انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » کامپیوتر و اینترنت » آموزش کامپیوتر » آموزش نرم افزار SPSS

آموزش نرم افزار SPSS

دراکثرتحقيقات باحجم زيادی ازدادههامواجه هستيم که اجراي عمليات بر روي دادهها حجم وسيعي ازمحاسبات را نيزخواهدداشت.لذا استفاده از يک نرم افزارمناسب آماري ضروري مي نمايد. درحال حاضرنرم افزارهاي بسياري باکارايي وقدرت متفاوت موجودمي باشدکه ماقصدداريم به روش استفاده ازنرم افزارspss  درزمينه آمارتوصيفي بپردازيم.   spss از جمله نرم‌افزارهایی است که برای تحلیل‌های آماری در علوم اجتماعی، به صورت بسیار گسترده‌ای استفاده می‌شود. این نرم‌افزار توسط پژوهشگران بازار و داد و ستد، پژوهشگران سلامتی، شرکت‌های نقشه‌برداری، دولتی، پژوهشگران آموزشی، سازمان‌های بازاریابی و غیره به کار می‌رود. افزون بر تحلیل‌های آماری،
Hl,ca kvl htchv SPSS

موضوع بسته
صفحه 1 از 2 < 1 2 > آخرین »

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۱۸ بعد از ظهر
مدیر انجمن
rating
شماره عضویت : 44
حالت :
دعوت شدگان : 12
اعتبار کاربر : 21876
پسند ها : 2658
حالت من :  Ashegh.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (9).jpg
وبسایت من : وبسایت من

مدال ها:4
کاربران برتر
کاربران برتر
مدال 2 سالگی عضویت
مدال 2 سالگی عضویت
مدال تخصص
مدال تخصص
نشان لیاقت
نشان لیاقت

|

دراکثرتحقيقات باحجم زيادی ازدادههامواجه هستيم که اجراي عمليات بر روي دادهها حجم وسيعي ازمحاسبات را نيزخواهدداشت.لذا استفاده از يک نرم افزارمناسب آماري ضروري مي نمايد. درحال حاضرنرم افزارهاي بسياري باکارايي وقدرت متفاوت موجودمي باشدکه ماقصدداريم به روش استفاده ازنرم افزارspss  درزمينه آمارتوصيفي بپردازيم. 

spss از جمله نرم‌افزارهایی است که برای تحلیل‌های آماری در علوم اجتماعی، به صورت بسیار گسترده‌ای استفاده می‌شود. این نرم‌افزار توسط پژوهشگران بازار و داد و ستد، پژوهشگران سلامتی، شرکت‌های نقشه‌برداری، دولتی، پژوهشگران آموزشی، سازمان‌های بازاریابی و غیره به کار می‌رود. افزون بر تحلیل‌های آماری، مدیریت داده‌ها و مستندسازی داده‌ها نیز از ویژگی‌های نرم‌افزار هستند. آماری که نرم‌افزار پایه شامل می‌شود:

• آمار توصیفی : جدول‌بندی شطرنجی، بسامدها، توصیفات، کاوش، آمار توصیفی نسبی
  • آمار دومتغیری : میانه‌ها، آزمون تی، تحلیل پراکنش، همبستگی، آزمون‌های غیرپارامتری
  • پیش‌بینی برآمدهای عددی : برگشت خطی
  • پیش‌بینی برای تشخیص گروه‌ها : تحلیل عاملی، تحلیل خوشه‌ای، جداکننده

1-روش اجرای آزمون میانگین یک جامعه‌ی نرمال در SPSS            

9-روش   اجرای آزمون مک‌نمار در  SPSS

2-روش اجرای آزمون میانگین‌های دو جامعه‌ی مستقل نرمال   در SPSS

10-روش اجرای آزمون کوکران در  SPSS

3-روش اجرای آزمون واریانس‌های دو جامعه‌ی مستقل نرمال   در SPSS

11-روش اجرای آزمون فریدمن در  SPSS

4-روش اجرای آزمون خی‌دو درSPSS  

12-روش محاسبه و اجرای آزمون ضریب همبستگی پیرسون درSPSS 

5-روش اجرای آزمون کولموگوروف- اسمیرنوف در SPSS

13-رگرسیون

6-روش اجرای آزمون رتبه‌ای علامت‌دار ویلکاکسون در SPSS

14-روش اجرای رگرسیون در SPSS

7-روش اجرای آزمون مان- ویتنی در SPSS

15-روش اجرای همبستگی تفکیکی یاجزئی در SPSS

8-روش اجرای آزمون کروسکال- والیس در SPSS

16-روش اجرای همبستگی نیمه تفکیکی در     SPSS

7 تشکر شده از کاربر programmer برای ارسال مفید :
محمدELE , روزهای سخت 01 , sadaf , آنیل , , صبا , الما ,

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  2. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  3. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  4. پسندها :1 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  5. پسندها :1 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : programmer
 عازم يک سفرم ، سفری دور به جايی نزديک
سفری از خود من تا به خودم
مدتی هست نگاهم به تماشای خداست و اميدم به خداوندی اوست …

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۲۲ بعد از ظهر نمایش پست [1]
مدیر انجمن
rating
حالت :

1- روش اجرای آزمون میانگین یک جامعه‌ی نرمال در SPSS

اجرا و تفسیر خروجی این آزمون را می‌توان در سه گام اساسی به ترتیب زیر بیان کرد:

گام اول: تعریف متغیرها و ورود اطلاعات داده‌های مسئله

ابتدا در پائین صفحه اصلی SPSS روی دکمه‌ی Variable View (نمای متغیر) کلیک کرده و در ستون Name نام متغیر پاسخ را وارد کنید. سپس روی دکمه‌ی Data View (که در سمت چپ دکمه‌ی Variable View قرار گرفته است) کلیک کرده و مقدارهای عددی متغیر پاسخ را به صورت ستونی در زیر نام متغیر پاسخ، وارد کنید.

گام دوم: اجرای آزمون

1-  از منوی Analyze (تحلیل) در بالای صفحه‌ی اصلی SPSS، گزینه‌ی Compare means و سپس گزینه‌ی One-Sample T Test را انتخاب کنید تا پنجره‌ی آن باز شود.

شکل 2-13 پنجره‌های مربوط به SPSS

2-متغیر پاسخ مورد بررسی را به کادر Test Variable(s) انتقال داده و در ناحیه‌ی مستطیلی Test Value مقدار میانگین تحت فرض صفر را وارد کنید.

شکل 2-14 پنجره‌های مربوط به SPSS

3- روی دکمه‌ی Options کلیک کنید و در ناحیه‌ی Confidence Interval مقدار     درصد را برای آزمون دوطرفه و مقدار درصد را برای آزمون‌های یک‌طرفه وارد کنید.

شکل 2-15 پنجره‌های مربوط به SPSS

4-در ابتدا روی گزینه‌ی Continue و سپس روی دکمه‌ی OK کلیک کنید، تا برنامه اجرا شود.

گام سوم: تفسیر خروجی 
در نتیجه‌ی اجرای برنامه، دو جدول در خروجی برنامه دیده خواهد شد. یکی از این جدول‌ها تحت عنوان One-Sample-Statistics بوده و حاوی اطلاعاتی نظیر تعداد نمونه (N)، میانگین (mean)، انحراف معیار میانگین (Std. Error Mean) و... است. جدول دیگر که تحت عنوان One-Sample Test در خروجی حاصل می‌شود، حاوی اطلاعاتی نظیر آماره‌ی آزمون (t)، درجه‌ی آزادی آماره‌ی آزمون (df)، پی- مقدار برای آزمون دوطرفه (tailed-2) (sig- و بازه‌ی اطمینان برای میانگین جامعه‌ی مورد بررسی است. اگر پی- مقدار از سطح معنی‌داری آزمون     کمتر شود فرض صفر رد می‌شود. در این‌جا، چون پی- مقدار برابر 925/0 از سطح معنی‌داری کمتر نیست پس‌فرض صفر رد نمی‌شود.

ویرایش ارسال توسط : programmer
در تاریخ : سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۲۹ بعد از ظهر

می پسندم 2     0  2 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۳۳ بعد از ظهر نمایش پست [2]
مدیر انجمن
rating
حالت :

2-روش اجرای آزمون میانگین‌های دو جامعه‌ی مستقل نرمال در SPSS

اجرا و تفسیر خروجی این آزمون را می‌توان در 3 گام اساسی به ترتیب زیر بیان کرد:

1-  در پائین صفحه اصلی SPSS روی دکمه‌ی Variable View کلیک کنید و در آن دو متغیر که یکی از آنها معرف عامل ورودی مورد مطالعه باشد و متغیر دیگری که معرف سطح‌های عامل ورودی (جامعه‌ها) است یا متغیر گروه‌بندی را تعریف کنید. 

شکل 2-35 پنجره‌های مربوط به SPSS

2- برروی دکمه‌ی Data View (در سمت چپ دکمه‌ی Variable View) کلیک کنید تا پنجره‌ی اصلی SPSS باز شود. در این پنجره، تمام مقدارهای عددی در دو جامعه‌ی مورد بررسی را در زیر ستونی که معرف عامل ورودی است، وارد کنید و سپس در ستون متغیر گروه‌بندی، هر مقدار یا مشاهده را برحسب این‌که به کدام جامعه تعلق دارند، با دادن کدهای یک و دو مشخص نمایید.

شکل 2-36 پنجره‌های مربوط به SPSS

1-   از منوی تحلیل، گزینه‌ی Compare means و سپس گزینه‌ی Independent Sample t Test را انتخاب کنید تا پنجره‌ی Independent Sample T Test باز شود.

شکل 2-37 پنجره‌های مربوط به SPSS

2- عامل ورودی مورد مطالعه را به قسمت Test Variable و متغیر گروه‌بندی را به قسمت Variable Grouping منتقل کنید. برروی گزینه‌ی Difine Groups کلیک کرده و در آن کدهای یک و دو را وارد نمایید سپس گزینه‌ی Continue را کلیک کنید. این مرحله در شکل زیر نشان داده شده است.

3-روی دکمه‌ی OK کلیک کنید تا برنامه اجرا شود.

شکل 2-38 پنجره‌های مربوط به SPSS

شکل 2-38 پنجره‌های مربوط به SPSS

در نتیجه‌ی اجرای برنامه، دو جدول در خروجی برنامه دیده خواهد شد. جدول اول که Group Statistics نام دارد، حاوی اطلاعاتی نظیر اندازه‌ی نمونه، میانگین نمونه، انحراف استاندارد نمونه، و انحراف استاندارد میانگین نمونه برای هر دو جامعه مورد بررسی می‌باشد. جدول دوم که با نام Independent Sample Test در خروجی برنامه ظاهر می‌شود، مقدار آماره‌ی آزمون t را برای آزمون برابری میانگین‌ها در دو جامعه، هم با فرض برابری واریانس‌ها و هم با فرض نابرابری آنها، ارایه می‌دهد. هم‌چنین این جدول بازه‌ی اطمینان 95 درصدی برای تفاضل میانگین‌ها در دو جامعه را ارایه می‌دهد.

در تاریخ : سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۳۸ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۰۰ قبل از ظهر نمایش پست [3]
مدیر انجمن
rating
حالت :

3- روش اجرای آزمون واریانس‌های دو جامعه‌ی مستقل نرمال در SPSS

این آزمون، زمانی که آزمون میانگین‌های دو جامعه‌ی مستقل اجرا می‌شود به طور خودکار در خروجی انجام می‌پذیرد.

آزمون‌های فرض آماری برای برابری واریانس‌های بیش از دو جامعه

برای بررسی برابری واریانس‌های بیش از دو جامعه، آزمون‌های مختلفی شامل روشهای تصویری و آزمونهای فرض آماری پیش‌نهاد شده است. روشهای تصویری، شامل بررسی نمودارهایی است که مقدارهای خطا (مانده‌ها) برحسب یکی از متغیرهایی مانند مشاهده‌ها یا برآورد آنها، موقعیت واحدهای آزمایش، زمان و... رسم می‌شوند. از آنجا که واریانس در توزیع‌های چوله که توزیع واریانس‌ها هستند تابعی از میانگین است، چنان‌چه نمودار توزیع حاصل با افزایش یا کاهش متغیر مورد بررسی، مقدار مانده‌ها روند افزایشی یا کاهشی پیدا کند نمودار بیان‌گر تخطی از پذیره‌ی برابری واریانس جامعه‌ها است. این در حالی است که متداول‌ترین روشهای آزمون‌های فرض آماری برای بررسی پذیره‌ی برابری واریانس‌های a جامعه‌ی نرمال که در اعتبار سنجی روش تحلیل واریانس مورد لزوم است عبارت‌اند از:

1-   آزمون بارتلت (آزمون همگنی واریانس‌ها)

2-   آزمون له‌وین (آزمون استوار همگنی واریانس‌ها)

3-   آزمون هارتلی

4-آزمون کوکران C

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۰۵ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۰۵ قبل از ظهر نمایش پست [4]
مدیر انجمن
rating
حالت :

4- روش اجرای آزمون خی‌دو در SPSS

اجرا و تفسیر خروجی این آزمون را می‌توان در سه گام اساسی به ترتیب زیر بیان کرد:

گام اول: ورود اطلاعات و داده‌های مسئله

در پنجره‌ی Variable View (نمای متغیر)، دو متغیر که یکی معرف متغیر مقوله‌ای نامرتب (اسمی) مورد مطالعه باشد و دیگری فراوانی‌های مشاهده شده در هر سطح این متغیر مقوله‌ای را نشان دهد، تعریف کنید. برای این منظور تنها کافی است در دو سطر مجزا از ستون Name (نام) در این پنجره، نام این دو متغیر تایپ شود. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از ئاشتباه، نام متغیری که فراوانی‌ها را نشان می‌دهد، Response  نام‌گذاری شود.

شکل 3-14 پنجره‌های مربوط به SPSS
1- در پائین همین پنجره، عبارت Data View (نمای داده‌ها) را کلیک کرده تا پنجره‌ی اصلی SPSS باز شود سپس سطح‌های متغیر مقوله‌ای مورد مطالعه را با شماره‌گذاری بوسیله‌ی کدهای ...1.2.3 در زیر ستون مربوط به آن مشخص نمایید.

2- مقدار فراوانی مشاهده شده از هر سطح متغیر مقوله‌ای را در زیر متغیر Response و در جلوی شماره‌ی مربوط به همان سطح یا طبقه وارد کنید.

شکل 3-15 پنجره‌های مربوط به SPSS

گام دوم: اجرای برنامه

1-  قبل از اجرای برنامه لازم است ستون Response به عنوان فراوانی به نرم‌افزار معرفی شود. برای این منظور، از منوی بالایی صفحه‌ی اصلی SPSS، گزینه‌ی Data را انتخاب و دستور Weight Cases (وزن‌دار کردن موارد) را اجرا کنید تا پنجره‌ی Weight Cases باز شود، حال در ناحیه‌ی سمت راست این پنجره گزینه‌ی Weight Cases by را انتخاب کنید تا ناحیه‌ی Frequency Variable (متغیر فراوانی) فعال شود. سپس در ناحیه‌ی سمت چپ پنجره با انتخاب عبارت Response، آن را به قسمت مستطیلی Frequency Variable (متغیر فراوانی) منتقل کرده و دکمه‌ی OK را کلیک کنید تا پنجره‌ی Weight Cases بسته شود.

شکل 3-16 پنجره‌های مربوط به SPSS

2- از منوی   گزینه‌ی Analyze   Nonparametric tets، و سپس Legacy dialogs، وپس از آن Chi-square را کلیک کرده تا پنجره‌ی آن باز شود. 

شکل 3-17 پنجره‌های مربوط به SPSS
3- در پنجره‌ی Chi-Square Test و در سمت چپ، با کلیک برروی متغیر Name آن را به ناحیه‌ی مستطیلی Test Variable List منتقل کنید و مقدارهای مورد انتظار را به ترتیب در قسمت Expected values وارد کرده و روی دکمه‌ی OK کلیک کرده تا برنامه اجرا شود.

شکل 3-18 پنجره‌های مربوط به SPSS
4-در پنجره‌ی Chi-Square Test و در سمت چپ، با کلیک برروی متغیر Name آن را به ناحیه‌ی مستطیلی Test Variable List منتقل کنید و مقدارهای مورد انتظار را به ترتیب در قسمت Expected values وارد کرده و روی دکمه‌ی OK کلیک کرده تا برنامه اجرا شود.

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۱۳ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۰۶ قبل از ظهر نمایش پست [5]
مدیر انجمن
rating
حالت :

5- روش اجرای آزمون کولموگوروف- اسمیرنوف در SPSS

گام اول: ورود اطلاعات و داده‌های مسئله

داده‌ها را در یک ستون وارد نرم‌افزار کنید.

گام دوم: اجرای برنامه

1-  از منوی نرم‌افزار گزینه‌ی Analyze را انتخاب کرده و پس از آن برروی منوی Nonparametric test رفته و گزینه‌ی Legacy dialogs را انتخاب کرده و گزینه‌ی 1-Sample k-s را کلیک کنید.

شکل 3-19 پنجره‌های مربوط به SPSS
2- داده‌ها را به قسمت Test variable list انتقال دهید.
3- برروی OK کلیک کنید.

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۱۶ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۰۸ قبل از ظهر نمایش پست [6]
مدیر انجمن
rating
حالت :

روش اجرای آزمون مان- ویتنی در SPSS

1- ابتدا، متغیرها را وارد SPSS نموده و سپس داده‌ها را وارد می‌کنیم.

1- منوی Analyze و سپس فرمان Non Parametric test را کلیک می‌کنیم.

2- برروی گزینه‌ی Legacy Dialogs و پس از آن Independent-samples کلیک می‌کنیم تا پنجره‌ی آن باز شود.

شکل 3-25 پنجره‌های مربوط به SPSS
3- متغیر مستقل را به بخش Grouping Variable و متغیر وابسته را به بخش Test Variable List منتقل می‌کنیم.

4- گزینه‌ی Difine Group را کلیک می‌کنیم تا پنجره‌ی آن باز شود. سپس در بخش 1Group و بخش 2Group مقدارهای کدهای متغیر را وارد می‌کنیم

5- گزینه‌ی Continue را کلیک می‌کنیم.

6- گزینه‌ی Mann-Whitney U را در قسمت Test type را تیک می‌زنیم.

7- گزینه‌یContinue و سپسOK را کلیک می نماییم.

شکل 3-26 پنجره‌های مربوط به SPSS 

برای تفسیر خروجی در جدول Test Statistics، به قسمت Approx.sig توجه می‌کنیم. اگر مقدار آن از  0/05  کمتر بود، فرض صفر را رد می‌کنیم و نتیجه می‌گیریم که با احتمال 95 درصد بین میانگین‌های دو جامعه‌ی مستقل معنی‌داری وجود دارد. ولی اگر مقدار آن از   0/05 بیش‌تر بود، دلیلی بر درست بودن فرضیه‌ی پژوهش(H1) نداریم، بنابراین فرض صفر را نمی‌توانیم رد کنیم. سپس نتیجه می‌گیریم که با احتمال 95 درصد بین میانگین‌های دو جامعه مستقل تفاوت معنادار وجود دارد.

جدول 3-27 جدول خروجی آزمون مان ویتنی برای مثال 3-22

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۲۳ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۰۸ قبل از ظهر نمایش پست [7]
مدیر انجمن
rating
حالت :

روش اجرای آزمون کروسکال- والیس در SPSS

1- ابتدا، متغیرها را وارد SPSS نموده و سپس داده‌ها را وارد می‌کنیم.
1- آنگاه منوی Analyze و سپس فرمان Non Parametric test را کلیک می‌کنیم.
2-برروی گزینه‌ی K-Independent-Samples کلیک می‌کنیم تا پنجره‌ی آن باز شود.

شکل 3-27 پنجره‌های مربوط به SPSS
3- متغیر مستقل را به بخش Grouping Variable و متغیر وابسته را به بخش Test Variable List منتقل می‌کنیم.
4- گزینه‌ی Difine Group را کلیک می‌کنیم تا پنجره‌ی آن باز شود. سپس در بخش 1Group و بخش 2Group مقادیر کدهای متغیر را وارد می‌کنیم.
5- گزینه‌ی Continue را کلیک می‌کنیم.
6- گزینه‌ی Kruskal-Wallis H را در قسمت Test type را تیک می‌زنیم.
7- گزینه‌ی Continue و سپس OK را کلیک می‌کنیم.
شکل 3-28 پنجره‌های مربوط به SPSS
برای تفسیر خروجی در جدول Test Statistics، به قسمت Approx.sig توجه می‌کنیم. اگر مقدار آن از 0/05 کمتر بود، فرض صفر را رد می‌کنیم و نتیجه می‌گیریم که با احتمال 95 درصد بین دو متغیر رابطه‌ی معناداری وجود دارد. ولی اگر مقدار آن از  0/05  بیش‌تر بود، دلیلی بر درست بودن فرضیه‌ی پژوهش (H1) نداریم، بنابراین فرض صفر را نمی‌توانیم رد کنیم.

جدول 3-31 جدول آزمون کروسکال والیس برای مثال 3-23

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۳۲ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۱۰ قبل از ظهر نمایش پست [8]
مدیر انجمن
rating
حالت :

روش اجرای آزمون مک‌نمار در SPSS

گام اول: تعریف متغیرها و ورود اطلاعات داده‌های مسئله‌ای

در پائین صفحه‌ی اصلی SPSS روی دکمه‌ی Variable View کلیک کنید و در آن دو متغیر که معرف دو سطح یا دو تیمار عامل مورد مطالعه باشد را تعریف کنید. برروی دکمه‌ی Data View (در سمت چپ دکمه‌ی Variable View) کلیک کنید تا پنجره‌ی اصلی SPSS باز شود. در این پنجره مقدارهای عددی تیمار اول و دوم را در زیر ستون‌های مربوط به آنها وارد کنید.

1- از منوی analyze گزینه‌ی descriptives statistics و سپس گزینه‌ی crosstabs را انتخاب می‌کنیم در پنجره‌ی crosstabs گزینه‌ی statistics را کلیک کرده و آزمون مک‌نمار را انتخاب می‌کنیم. و OK را کلیک می‌کنیم.

شکل 3-29 پنجره‌های مربوط به SPSS

در نتیجه اجرای برنامه سه جدول در خروجی برنامه تولید خواهد شد. سومین جدول برای تفسیر خروجی برای ما مهم است. در این جدول مقدار آماره‌ی آزمون توان دوم کای و سطح معنی‌دار بودن به دست می‌آید که با توجه به این اعداد و نوع فرضیه صفر نتیجه‌گیری می‌کنیم.

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۳۵ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۱۰ قبل از ظهر نمایش پست [9]
مدیر انجمن
rating
حالت :

روش اجرای آزمون کوکران در SPSS

گام اول: تعریف متغیرها و ورود اطلاعات داده‌های مسئله‌ی

در پایین صفحه اصلی SPSS روی دکمه‌ی Variable View کلیک کنید و در آن k متغیر که معرف k سطح یا k تیمار عامل مورد مطالعه باشد را تعریف کنید.

برروی دکمه‌ی Data View (در سمت چپ دکمه‌ی Variable View) کلیک کنید تا پنجره‌ی اصلی SPSS باز شود. در این پنجره مقدارهای عددی تیمارها را در زیر ستون‌های مربوط به آنها وارد کنید.

1- از منوی analyze گزینه‌ی nonparametric tests را و سپس Legancy dialogs و پس از آن related sample 2 را انتخاب می‌کنیم. داده‌های مورد مطالعه را در سطر و ستون مربوط وارد نموده و در همین پنجره گزینه‌ی Wilcoxon را کلیک کرده و سپس OK می‌کنیم.

شکل 3-30 پنجره‌های مربوط به SPSS

با توجه به جدول آخر که (test statistics) مقدار آماره‌ی آزمون و سطح معنی‌داری را مشاهده می‌کنیم و با توجه به فرضیه‌ی صفر، آزمون را تفسیر می‌کنیم.

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۴۰ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۱۱ قبل از ظهر نمایش پست [10]
مدیر انجمن
rating
حالت :

روش اجرای آزمون فریدمن در SPSS

در پائین صفحه‌ی اصلی SPSS روی دکمه‌ی Variable View کلیک کنید و در آن K متغیر که معرف K سطح یا K تیمار عامل مورد مطالعه باشد را تعریف کنید.

برروی دکمه‌ی Data View (در سمت چپ دکمه‌ی Variable View) کلیک کنید تا پنجره‌ی اصلی SPSS باز شود. در این پنجره مقدارهای عددی تیمارها را در زیر ستون‌های مربوط به آنها وارد کنید.

1- از منوی analyze گزینه‌ی nonparametric tests را و سپس Legancy dialogs و k related sample را انتخاب می‌کنیم. داده‌های مورد مطالعه را در سطر و ستون مربوط وارد نموده و در همین پنجره گزینه‌ی Fridmen را کلیک کرده و سپس OK می‌کنیم.

شکل 3-31 پنجره‌های مربوط به SPSS

با توجه به جدول آخر که (test statistics) مقدار آماره‌ی آزمون و سطح معنی‌داری را مشاهده می‌کنیم و با توجه به فرضیه‌ی صفر، آزمون را تفسیر می‌کنیم.

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۴۴ بعد از ظهر

می پسندم 1     0  1 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۱۲ قبل از ظهر نمایش پست [11]
مدیر انجمن
rating
حالت :

روش محاسبه و اجرای آزمون ضریب همبستگی پیرسون در SPSS

گام اول: تعریف متغیرها و ورود اطلاعات داده های مسئله

1- بر روی منوی Analyze و سپس فرمان Correlate کلیک می کنیم.

2- بر روی گزینه Bivariate کلیک می کنیم تا پنجره Bivariate Correlations باز شود.
     3-متغیرهای مورد نظر را به بخش Variables منتقل می کنیم.

1-   در بخش Correlations Cofficients بر روی گزینه Pearson کلیک می کنیم.

2-در بخش Test of Significanse، بر روی گزینه ی Two-Tailed، کلیک می کنیم.
3-سپس بر روی گزینه ی Flag Significant Correlations  کلیک می کنیم.

شکل 14-4 پنجره های مربوط به SPSS

4-بر روی گزینه ی Option کلیک می کنیم تا پنجره آن باز شود.

5-در این پنجره در بخش Statistics بر روی گزینه های Mean and Standard Deviations،    Cross- Product deviations and Covariancesکلیک می کنیم.
     6-گزینه‌ی Continue و سپس OK را کلیک می‌کنیم.

شکل 15-4 پنجره های مربوط به SPSS

در جدول Correlations به قسمت Sig(2 tailed) توجه می کنیم. اگر مقدار آن از 0/05 کم تر بود، فرض صفر را رد می کنیم و نتیجه گیری می کنیم با این شواهد و مدارک دلیلی برای رد فرضیه پژوهش نداریم. به عبارت دیگر، بین متغیرهای مورد بررسی همبستگی (رابطه) خطی وجود دارد. ولی اگر مقدار عددی (2 tailed) از 0/05 بیشتر بود، فرض صفر را نمی توانیم رد کنیم و نتیجه می گیریم که دلیلی برای درست بودن فرضیه ی پژوهش نداریم. به عبارت دیگر، نتیجه می گیریم که بین متغیرهای مورد بررسی همبستگی (رابطه) خطی وجود ندارد.

جدول 28-4 جدول آمار توصیفی داده ها

جدول محاسبه و آزمون ضریب همبستگی پیرسون

در تاریخ : پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۵۱ بعد از ظهر

می پسندم 2     0  2 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
آموزش نرم افزار SPSS
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۴:۱۲ قبل از ظهر نمایش پست [12]
بانو
rating
شماره عضویت : 1992
حالت :
اعتبار کاربر : 8737
پسند ها : 570
حالت من :  Konjkav.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (13).jpg

چه مطالب خوبیاما گیج شدم آجی اگه سوالی بود ازتون میپرسم 
وای چه سخت بودن انگار

می پسندم        0 

امضای کاربر : بهار14معصوم

گزارش پست !

موضوع بسته
صفحه 1 از 2 < 1 2 > آخرین »

برچسب ها
راهنما و آموزش نرم افزار SPSS ، نرم افزار SPSS ، SPSS ، نمونه تحليل آماري ، تحلیل جداول انالیز در SPSS ، آموزش ، نرم ، افزار ، SPSS ،

« معرفی و آموزش نرم افزارTOTAL | ((آموزش گذاشتن پسورد روی فلش مموری )) »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 04:28 بعداز ظهر