شرایط بخصوص شغلی او را درک کرده و بتواند او را حمایت کند. از سوی دیگر شاید لازم نباشد او هم جراح باشد اما باید از تحصیلات دانشگاهی برخوردار باشد. در ضمن، برای چنین دختری که زودتر از 30 سالگی نمی خواهد بچه دار بشود، ازدواج زودرس یا حاملگی زودرس مزیت خاصی ندارد. در ضمن اینکه دوست دارد در شیراز زندگی کند، تا حدی تکلیف خواستگاری که می خواهد او را به تبریز یا کانادا ببرد را مشخص می کند. با خودتان رو راست باشید، و در تصمیمتان راسخ باشید.

2 . مرحله دوم این است که همسر آینده تان را بر اساس خواسته ها و موقعیت فعلی خود تصور کنید. تصور کردن همسر ایده آل با توجه به آرزوهایتان نسبتا راحت است. همیشه از خودتان این سوا ل را بپرسید: «آیا من برای شخصی که به عنوان همسر ایده آل خودم تصور کرده ام، همسر ایده آلی هستم؟» خیلی ساده است. هر ترازویی دو کفه دارد. اگر می خواهید کفه طرف مقابلتان سنگین باشد، ابتدا باید کفه طرف خودتان را سنگین کنید. کسی که می خواهد با یک فرد تحصیل کرده هنردوست ازدواج کند، بهتر است خود نیز تحصیل کرده و هنر دوست باشد.

3. در مرحله سوم باید یکسری معیارهای غربالگری اولیه برای همسریابی انتخاب کرده و آنها را آزمایش کنید. رایجترین معیارهایی که برای این منظور به کار می روند عبارتند از: تفاوت سن، تفاوت قد، تفاوت ظاهر، تفاوت تحصیلات، تفاوت طبقاتی، تفاوت قومی، تفاوت زبانی و در نهایت تفاوت دینی.

نکته مهم این است: این شما هستید که تعیین می کنید یک ویژگی برایتان مهم است یا خیر. مثلا برای یک نفر ممکن است ازدواج درون قومی خیلی مهم باشد ولی برای کس دیگر اصلا اهمیت نداشته باشد. نکته دیگر این است که تفاوت آدمها در یک قالب نسبی مطرح می شود تا مطلق. مثلا به نظر یک نفر قد 170 کوتاه است و به نظر شخص دیگری ایده آل است. پژوهش ها نشان دادند که کسانی که حرف مردم برایشان مهم است بیشتر به ظاهر طرف مقابلشان اهمیت می دهند.

4. مرحله چهارم عبارتست از «دیدن» و «دیده شدن» برای ایجاد جاذبه اولیه. در کشورهایی که محیطهای مختلط کمتر است، پسرها ممکن است به کمک مادر و خواهرانشان برای پیدا کردن همسر مناسب متوسل شوند. ولی متاسفانه چنین امکانی برای اکثر خانمهای جوان کمتر وجود دارد. به همین دلیل توصیه من این است که محیط کار، تحصیل یا تفریح خود را به گونه ای انتخاب کنید که حداکثر احتمال ممکن را برای دیده شدن توسط همسر احتمالی آینده تان به شما بدهد. به عنوان مثال کسی که می خواهد با یک موسیقیدان ازدواج کند، یا در کلاسهای متعدد موسیقی شرکت می کند یا عضو انجمنی می شود که موسیقی دانان معمولا عضو آن می شوند. کار دیگری که می توانید بکنید این است که چند خصوصیت اصلی که برای همسر آینده تان در نظر دارید به نزدیکان و دوستان بگویید ممکن است آن ها فردی را با این مشخصات بشناسند و یا در آینده اگر با چنین کسی برخورد کنند بلافاصله به یاد شما می افتند و می توانند نقش معرف را داشته باشند.

5. مرحله بعد یا دوست شدن با کسی است که فکر می کنید ممکن است با او ازدواج کنید یا خواستگاری کردن از این فرد است. در بسیاری از جوامع (چه شرقی و چه غربی) معمولا خواستگاری توسط جنس مرد صورت می گیرد و معمولا یک زن نمی تواند از یک مرد تقاضای دوستی و یا ازدواج بکند وگرنه به سبکی متهم می شود. به هر حال، فراموش نکنید وقتی با کسی به قصد ازدواج دوست شدید یا از او خواستگاری کردید، فکرتان فقط مشغول ظواهر امر (مانند کافی شاپ رفتن و کادوهای رمانتیک دادن یا نحوه چای آوردن عروس خانم موقع خواستگاری و مراسم عروسی) نباشد. به اصل موضوع دقت کنید.

6. مرحله ششم که به نظر من مهمترین مرحله انتخاب همسر است، بردن نهایت استفاده از فرصتها برای شناخت بهتر همسر احتمالی تان از طریق برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی می باشد. امروزه حتی خانواده های نسبتا سنتی و مذهبی با حرف زدن و معاشرت زوجهای آینده در طول دوران نامزدی شان مخالفت چندانی ندارند.

در طول این جلسات، از طرف مقابل خود باید سوال بپرسید. سوالهای تعیین کننده. این سوالها از هر فرد به فرد دیگر فرق می کند اما به عنوان نمونه چهار تا پنج مورد از آنها را برایتان می گوییم:

الف - می توانید بپرسید: «هدف شما در زندگی چیست؟ سه تا از بزرگترین آرزوهای زندگی تان را بگویید».
ب - مثلا: «هدف شما از ازدواج چیه؟ چرا می خواهید با من ازدواج کنید؟»
پ - «من شغلم ایجاب می کند که در خارج از منزل کار بکنم. می خواستم بدانم راجع به این موضوع چی فکر می کنی؟»
ت - « در خانه پدر و مادری شما تقسیم کارهای منزل به چه صورت بوده؟ دوست دارید در زندگی ما چطور باشد؟»

پرسیدن این سئوال ها کمک کننده است، اما فراموش نکنید که ما در دنیای ایده آل زندگی نمی کنیم، بنابراین اگر تصمیمتان بر این شد که با فردی ازدواج کنید (بخصوص برای خانم ها) فراموش نکنید حتما شرایطی را که برایتان مهم است سر عقد مطرح کرده و تعهد لازم را از همسر آینده تان بگیرید. این تنها سندی است که می تواند در صورت عدم سازش همسرتان در موارد یاد شده از شما حمایت کند.

از سوال مهمتر، ارتباطات غیر کلامی است. مثلا اینکه آیا رفتارش طوری که می خواهید با مهربانی و عاطفه هست یا نه؟ آیا آداب اجتماعی را در حدی که برای شما مهم است بلد هست اگر نه، آیا در این حد با او احساس صمیمیت می کنید که این مورد را با او در میان بگذارید؟
علاوه بر آن باید از خودتان بپرسید: از هم صحبتی با او خسته شدید یا لذت بردید؟ اینکه اگر اختلاف نظری پیش آمد می توانید با صحبت کردن مسئله را حل کنید و یا بر سرش به تفاهم برسید؟ آیا می ترسید مسئله ای را با او در میان بگذارید؟ از عکس العمل هایش در مقابل حرف ها و رفتار شما نگران می شوید؟ آن چیزهایی را که شنیدید یا دیدید وقتی به خانه برگشتید، روی کاغذ بیاورید، زیرا برای مرحله آخر یا هفتم باید از آنها استفاده کنید.

7. مرحله آخر جمع بندی وضعیت و گرفتن تصمیم مناسب است. در زندگی هر کسی حداقل یک فرد معتمد وجود دارد. نسبت آن شخص مهم نیست. عقل و تجربه اش مهم است. باهم صحبت کنید و مجموع شرایط را برایش بگویید و بخواهید وضعیت را از دید خودش ارزیابی کند.

سعی کنید در ارائه مشاهدات و شنیده هایتان منصف باشید و به اصطلاح سانسور نکنید. بعد با خودتان خلوت کنید. تمام نظرات و تفکرات را کنار هم بچینید و جنبه های مثبت و منفی ازدواج با این فرد را کنار هم مقایسه کنید. آیا جنبه های مثبت به جنبه های منفی می چربند؟ آیا چیزی در نکات منفی هست که خیلی برا یتان مهم باشد و بخاطرش بخواهید از طرف بگذرید؟ ممکن است چیزهایی را که شنیدید قبول نداشته باشید که ایرادی ندارد. هرکسی نظر خودش را دارد، ولی در نهایت این زندگی شماست. تصمیم آخر را خودتان بگیرید و آن را به پدر و مادرتان اعلام کنید.

می توانید وقتی نتیجه تصمیمتان را به پدر و مادرتان می گویید دلایل خودتان را هم بگویید که بدانند این تصمیم را عاقلانه گرفتید و جوانب آن را سنجیده اید.

مراحل بالا توصیف یک فرایند عقلانی و منطقی بود. ازدواج در زندگی فرد یک تصمیم خیلی مهم است. ازدواج موفق می تواند تمام توانایی های بالقوه فرد را شکوفا کند و ازدواج نا موفق میتواند منابع غنی درون وجود یک نفر را به صفر برساند. هستند کسانی که فقط از روی احساسشان ازدواج کردند و خوشبخت شدند ولی تعداد کسانی که خوشبختند و این تصمیم را با چشمهای باز و با در نظر گرفتن همه جوانب گرفتند بیشتر است.

موضوع ادغام شده باچند موضوع

8 تشکر شده از کاربر programmer برای ارسال مفید :
admin , انی ظلمت نفسی.. , زینب1 , mosafer , یا رسول الله , سید یزدان , سعید313 , ,

می پسندم 7     0  7 

تعداد پسند های ( 7 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : programmer
 عازم يک سفرم ، سفری دور به جايی نزديک
سفری از خود من تا به خودم
مدتی هست نگاهم به تماشای خداست و اميدم به خداوندی اوست …

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
چهارشنبه ۱۶ امرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۵۶ بعد از ظهر نمایش پست [1]
عضو
rating
شماره عضویت : 75
حالت :
دعوت شدگان : 3
اعتبار کاربر : 605
پسند ها : 258
حالت من :  Vaaaaay.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/73.jpg

از همه بیشتر قدم اول نظرم رو جلب کرد.بیخود نیست که میگن قدم اول  خیلی مهمه!

(یه چیز میگم و ایشونم یه چیز گفت و شما هم یه چیزی میشنوی)

ویرایش ارسال توسط : Sajjadiyya
در تاریخ : چهارشنبه ۱۶ امرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۵۸ بعد از ظهر

می پسندم 3     0  3 

تعداد پسند های ( 3 ) از این کاربر

امضای کاربر : Sajjadiyya
خدا تو مرا به خود شناسا کن که اگر تو شناسایم به خویش نفرمایى رسولت را نخواهم شناخت اى خدا تو رسولت را به من بشناسان و گرنه حجتت را نخواهم شناخت خدایا تو حجتت را به من بشناسان و گرنه از دین خود گمراه خواهم شد.

یا أَللّه  يا رَحْمانُ يا رَحِيمُ! يا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ، ثَبِّتْ قَلْبِى عَلى دِينِكَ.
اى خدا، اى رحمت گستر، اى مهربان، اى گرداننده ى دل ها، دل مرا بر دينت ثابت و استوار بدار.

اگه کسی ازدستم ناراحت یادلخوره با من درمیان بگذاره-پیام خصوصی به پروفایلم داخل انجمن بفرسته-داخل چت روم بیان کنه-sajjadiyya313@gmail.com   
  ***امان ازحق الناس***
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
دوشنبه ۲۱ امرداد ۱۳۹۲ ۰۵:۲۲ بعد از ظهر نمایش پست [2]
مدیر انجمن
rating
شماره عضویت : 6
حالت :
دعوت شدگان : 9
اعتبار کاربر : 12915
پسند ها : 1948
حالت من :  Mashkookam.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/10.jpg

عاغا من فكر كردم الان اين فايلو باز كنم اسم كلي دختر و پسر توشونه واسه انتخاب عجب گولي خوردم من

می پسندم 3     0  3 

تعداد پسند های ( 3 ) از این کاربر

امضای کاربر : پونه

کاش ....
وقتی خدا در حشر بگوید : چه داشتی؟

سر بکند حسین .... بگوید : حساب شد....

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
چهارشنبه ۲۳ امرداد ۱۳۹۲ ۰۷:۵۷ قبل از ظهر نمایش پست [3]
عضو
rating
شماره عضویت : 37
حالت :
اعتبار کاربر : 2945
پسند ها : 475
حالت من :  Mokhlesim.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/02.jpg

سلام
معیارهای خوبی را مطرح فرمودین
ولی کو گوش شنوا
ممنون
لطف کردین

ویرایش ارسال توسط : محمد313
در تاریخ : چهارشنبه ۲۳ امرداد ۱۳۹۲ ۰۷:۵۸ قبل از ظهر

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر

امضای کاربر : محمد313
خدایا مراببخش
به خاطر تمام لحظه هایی که تو با من بودی و من فکر می کردم تنها هستم.
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم و هیچ کدام خانه ی تو نبود.

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ ۰۵:۰۷ بعد از ظهر نمایش پست [4]
بانو
rating
شماره عضویت : 568
حالت :
اعتبار کاربر : 3118
پسند ها : 209
حالت من :  Halam....gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (8).jpg

پرسش 15 - به نظر شما در جامعه و فرهنگ امروزی ، چگونه میتوان یک همسر خوب انتخاب کرد؟ راه  های عملی برای یافتن همسر مورد نظر چیست؟

برای داشتن ازدواجی موفق ، توجه شما را به نکات زیر جلب می کنم:

1- هر چه بیشتر درباره ازدواج موفق ، شرایط و امکانات و معیارهای لازم در انتخاب همسر بیندیشید و زود تصمیم نگیرید

2- با افراد آگاه ، با تجربه ، دلسوز و مورد اعتماد مشورت کنید و از تجارب آنها ( موفقیت ها و شکست های آنان ) استفاده نمایید . شناخت این شکست ها و عدم موفقیت ها باعث می شود مجددا آنها را تجربه  نکنید تا دچار حسرت و خسران شوید

3- بهترین افرادی که دراین زمینه می توانند به شما کمک کنند در درجه اول والدین شما هستند

4- در صورت امکان از نظرات مشورتی مشاور ازدواج بهره بگیرید

5- با مطالعه بیشتر در این زمینه ، از ملاک ها و معیارهای « همسر شایسته » آگاهی کامل تری و بیشتری پیدا کنید

گفتنی است بسیاری از معیارها و ملاک هایی که باید مورد توجه قرار داد و در فرد مورد نظر کرد ، چه بسا در مرحله تحقیق و انتخاب نتوان خوب تشخیص داد. زیرا بعضی از آنها دست نایافتنی است و به رغم دقت های زیاد ، مخفی بوده یا فرد مورد نظر تمام آن ویژگیها را به شکل کامل دارا نیست . همان طور که خود  انسان نیز دچار نقص و ضعف هایی است . پس باید به طور نسبی ، به یک انتخاب دست زد و نباید انتظار داشت آن شخص از تمام معیارهای مورد نظر آن هم به شکل کامل و تمام - برخوردار باشد

معیارها وملاک هایی که در انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود ، دو نوع است:

الف : معیارهایی که رکن و اساس بوده و برای یک زندگی سعادتمندانه لازم است

ب : ملاک هایی که شرط کمال بوده و برای بهتر و کامل تر شدن زندگی است و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی دارد.

این شاخص ها و ملاک ها عبارت است از :

1- دین داری : انسانی که دین ندارد ، در حقیقت مرده ی متحرک است و کسی که پایبند به دین نباشد  ،، هیچ تضمینی وجود ندارد که متعهد به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک باشد

2- اخلاق نیک : خوش زبانی ، بزرگواری و حق پذیری ، بیانگر احوال درونی و آینه ی دل انسان است و باید شخص مورد نظر تا حدودی آنها را داشته باشد

3- شرافت و اصالت خانوادگی : منظور نجابت و پاکی خانواده ، زیرا ازدواج دختر و پسر تنها پیوند و ترکیب دو فرد نیست . بلکه پیوند دو خانواده  است و نمی توان گفت من می خواهم با خود این فرد ازدواج کنم و کاری به خانواده و فامیلش ندارم ! این فرد شاخه ای است از این خانواده و از ریشه های همان درخت تغذیه کرده و صفات اخلاقی ، روحی  و جسمی آن خانواده را ، از راه وراثت و محیط و عادت به دست آورده است

4- تناسب ، همتایی و کفو همدیگر بودن : اینها از حساس ترین نکاتی است که باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد . همتایی و تناسب از نظر و جنبه های مختلف ضروری است . مانند همتایی و هماهنگی فرهنگی و فکری ، پایبندی به آداب اخلاقی ، تحصیلات علمی ، تناسب در زیبایی ، تناسب سنی و سطح اقتصادی خانواده ها و ...

حضرت علی ع نیز جهت ازدواج ، معیارهایی زیر را برای انتخاب همسر بیان فرموده است:

1- صالحه ( شایسته ) باشد

2- ودود ( با محبت ) باشد

3- ولود ( نازا و عقیم ) نباشد

4- شکوره ( در مقابل نعمت های الهی شکر گذار ) باشد

5- قنوع و اهل قناعت باشد تا در زندگی تو را به زحمت نیاندازد

6- غیور بوده و نسبت به دین خدا و عفت غیرتمند باشد

7- در برابر احسانی که به او می شود ، قدردانی کند

8- چنانچه از سوی تو کار ناروایی سر زد ، عفو و اغماض کند

9- اگر در زندگی یادآور خدا شدی ، تو را همراهی کند و اگر خدا را فراموش کردی ، یادآور تو شده و به تو تذکر دهد

10- آن گاه که از منزل خارج شدی ، خودش را حفظ کند

11- هر گاه وارد منزل شدی ، با ورودت خوشحال و مسرور گردد

12- چنانچه به او دستور و فرمان دادی ، اطاعت کند و اگر برای او قسم خوردی ، باور کند و تکلیف خود را انجام دهد

13- اگر ناراحت شدی و او را مورد غضب قرار دادی ، اسباب خشنودیت را فراهم آورد

شناسایی ملاک های فوق و اطلاع یافتن از وجود آنها در یک فرد از راه های زیر امکان پذیر است :

1- تحقیق و بررسی از خانواده و چگونگی روابط خانوادگی و فامیلی ( چون هر فردی تحت تاثیر محیط خانواده به دنیا آمده و رشد کرده و از آن فضای فرهنگی و اجتماعی ، تاثیر پذیرفته است )

2- تحقیق و شناسایی دوستان و نزدیکان و رفقای صمیمی و محل زندگی و سکونت ، محل درس و محل کار

3- گفت و گوی مستقیم ( ولی تحت نظارت خانواده های دو طرف )  با یکدیگر و اطلاع یافتن از نقطه نظرات همدیگر درباره مسائل مختلف و آنچه در آینده میتواند در زندگی مشترک تاثیر گذار باشد و کسب اطلاع از میزان اهتمام وی نسبت به ملاک ها و معیارهای معرفی شده

4- استفاده از مراکز مشاوره قابل اعتماد در محیط دانشگاه و بیرون دانشگاه

در پایان توصیه می شود جهت اطلاعات بیشتر و دقیق تر و تصمیم گیری واقع بینانه تر ، برای مهمترین تصمیم دوران زندگی ، بهتر است در این زمینه از تجربه و مشورت خانواده و دوستان متاهل استفاده کنید . به ویژه اگر هم کلاسی متاهل یا استاد با حوصله و دلسوزی دارید کمک شایان توجهی می توانند به شما ارائه دهند

کتاب های زیر نیز دشر این زمینه می تواند پر فایده باشد :

1- جوانان و انتخاب همسر ، علی اکبر مظاهری ( انتشارات پارسیان )

2- انتخاب همسر ، آیه الله ابراهیم امینی ( سازمان تبلیغات اسلامی )

3- تشکیل خانواده ( از سری آموزش خانواده ) ، جمعی ازمولفان ( انجمن اولیاء مربیان )

می پسندم        0 

امضای کاربر : ماه سنا

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ ۰۱:۵۴ بعد از ظهر نمایش پست [5]
ناظر بخش زبان
rating
شماره عضویت : 947
حالت :
دعوت شدگان : 6
اعتبار کاربر : 13181
پسند ها : 1464
حالت من :  Khoshhal.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (1).jpg

مممممممممممممممممنون

می پسندم        0 

امضای کاربر : mohadeseh
هر عشقـــــــ بے مجوز حَســـــڹ و حُسیـــن خطاستـــ

**یــــا زهـــــــــرا**

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ ۰۳:۵۹ بعد از ظهر نمایش پست [6]
عضو
rating
شماره عضویت : 748
حالت :
دعوت شدگان : 1
اعتبار کاربر : 6220
پسند ها : 696
حالت من :  Ghamgin.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/09.jpg

جالب و مفید بود ممنون

می پسندم        0 

امضای کاربر : جواد 110

صبــــــــــــــــــــح نزدیکـــــ استـــ(او خواهد آمد...)ـــــــــــــــ
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ ۰۴:۲۱ بعد از ظهر نمایش پست [7]
عضو
rating
شماره عضویت : 748
حالت :
دعوت شدگان : 1
اعتبار کاربر : 6220
پسند ها : 696
حالت من :  Ghamgin.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/09.jpg

جالب و مفید بود ممنون

می پسندم        0 

امضای کاربر : جواد 110

صبــــــــــــــــــــح نزدیکـــــ استـــ(او خواهد آمد...)ـــــــــــــــ
گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
همسریابی ،

« ...خالی... | استگاه تفکر-یه کم؛فقط یه کم به خودت بیا و فکر کن. »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 09:24 پیش از ظهر