انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مذهبی و دینی » احکام شرع » احکام بانک ها درباره ربا و معاملات

احکام بانک ها درباره ربا و معاملات

با سلام خدمت همه کاربرای عزیز  خواستم اینجا یه مطلب بذارم در رابطه با احکام بانکداری ( ربا و معاملات) که ان شالله برای همه تا حدودی بعضی از ابهامات روشن بشه و هر کدوم از دوستان خواستن وامی رو (اگه تونستن )از بانک ها بگیرن حتما به متن قردادی که بین شخص وام گیرنده و بانک بسته میشه توجه کنن  چون اگه طبق اون قرداد عمل نکنن خدایی نکرده بانکداری ربوی صورت میگیره و باز خدایی نکرده هم مال خودشون رو حرام میکنن هم پول بانک که متعلق به جامعه
hp;hl fhk; ih nvfhvi vfh , luhlghj

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ۱۲:۴۸ قبل از ظهر
عضو
rating
شماره عضویت : 1566
حالت :
اعتبار کاربر : 6129
پسند ها : 492
حالت من :  Mehrabon.gif

مدال ها:2
مدال پشتکار
مدال پشتکار
مدال 1 سالگی عضویت
مدال 1 سالگی عضویت

|

با سلام خدمت همه کاربرای عزیز 

خواستم اینجا یه مطلب بذارم در رابطه با احکام بانکداری ( ربا و معاملات) که ان شالله برای همه تا حدودی بعضی از ابهامات روشن بشه و هر کدوم از دوستان خواستن وامی رو (اگه تونستن )از

بانک ها بگیرن حتما به متن قردادی که بین شخص وام گیرنده و بانک بسته میشه توجه کنن 

چون اگه طبق اون قرداد عمل نکنن خدایی نکرده بانکداری ربوی صورت میگیره و باز خدایی نکرده هم مال خودشون رو حرام میکنن هم پول بانک که متعلق به جامعه و بیت المال هستش

(یعنی اگه وام خودرو میگیرین حتما بای خودرو خریداری بشه -اگه وام خرید کالا میگیرین حتما باید کالا خریداری بشه نه صرفا با یه فاکتور سوری حلش کنید چون سودی رو که به بانک میدید از نظر

شرعی مشکل داره)

یا اگه سپرده گذاری میکنن چکار کنن که سودی که بانک بهشون میده ربا نباشه ومشکل شرعی نداشته باشه 

و اما احکام بانک :

فروش اقساطی:

بیشتر وام های بانکی براساس عقد فروش اقساطی در بانک ها  می باشد در این عقد مشتری کالایی به وکالت از بانک خریداری کرده و به وکالت از بانک به خودش به صورت

اقساطی میفروشد

که همان اقساط میشود

وسود دریافتی از بانک براساس این معامله و خرید واقعی میشود حلال
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مشکل اعظم مردم این است که در بسیاری از موارد شخص خرید را قبلا انجام داده و وقتی به بانک مراجعه میکند در واقع بدهکار است و قبلا خرید را انجام داده 

در این موارد برای اینکه سود که بانک میگیرد و تسهیلات ربوی نشود دو روش وجود دارد

1: اینکه مشتری قبل اینکه وام را بگیرد به بانک مراجعه کرده و به کارمند بخش تسهیلات بگوید تا زمانی که کارم تسهیلات من انجام میشود به من وکالت بدهید که برم خرید انجام

دهم واین هماهنکی باعث میشود که سود حاصله ربا نشود

2:مشتری تسهیلات را بعد اخذ از بانک در یک معامله واقعی بکار برد بعد پول را صرف بدهی کند مثلا تسهیلات را برود خودرو یا مثلا سکه بخرد و در طلافروشی دیگری بفروشد

و بعد اینکه معامله واقعی انجام داد پول را میتواند به بدهی خود بدهد 

این همان فرق بیع و رباست 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

حلال و شرعی شدن سود دریافتی سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت:

دوستان قصد من از این پست اینه که بگم چطور و با چه قصدی در بانک حساب باز کنید که حلال شه سودتون

با این قصد در بانک حساب باز کنید که اولا سپرده گذاری میکنید شما نه قرض الحسنه ، چون اگر قرض الحسنه بگذارید و نیت سود داشته باشید رباست

از کارمند بانک بپرسید که ایا این سپرده سود علی الحساب دارد یا قطی است چون اگر سود قطعی باشد مشکل دارد

و روش کار اینست که بانک به وکالت از شما سپرده های شما را در تجهیز منابع و دادن تسهیلات به مردم بکار میبرد و این میشود فرمول شرعی بودن سپرده ها

توجه داشته باشید هر بانکی اگر بگه شما پیش ما حساب قرض الحسنه باز کنید و بعد مدتی وام میدهیم این صددرصد رباست

دوستان ربا گرفتن و دادن موضوع مهمی است که شدیدا نهی شده است

12 تشکر شده از کاربر آقا حسین برای ارسال مفید :
بهار14 , عقیق , پسرآفتاب , بانوی آفتاب , سینا , محمدELE , غروب کربلا 313 , روزهای سخت 01 , admin , مهتاب1 , نمازتو خوندی؟ , صبا ,

می پسندم 7     0  7 

تعداد پسند های ( 7 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :8 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  2. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  3. پسندها :1 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  4. پسندها :0 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : آقا حسین
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ۰۲:۱۲ قبل از ظهر نمایش پست [1]
عضو
rating
شماره عضویت : 709
حالت :
اعتبار کاربر : 30445
پسند ها : 1202
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (13).jpg
وبسایت من : وبسایت من

سلام عرض میکنم خدمت دوست خوبم اقا حسین شبتون خوش داداش گلم
ممنون از زحمتی که کشیدی
بانک از کلمه (bank) در لاتین به معنی ( نیمکت)گرفته شده
تقریبا در 700 سال پیش( اگه اشتباه نکنم) تاجران پول دار در اطراف رودخانه ونیز ایتالیا روی نیمکتی می نشستند و به مراجعه کننده گان (مردم نیازمند) وام میدادند یعنی قرضی میدادند که ربا محسوب میشد
این تاجران بعد مدتی کوتاه درامدشون زیاد شد
و (bank)رو(نیمکت ) تبدیل به ساختمانی کردن و اسم اون رو بانک گذاشتند
اصل بانکداری رباست
در سال 71 رهبری دستور داد که کارشناسان جمع بشن و بانکداری اسلامی رو طراحی کنن که توش ربا نباشه
و هنوزم که هنوزه که  بیش از 20 سال از فرمایش رهبری میگذره کسی بفکر بانکداری اسلامی نیست
هیچ کدام از کارشناسان به اصطلاح مذهبی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به انتقاد منتقدین نتونستن جواب بدن که چرا دارن ربا میدن و میگیرن
.........
بانک ریشه و بنیادش رباست

می پسندم 0     2  -2 

تعداد پسند های ( 0 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 2 ) از این کاربر

امضای کاربر : پسرآفتاب
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ۰۷:۳۴ قبل از ظهر نمایش پست [2]
عضو
rating
شماره عضویت : 7
حالت :
محل سکونت : : همین نزدیکهای عشق انجایی که ازان امده ام امدنم بهر چه ب
دعوت شدگان : 1
اعتبار کاربر : 30818
پسند ها : 2103
حالت من :  Delvapas.gif

سلام داداش  خوبی
متشکرم از نوع اطلاع رسانیتون
داداش با این توضیجی که دادین من احساس میکنم بیشتروامهایی که میگیریم عملا همینطوره البته  من هنوز چیزی نخریدم که بعدش بخوام دنبال وامش بگردم ولی واقعا سخت شد با این نوع احکام وام گرفتن خیلی سخت که هست همینطورش با این حکمها اصلا فکر کنم نگرفتنش خیلی بهتر باشه

می پسندم        0 

امضای کاربر : سینا
 سلام بر یاران شهر آسمانی

سلام بر آنانکه صادقانه ایستادند
مردانه جنگیدند
عاشقانه شهید شدند
و مظلومانه از خاطره دنیاطلبان رفتند
خوشا بحالشان و بدا به حالمان ...

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۵۶ قبل از ظهر نمایش پست [3]
مدیر انجمن انجمن دفاع مقدس
rating
شماره عضویت : 1784
حالت :
اعتبار کاربر : 72225
پسند ها : 2031
حالت من :  Maghzmotafaker.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (30).jpg

بله برادر آفتاب ازقضا تاجران این داستان یهودی بودند

می پسندم        0 

امضای کاربر : محمدELE

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ۰۴:۰۴ بعد از ظهر نمایش پست [4]
عضو
rating
حالت :

بازم سلام خدمت دوستان
قضیه تاریچه بانکداری به سالهای خیلی دور برمیکرده  از زمانی که معامله پایاپای بوده و بعد ها به معاملات فلزات گرانبها مثل طلا و نقره ادامه پیدا کرده و تا به حال که الان در خدمت شما هستیم 
اما تاریخچه بانکداری اسلامی به دوران بعد از انقلاب بر میگرده یعنی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 
داداشم نمیشه کل بانکداری اسلامی و قوانینش رو زیر سوال برد و همه رو بانکداری ربوی خوند چرا که تمام قوانین بانکداری اسلامی زیر نظر شورای نگهبان تایید و تصویب میشه که شورای نگهبان متشکل شده از 6 نفر فقیه واجدالشرایط که مسقیما خود رهبری اونا رو انتخاب میکنه و 6 نفر حقوق دان 
شورای نگهبان همه قرداد ها و وام هایی رو که اعطا میشه رو در قالب عقود اسلامی طراحی میکنه 
و اگه مو به مو هم وام گیرنده هم وام دهنده به اون قراداد پایبند باشند هیچگونه مشکل شرعی پیش نمیاد 
از اینکه افرادی هستد که توی بانکها خودشون قوانین رو دور میزنند یا کسانی که وام گیرنده هستن اونا هم قوانین رو دور میزنند هیچ شکی نیست و تعدادشون هم کم نیست 
اما نمیشه بخاطر وجود این افراد اصل قضیه رو بالکل زیر سوال برد  و با قاطعیت همه چیز رو از نظر شرعی حرام دونست
اگر اینجور بود چرا رهبری(مرجع تقلید بنده)درباره گرفتن وام از بانکها بارها فتوا دادند و حکم شرعی اونو بیان کردند؟
برای نمونه یکی از فتوا های ایشون رو براتون میذارم
 مصرف کردن وام در غیر جهت آن 
س: در صورتی که گیرنده وام قصد مصرف آن در مورد قرارداد را که تعمیر خانه است نداشته باشد، حکم وضعی و تکلیفی آن را بیان فرمایید؟ج) اگر بانک وامی را برای کسی که می خواهد خانه اش را تعمیر کند اختصاص داده، شخص دریافت کننده اگر قصد تعمیر منزل را ندارد از همان ابتداء حق گرفتن چنین مبلغی را نداشته و مالک آن نمی شود. و از تسهیلات بانکی باید در همان جهتی که تعیین شده استفاده کنند و در غیر آن جایز نیست.
یادمه یه بار به من گفتی که حقوق کارمندای بانک هم حرامه 
در صورتی که من قبلا استفتا کردم  اگر کار بانک واقعا ربوی باشه و طبق عقود اسلامی (مشارکت مدنی-جعاله-اجاره به شرط تملیک-مضاربه-عقد خیار و...)نباشه بله حقوق کارمند هم از نظر شرعی مشکل دار میشه (بنده از قوانین موسسات خصوصی اطلاعی ندارم) ولی میدونم بانک های دولتی باید طبق قوانین شورای نگهبان عمل کنند 
فقط اینو میدونم بعید میدونم شورای نگهبان خیلی راحت قانونی رو وضع کنه که درآمد هزاران خانواده و به راحتی بدون اینکه خودشون بدونند حرام کنه 
چون یه کارمند ساده بانک بابت حقوقی که میگیره خیلی بیشتر از کارکنان ارگان های دیگه زحمت میکشه و وقت میذاره(البته نه همشون)
بازم ممنون 
امیدوارم که به جوابت رسیده باشی داداش 

می پسندم 8     0  8 

تعداد پسند های ( 8 ) از این کاربر

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۸:۳۷ بعد از ظهر نمایش پست [5]
عضو
rating
شماره عضویت : 901
حالت :
اعتبار کاربر : 8583
پسند ها : 894

با سلام ،عرض ادب و احترام خدمت دوستان بزرگوار

حتما به متن قردادی که بین شخص وام گیرنده و بانک بسته میشه توجه کنن 

چون اگه طبق اون قرداد عمل نکنن خدایی نکرده بانکداری ربوی صورت میگیره

بودن معامله بستگی به صحت معامله دارد. برای صحیح بودن معامله باید به چند نکته توجه کرد:
1-معامله واقعی باشد.
2-سود به دست آمده به نسبت عادله تقسیم شود؛ نسبت عادله نسبت دلخواه نیست؛ بلکه باید به نسبت هزینه تسهیم شود.
از اینرو اگر معامله این دو شرط را نداشته باشد؛ باطل بوده و هر چند قراردادی هم نوشته شود. از اینرو توافق در قرارداد هیچگونه ضامنی برای صحت معامله و قرارداد نیست.

بیشتر وام های بانکی براساس عقد فروش اقساطی در بانک ها  می باشد در این عقد مشتری کالایی به وکالت از بانک خریداری کرده و به وکالت از بانک به خودش به صورت

اقساطی میفروشد

که همان اقساط میشود

وسود دریافتی از بانک براساس این معامله و خرید واقعی میشود حلال

قرارداد فروش اقساطی یکی از انواع عقود مبادله ای بوده که چند اشکال کلی دارد که بیان می شود.
1-این قراداد در اصل نوعی فروش نسیه بوده که بابت اجاره دارایی، سودی نیز شناسایی می شود. سود شناسایی شده درصدی ثابت بوده که در اصل هزینه اجاره دارایی می باشد.از اینرو فقط دارایی های سرمایه ای می توانند از این عقود استفاده کنند؛ که گاها این مساله رعایت نمی شود.
2-سود به دست آمده در این قرارداد کلا متعلق به صاحبان سپرده می باشد و بانک فقط می تواند بابت خدماتش به مشتریان کارمزد بگیرد که این مساله نیز در بانکها رعایت نمی شود.

3-برای اینکه سود شناسایی شده در معاملات صحیح باشد؛ معامله باید واقعی باشد. به علت صوری بودن بسیاری از فاکتورها و عدم توجه بانک و مشتریان، معامله و سود غیر واقعی و ربا می باشد.همچنین بانکها هیچ علاقه ای ندارند که سپرده گذاری واقعی صورت گیرد؛ از اینرو بانکها سعی می کنند که سپرده ها از بانک خارج نشده و با ایجاد پول اعتباری به طور دائم پول را در گردش انداخته و سود فراوانی از این مساله ببرند.

4-بانک باید بابت در پایان دوره اصل و سود سپرده ها را به مشتریان خود بدهد؛ ولی به علت تورم و کاهش ارزش پول این مساله اتفاق نیافتاده و بانک گاها کمتر از اصل پول نیز به مشتریان می پردازد. دلیل این مساله این استکه متولی پول که دولت باشد؛ باید این کاهش ارزش را جبران کرده ولی عملا دولتها این کاهش ارزش پول را جبران نکرده و منفعت بسیار بزرگی از این مسیر می برند و برای حل این مشکل دولت نباید متولی نقدینگی باشد؛ بلکه حساب عمومی باید متولی این مساله باشد.

در این موارد برای اینکه سود که بانک میگیرد و تسهیلات ربوی نشود دو روش وجود دارد

1: اینکه مشتری قبل اینکه وام را بگیرد به بانک مراجعه کرده و به کارمند بخش تسهیلات بگوید تا زمانی که کارم تسهیلات من انجام میشود به من وکالت بدهید که برم خرید انجام

دهم واین هماهنکی باعث میشود که سود حاصله ربا نشود

2:مشتری تسهیلات را بعد اخذ از بانک در یک معامله واقعی بکار برد بعد پول را صرف بدهی کند مثلا تسهیلات را برود خودرو یا مثلا سکه بخرد و در طلافروشی دیگری بفروشد

و بعد اینکه معامله واقعی انجام داد پول را میتواند به بدهی خود بدهد 

برای حلال شدن قرارداد فروش اقساطی و قرض الحسنه و سایر عقود چند نکته بیان می شود.
1-معامله باید واقعی بوده و سود آن نیز به نسبت هزینه تسهیم شود.
2- ربا به دو صورت است. یکی ربای قرضی: در این ربا چیزی که داده می شود؛ بیشتر از آن گرفته می شود. دیگری ربای طلبی است:در این ربا آن چیزی که داده می شود؛ کمتر از آن گرفته شده که هر دو نمونه این موضوع اشکال دارد از اینرو برای اصلاح این روش اقساط به صورت واقعی(با لحاظ کردن تورم) از مشتریان گرفته شده و سود و اصل سپرده ها نیز به صورت واقعی به مشتریان داده شود.

حلال و شرعی شدن سود دریافتی سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت:
روش کار اینست که بانک به وکالت از شما سپرده های شما را در تجهیز منابع و دادن تسهیلات به مردم بکار میبرد و این میشود فرمول شرعی بودن سپرده ها:

برای شرعی شدن سود سپرده ها چند نکته بیان می شود.
1-معاملات بانک باید واقعی بوده و سود نیز به طور عادله و به نسبت هزینه تسهیم شود. در غیر اینصورت سود دریافتی و پرداختی اشکال دارد.

2-بانک بابت خدمات خود فقط باید کارمزد دریافت کرده و این کارمزد نیز درصدی ثابت نباید باشد بلکه باید مبلغ معینی باشد. همچنین اصل و سود سپرده ها با قیمت واقعی به مشتریان داده و اقساط تسهیلات با قیمت واقعی از مشتریان بگیرد.

3-امروزه بانکها نرخ سود علی الحساب را به صورت دستوری از مشتریان تسهیلات می گیرند در صورتیکه این مساله اشتباه می باشد؛ سود تسهیلات باید در پایان دوره شناسایی شود؛  همچنین به صاحبان سپرده حداقل سود مطمئن به صورت علی الحساب داده شده و در پایان دوره تعدیل می شود.

توجه داشته باشید هر بانکی اگر بگه شما پیش ما حساب قرض الحسنه باز کنید و بعد مدتی وام میدهیم این صددرصد رباست

این جمله چند اشکال دارد.
1-هر کسی می تواند در بانک برای اولویت در گرفتن تسهیلات؛ سپرده گذاری کند؛ البته نباید مجبور باشد که در چه سپرده گذاری کند.

2-میزان و زمان سپرده گذاری فقط برای اولویت در تسهیلات بوده و در نرخ و سود تسهیلات هیچ تاثیری ندارد.

یادمه یه بار به من گفتی که حقوق کارمندای بانک هم حرامه

کارکنان بانک بابت کار و خدماتی که انجام می دهند؛ از محل کارمزد بانکی حقوق دریافت کرده و اگر این حقوق به درستی محاسبه شده باشد؛ اشکالی ندارد . همچنین اگر سودهای بانکی از مسیر صحیح و به مقدار صحیح به دست نیامده باشند؛ ایراد اصلی به مدیریت کلان بانک و دولت می باشد. همچنین معمولا سپرده گذاران در جامعه ما نیز به نرخ واقعی سود چندانی دریافت نکرده و بیشتر این بانک است که به ربای قرضی و طلبی گرفتار است.

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر

امضای کاربر : سید

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۹:۰۹ بعد از ظهر نمایش پست [6]
عضو
rating
شماره عضویت : 709
حالت :
اعتبار کاربر : 30445
پسند ها : 1202

ممنونم جناب سید بزرگوار

می پسندم        0 

امضای کاربر : پسرآفتاب
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۲:۲۴ بعد از ظهر نمایش پست [7]
عضو
rating
حالت :

ممنون سید جان بابت توضیحاتی که دادی
من فقط یه نکته رو عرض کنم خدمتتون که بانکها خودشون نمیرن وارد معاملات بشن 
در واقع مشتری که پول رو میاره بانک سپرده گذاری میکنه و سر هر ماه سودش رو میگیره به این صورته که بانک وکیل اونا میشه و از طرفشون وکالت داره که اون پول رو 
بده دست مردم بصورت وام تا اونا برن یا خود اشتغالی کنن یا معاملات شرعی انجام بدن-و در کل فعالیت های اقتصادی (بازرگانی-صنعتی-کشاورزی و...)انجام بدن 
برای همینه که تاکید میشه کسی که وامی از بانک دریافت میکنه حتما بره در همون زمینه مصرفش کنه تا ربا این وسط صورت نگیره 
(هم برای کسی که پول رو سرمایه گذاری کرده هم کسی که وام گرفته)خیلی باید دقت کنیم که خدایی نکرده مال حرام وارد زندگیامون نشه 
و یه نکته دیگه رو هم خدمتتون بگم که مقدار سودی که بانک به سپرده  گذار میده طبق برآوردیه که فعالان اقتصادی و نظام پولی کشور تخمین زده صورت میگیره و بانک بنابر 
میزان درصد سودی رو که  به سپرده گذار میده بصورت علی الحساب هستش و اگه مقدار سود بیشتری رو از وام گیرنده میگیره برای حق الوکاله ی خودش هست که انجام میده(حق دلالی)
و بانک توی قراردادی که بین سپرده گذار و بانک بسته میشه متعهد میشه که اگر زیان کردی هم صورت بگیره رو خودش متقبل بشه برای همینه که سود مشتری در هر ماه تضمین شده و مشخصه 
و در نهایت در پایان سال مالی با توجه به میزان سودی که در معاملات بانکی بدست اومده پس از کسر نمودن مخارج و هزینه های بانک مابه تفاوت سود بدست اومده رو بین سپرده گذاران تقسیم میکنه 
(اگه چیزی تهش بمونه خخخ که معمولا نمیمونه توی تمام سالیهای خدمت من تا حالا من 2 بار اینو دیدم که به سپرده گذار داده شده)
امیدوارم تونسته باشم تا حدودی روشن سازی کرده باشم 
یا علی

می پسندم        0 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۲۷ بعد از ظهر نمایش پست [8]
عضو
rating
شماره عضویت : 901
حالت :
اعتبار کاربر : 8583
پسند ها : 894

نوشته شده توسط : آقا حسین »
ممنون سید جان بابت توضیحاتی که دادی
من فقط یه نکته رو عرض کنم خدمتتون که بانکها خودشون نمیرن وارد معاملات بشن 
در واقع مشتری که پول رو میاره بانک سپرده گذاری میکنه و سر هر ماه سودش رو میگیره به این صورته که بانک وکیل اونا میشه و از طرفشون وکالت داره که اون پول رو 
بده دست مردم بصورت وام تا اونا برن یا خود اشتغالی کنن یا معاملات شرعی انجام بدن-و در کل فعالیت های اقتصادی (بازرگانی-صنعتی-کشاورزی و...)انجام بدن 
برای همینه که تاکید میشه کسی که وامی از بانک دریافت میکنه حتما بره در همون زمینه مصرفش کنه تا ربا این وسط صورت نگیره 
(هم برای کسی که پول رو سرمایه گذاری کرده هم کسی که وام گرفته)خیلی باید دقت کنیم که خدایی نکرده مال حرام وارد زندگیامون نشه 
و یه نکته دیگه رو هم خدمتتون بگم که مقدار سودی که بانک به سپرده  گذار میده طبق برآوردیه که فعالان اقتصادی و نظام پولی کشور تخمین زده صورت میگیره و بانک بنابر 
میزان درصد سودی رو که  به سپرده گذار میده بصورت علی الحساب هستش و اگه مقدار سود بیشتری رو از وام گیرنده میگیره برای حق الوکاله ی خودش هست که انجام میده(حق دلالی)
و بانک توی قراردادی که بین سپرده گذار و بانک بسته میشه متعهد میشه که اگر زیان کردی هم صورت بگیره رو خودش متقبل بشه برای همینه که سود مشتری در هر ماه تضمین شده و مشخصه 
و در نهایت در پایان سال مالی با توجه به میزان سودی که در معاملات بانکی بدست اومده پس از کسر نمودن مخارج و هزینه های بانک مابه تفاوت سود بدست اومده رو بین سپرده گذاران تقسیم میکنه 
(اگه چیزی تهش بمونه خخخ که معمولا نمیمونه توی تمام سالیهای خدمت من تا حالا من 2 بار اینو دیدم که به سپرده گذار داده شده)
امیدوارم تونسته باشم تا حدودی روشن سازی کرده باشم 
یا علی

خواهش می کنم،چند اشکال به این مطلب هست دوست خوبم
1-بانک ها این حق الوکاله را دارند که سپرده ها را در بخش های مختلف سرمایه گذاری کنند همچنین بانک بابت هزینه های خود فقط می تواند کارمزد بگیرد و این کارمزد مبلغی ثابت بوده که بر اساس خدمات بانک به مشتری می باشد.

2-سود باید به نسبت عادله تقسیم شود نسبت عادله نیز این است که سود به نسبت هزینه ها تقسیم شود همچنین مسائلی مانند حق الوکاله بانک و مدیریت سود توسط بانک ها بر گرفته از اقتصاد سرمایه داری بوده و قابل قبول نمی باشد.

3- نرخ سود علی الحساب همان هزینه سرمایه است که اول دوره مشخص شده و به مشتری اعلام می شود.همچنین سود واقعی در پایان دوره مشخص می شود که عملا بانک ها هیچ گونه سودی معمولا شناسایی نمی کنند.

می پسندم        0 

امضای کاربر : سید

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
احکام ، بانک ، ها ، درباره ، ربا ، معاملات ،

« نـمـــــاز صحیــــح بــا تـلفــظ صحیـــح حـــروف ده گـانـــــه ! | عمل حرام در فروشگاه های لباس »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 07:34 بعداز ظهر