انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » روانشناسی » ازدواج و خانواده » **** زندگی بهتر ****ویژه متاهلین****

**** زندگی بهتر ****ویژه متاهلین****

بسم الله الرحمن الرحیم زندگی بهتر ( مجموعه نکات زیبا برای داشتن زندگی بهتر )   نیاز متقابل زن و شوهر به یکدیگر است که خانواده را گرم و بادوام نگه میدارد در رابطه زوجیت ، تامین اقتصادِ زن و خانواده را مرد بر عهده دارد این موضوع بدان معنا نیست که زن نیازمند مرد است ، بلکه اتفاقا مرد نیازمند تامین زن است تا روحیه که خدا در وجودش قرار داده است تامین شود   وقتی زندگی ساده ای داشته باشید و قناعت پیشه کنید ، آرامش فکری و روحی بیشتری خواهید داشت ، در این صورت میتوانید
**** ckn'd fijv ****,dCi ljhigdk****

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد
صفحه 3 از 3 < 1 2 3 > آخرین »

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۶ امرداد ۱۳۹۴ ۰۱:۳۶ قبل از ظهر نمایش پست [25]
عضو
rating
شماره عضویت : 431
حالت :
محل سکونت : : یکی از روستا های خراسان رضوی تا مشهد 3ساعت راه هست
دعوت شدگان : 2
اعتبار کاربر : 25093
پسند ها : 1627
حالت من :  Khoshhal.gif
وبسایت من : وبسایت من

ما هم از محدود مجردای بودیم که اتفاقی خوندیم خخخخ اگر عنوان موضوعتون بود مخصوص مجردها ، ورود متاهل ها اکیداً ممنوع ، همه متاهل ها می خوندن خخخخ  

اما درباره اون مطلبی که خانم پرسیده اگه در حال غرق باشیم منو نجات میدی یا مادرت ، خوب آقا جواب نده ، موضوع رو بپیچونه هر حرفی رو که نباید گفت،  بله کاملا درست است که باید مادرشو نجات بده اگه قدر مادرشو ندونست مطمئناً قدر همسرش رو هم نمیدونه ، اما هر حرفی رو نباید گفت که  خانم یه چیز دیگه فکر کنه و باعث سو تفاهم بشه ،  به شوخی بگه مگه من اجازه میدم شمادوتا برین دریا وقتی شنا یاد ندارین ، خدا نکنه ، من خودم شنا یاد ندارم که نجات تون بدم خخخخ و  از این حرفا ......و کلا فراموش میکنه دریا و مقایسه خودش با مادر همسرش

اینکه که کسی اگه قدر مادرشو ندونست قدر همسرش رو هم نمیدونه رو از برنامه گلبرگ شنیدم  ، برنامه گلبرگ مخصوص همه است عیب نداره گوش کنیم خخخخ 

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

امضای کاربر : احسان فقط خدا
سربازم

سرباز ارتش جمهوری اسلامی ایران

آموزشی 08 خاش

سخنی از من سرباز: قدر امنیت قدر آبی که می خوریم قدر ظرف غذایمان قدر راحتی خواب شب ،  قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده  را بدانیم حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه، قدر بدانیم و شاکر.....

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش مردم عزیز ایران به دور از آسایش  و رفاه زندگی میکنن

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۶ امرداد ۱۳۹۴ ۰۱:۵۴ قبل از ظهر نمایش پست [26]
بانو
rating
شماره عضویت : 944
حالت :
اعتبار کاربر : 1641
پسند ها : 70

فک کنم نظر من این وسط بوق بود ممنون که اینقدر توجه کردید. آقا احسان نظر شما هم خوب بود اینم یه حرفیه ولی پیچوندن اصل مسئله رو حل نمیکنه چون یه خانم خیلی احساسیه و با پیچوندن ذهنش همچنان درگیر این سوال میمونه یه آقا باید یه جوابی بده که خانم به آرامش برسه و باید بهش حس اطمینان بده چون فقط به اطمینان خاطر نیاز داره وگرنه این سوالو نمیپرسید

می پسندم        0 
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۶ امرداد ۱۳۹۴ ۰۲:۰۹ قبل از ظهر نمایش پست [27]
بانو
rating
شماره عضویت : 944
حالت :
اعتبار کاربر : 1641
پسند ها : 70

در ضمن آدم باید قدر همه کسانی که براش با ارزش هستند رو بدونه .الان من اگه به شما بگم اگه پدر و مادرتون هر دو همزمان در حال غرق شدن تو دریا هستن شما کدومشو نجات میدید آیا میتونید به این سوال جواب بدید؟؟؟ این مقایسه نادرسته و و جواب شما آقایون هم اشتباهه هیچ وقت نباید بگید معلومه که باید مادرمو نجات بدم درسته مادر خیلی ارزشمنده و احترامش واجب ولی آدم باید همه افراد با ارزش تو زندگیشو دوست داشته باشه و دوست داشتن رو نباید مقایسه کرد بهترین جواب اینه که به خانم اطمینان خاطر داد و وقتی همچین سوالی پرسید باید بهش گفت که خیلی دوست دارم و در کنارش افراد با ارزش دیگه ای هم هستن که دوسشون دارم و این دوست داشتنو مقایسه نکن چون قابل مقایسه نیست فقط بدون تو برام خیلی با ارزشی همین بهش آرامش میده

می پسندم        0 
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۶ امرداد ۱۳۹۴ ۰۳:۲۲ بعد از ظهر نمایش پست [28]
عضو
rating
شماره عضویت : 431
حالت :
محل سکونت : : یکی از روستا های خراسان رضوی تا مشهد 3ساعت راه هست
اعتبار کاربر : 25093
پسند ها : 1627
حالت من :  Khoshhal.gif
وبسایت من : وبسایت من

ممنون زینب خانم 
من منظورم این بود که مرد بگه مادرم رو نجات میدم همسرش ناراحت میشه بگه تو رو نجات میدم باز میگه مادرتو یعنی دوست نداری ؟ یا باید بگه هر دوتا که خانم بازم قانع نمیشه و میگه یکی رو انتخاب کن یا هم بگه هیچ کدوم که بدتر میشه

من نظرم این بود با طنز یه جوری که باعث سو تفاهم نشه جواب بده بگه من اصلا شنا یاد ندارم اگه بخوام نجات تون بدم خودم هم غرق میشم پس هیچ وقت نرین دریا ،  یا همون جملات بالا که گفتم و موضوع رو عوض کنه و یه جور دیگه دوست داشتنو ثابت کنه نه مقایسه همسر با مادر 

شما هم حرف منو یه جوری تائید کردین که این مقایسه اشتباه است اما اگه شوهر بگه مقایسه ات اصلا درست نیست که بازم ناراحت میشه خانمش ،  کلاً موضوع رو عوض کنه از همه بهتر است بگه چه خبر از کجا ؟ خخخخ

می پسندم        0 

امضای کاربر : احسان فقط خدا
سربازم

سرباز ارتش جمهوری اسلامی ایران

آموزشی 08 خاش

سخنی از من سرباز: قدر امنیت قدر آبی که می خوریم قدر ظرف غذایمان قدر راحتی خواب شب ،  قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده  را بدانیم حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه، قدر بدانیم و شاکر.....

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش مردم عزیز ایران به دور از آسایش  و رفاه زندگی میکنن

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۶ امرداد ۱۳۹۴ ۰۳:۵۲ بعد از ظهر نمایش پست [29]
بانو
rating
شماره عضویت : 1310
حالت :
اعتبار کاربر : 74079
پسند ها : 5100
حالت من :  Sepasgozar.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (2).gif

ممنون از نازنین زینب و جناب احسان فقط خدا 
راستش اتفاقا من زمانی که این مطلب رو  برای همسرم داشتم میخوندم یهو تا جایی که خانم مشکلش رو برای مشاورش تعریف کرد و مشاور هنوز راهنماییش نکرده بود 
 به ذهنم رسید که بذار منم همین سوال رو از همسرم بپرسم ببینم چه جوابی میده 
ولی هر کاری کردم به قول جناب احسان فقط خدا ایشون از جواب دادنش طفره رفتن و گفتن هر کاری کردم همش میگفت هر دو برام عزیزد و نمیتونم چیزی بگم و در نهایت گفت این سوال منصفانه نیست حالا اگه من همین سوال رو ازت بپرسم خودت چی جواب میدی ؟
خلاصه با این حرفش منو حسابی بایکوت کردن 
و بعد که موفق نشدم از زیر زبونش حرف بکشم بقیه مطلب رو براشون خوندم 
نکته:
اما اگه ایشون جواب میدادن مادرم رو نجات میدم خب قائدتا من ناراحت میشدم و اگر میگفتن که تو رو نجات میدم خب بازم حقیقتا ناراحت میشدم چون مادرشون خیلی مهربان و دلسوزه و حقیقتا ناجوانمردانه است که مادر رو رها کرد و همسر رو چسبید 
کلا ما زنان هنوز هم برا خودمون ناشناخته ایم 
ولی به نظرم بهترین جواب رو مشاور داده چرا ما خانمها یا کلا انسانها اینقد خودشون رو قوی نکنند در هر زمینه ایی که وابسته به کسی نشن 
خی شنا کردن و غرق شدن یه مصداقه 
در زندگی شرایط زیادی پیش میاد که ما میتونیم بدون وابستگی به عزیزانمون خودمون از پسش بر بیاییم 
اونقد باید قوی و محکم باشیم که خدایی نکرده اگر همون عزیز(زبونم لال زبونم لال) اتفاقی براش افتاد خودمون رو نبازیم وتارک دنیا نشیم و بتونیم زندگی خودمون رو اداره کنیم 
کلا من از انسانهای وابسته و ضعیف خوشم نمیاد 
و همیشه شخصیتهای  مستقل و محکم و مقاوم برام تحسین برانگیز بودن 

می پسندم 4     0  4 

تعداد پسند های ( 4 ) از این کاربر

امضای کاربر : بانوی آفتاب

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
شنبه ۱۰ امرداد ۱۳۹۴ ۰۵:۲۵ قبل از ظهر نمایش پست [30]
بانو
rating
حالت :

**مهارت زنانه**

زن نمی دانست که چه بکند ؟ 

خلق و خوی شوهرش او را به تنگ آورده بود ، همیشه می گفت و می خندید ، با بچه ها خوش و بش می کرد ، 

ولی مدتی بود با کوچکترین مسئله عصبانی می شد و داد و فریاد می کرد !!!
زن روزی به نزد راهبی رفت تا از او کمک بگيرد ، او در کوهستان زندگی می کرد ، زن از راهب معجونی خواست تا شاید چاره ای کارش شود ! 
راهب نگاهی به زن کرد و گفت : چاره ی کار تو در یک تار مو از سبیل ببر کوهستان است !.

ببر کوهستان !! آن حیوان بسیار وحشی است !! و هر وقت تار مویی از سبیل ببر وحشی را آوردی برایت معجونی می سازم تا شوهرت با تو مهربان شود .... زن با ناامیدی به خانه اش برگشت .

غذایی را آماده کرد و روانه ی کوهستان شد ، خود را به نزدیکی غار رساند ، از شدت ترس بدنش می لرزید اما مقاومت کرد .. آن شب ببر بیرون نیامد !.

چندین شب به همین منوال گذشت هر شب چند گام به غار نزدیکتر می شد ، بلاخره ببر وحشی غرش کنان از غار بیرون آمد و ایستاد و به اطراف نگاه کرد !. 

هر شب که می گذشت آن ببر و زن چند گام به هم نزدیکتر می شدند ....
چهار ماه طول کشید تا ببر به واسطه ی بوی غذا به زن نزدیک شد ، و آرام آرام شروع به خوردن کرد . مدتی گذشت ....
طوری بود که ببر بر سر راه زن می ایستاد و منتظر می ماند زن خود را به ببر نزدیک تر میکرد و سر او را نوازش می کرد و به ملایمت به او غذا می داد 

هیچ سرزنش و ملامتی در کار نبود هیچ عیب جویی ، ترس و وحشتی در میان نبود و بر خلاف دشواری و سختی راه هر شب آن زن برای ببر غذا می برد و سر او را در دامن خود می گذاشت ، دست نوازش بر مویش می کشید ....!!!!

بلاخره یک شب زن با ملایمت تار مویی از سبیل ببر کند ، و شادمان نزد آن راهب رفت .... فکر می کنید آن راهب چه کرد ؟؟؟ 

نگاهی به اطرافش کرد و آن تار مو را به داخل آتشی انداخت که در کنارش شعله ور بود ..
زن ، هاج و واج نگاهی کرد در حالی که چشمانش داشت از حدقه بیرون می زد ماند که چه بگوید . راهب با خونسردی رو به زن کرد و گفت : 

آیا ”مرد تو " از آن ببر کوهستان بدتر است ؟؟ تو نیرویی داری که از وجود آن بی خبری !! 

با صبر و حوصله ، عشق و محبت توانستی آن حیوان را رام کنی !!! مهار خشم شوهرت در دستان توست ، پس محبت و عشق را به او ببخش و با حوصله و مدارا خشم و عصبانیت را از او دور سازی

می پسندم 5     0  5 

تعداد پسند های ( 5 ) از این کاربر

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۹۴ ۱۲:۳۵ قبل از ظهر نمایش پست [31]
بانو
rating
حالت :

ثواب خدمت به زن در اسلام 

روزی پیامبرشاهدپاک کردن عدس توسط امام علی وخدمت ایشان درمنزل بودند،
سپس به ایشان فرمودند:
یاعلی
هیچ مردی نیست که درخانه کمک همسرش کند
مگربه اندازه هرمویی که در بدن اوست عبادت یک سال را که روزها روزه وشب ها نماز شب بخواندخداوندبه او عطامیکند
وثواب صبرانبیاءصابرکه داوود و یعقوب وعیسی باشدبه او داده میشود
ونام اودردفتر شهدا ثبت میشود
ودرهرروزوشبی ثواب هزارشهیدبرای اوثبت میشود
به ازای هرقدمی ثواب حج وعمره مقبوله به اومیدهند
خداوندبه عدد رگی که دربدن اوست شهری دربهشت به اوعطامیکند

یاعلی یک ساعت خدمت به همسر بهتراست از:
هزارسال عبادت
هزارحج
هزارعمره
هزارمرتبه جهاددررکاب پیامبران اولوالعزم
هزارنمازجمعه
هزارعیادت مریض
هزارتشییع جنازه
هزاردینارصدقه
سیرکردن هزارگرسنه
آزادی هزاربنده
پوشانیدن هزاربرهنه
عطای هزاراسب جنگی
صدقه هزارشترسرخ مو
بهتراست ازقرائت تورات وانجیل وزبوروقرآن
یاعلی 
خدمت به عیال درخانه کفاره گناهان کبیره وخاموشی غضب خداست
یاعلی 
خدمت عیال نمیکندمگر
صدیق
یا
شهید
یا
مردی که خداوند خیردنیا وآخرت رابرای او کنار گذاشته است

مستدرک الوسائل 
        جلد 13
              صفحه48
                      حدیث2

می پسندم 4     0  4 

تعداد پسند های ( 4 ) از این کاربر

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۱۶ بعد از ظهر نمایش پست [32]
بانو
rating
حالت :

مرزبندی حیا در زندگی مشترک

پس از آغاز زندگى مشترک ، روابط همسران ، شکل متفاوتى به خود مى‏ گیرد . در فاصله میان عقد تا عروسى معمولاً روابط شیرینى میان زوج‏ها برقرار است و شاید یکى از دلایل عمده آن ، این باشد که هنوز زندگىِ جدّى ‏اى که همراه با مسئولیت و تلاش باشد ، آغاز نشده است . آغاز زندگى همراه با شکل جدیدى از رابطه است . گاهى ممکن است یکى از طرفین ، رابطه مبتنى بر ترس را مهندسى کند . برخى نیز ممکن است رابطه مبتنى بر پاداش را طرّاحى کنند . در نوع اوّل ، نظام زندگى زناشویى بر پایه ترس قرار دارد و در نوع دوم ، بر پایه طمع و پاداش . نوع اوّل از روش «گربه را دمِ حجله کشتن» استفاده مى‏ کند و نوع دوم از «عاشق بند کیف بودن» سود مى‏ جوید . بر همین اساس ، گاهى اگر احساس ترس وجود نداشته باشد ، امور زندگى به خوبى پیش نمى‏رود و گاهى اگر پاداش وجود نداشته باشد ، نظام روابط بر هم مى‏ خورد و زندگى ، سامان خود را از دست مى ‏دهد .

امّا بهترین نوع رابطه ، رابطه مبتنى بر حرمت ، احترام و تکریم است ، نه ترس یا طمع . حرمت و تکریم ، رابطه مبتنى بر «حیا» را مهندسى مى‏کند . در این شکل از رابطه ، هر یک از طرفین ، حرمت دیگرى را حفظ مى ‏کند و طرفین ، برخوردى کریمانه با یکدیگر دارند .

قرآن کریم ، زن و شوهر را لباس یکدیگر معرّفى کرده است :

هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ .

آنان لباس شما هستند و شما لباس آنها هستید .

این بیان ، هماهنگى کاملى با الگوى حیا دارد و بلکه مى‏توان گفت الگوى حیا را با بیانى لطیف و با تعبیرى که نشانگر ماهیت حیاست ، معرّفى نموده است .

همان گونه که پیش از این گفتیم ، حیا ، رابطه تنگاتنگى با مفهوم پوشش و پوشیدگى دارد

و در این آیه شریف ، براى تبیین ماهیت روابط صحیح در زندگى زناشویى ، از تعبیر لباس و پوشش استفاده شده است . الگوى صحیح رابطه زناشویى ، مبتنى بر پوشیدگى ، حیا و وقار زن و شوهر در برخورد با یکدیگر است . در این شکل از رابطه ، هر یک از طرفین ، پوشش دیگرى است و مایه شرمسارى و آبروریزى او نمى‏گردد ، برخوردى دریده و برهنه با دیگرى ندارد و نه تنها پرده حُجب و حیا را نمى‏دَرَد ، بلکه خود ، پوششى براى وى مى‏شود .

این آیه ، سخنى فراتر از رعایت حرمت همسر دارد . نمى‏گوید هر یک پوششى از حیا بر رفتار خود بپوشد تا به دیگرى آسیبى نرساند ؛ بلکه مى‏گوید بهتر است هر کدام ، خود ، پوشش دیگرى باشند ؛ زن ، پوشش مرد باشد و مرد ، پوشش زن . در این جا با پدیده‏اى به نام « پوشش براى دیگرى » رو به رو هستیم . قرآن کریم نمى‏گوید که بهتر است به حریم دیگرى تعرّض نکنى و احترام وى را نگه دارى ؛ بلکه فراتر از آن ، مى‏گوید تو خود ، مایه حرمت و آبروى وى باش .

این حقیقت ، وقتى روشن‏تر مى‏شود که خانواده را در برابر دیگران تصوّر کنیم . در رابطه مبتنى بر حیا ، هر یک از زن و شوهر ، در برابر دیگران ، پوششى براى دیگرى است . زن ، شوهر خود را مى‏پوشاند و شوهر ، همسر خود را ؛ و این ، یعنى حفظ کردن حرمت و آبروى دیگرى در برابر دیگران . کسى که از همسر خود نزد دیگران بدگویى مى‏کند ، پوششى براى همسر خود نیست .

به بیان دیگر ، در واقع ، آبروى اجتماعى هر یک از همسران در دست دیگرى است و کسى که آبروى همسر خود را نگه ندارد ، گویا پوششى براى وى نبوده است ، همان گونه که وقتى انسانِ بى‏حیایى آبروى خود را مى‏برد ، در حقیقت ، به دست خود ، پوشش حرمت خویش را دریده است . در زندگى زناشویى نیز وقتى کسى آبروى همسر خود را مى‏بَرد ، در حقیقت ، پرده حرمت او را دریده است . این ویژگىِ زندگى مشترک است که پرده حرمت هر یک در دست دیگرى است ، نه در دست خود او .

حیای باردارى

مسئله دیگر ، باردار شدن زن است که موجب شرم مى‏گردد . این شرم را «شرم باردارى» مى‏گویند . احتمالاً باردارى همیشه براى زنان همراه با شرم باشد ؛ امّا اولین بار از شدّت بیشترى برخوردار است . از آشکار شدن اوّلین نشانه‏هاى باردارى ، اضطراب و تشویش زن ، آغاز مى ‏شود . در چنین مواردى ، رفت و آمدها کاهش مى‏یابد و زن سعى مى‏کند کمتر در دیدِ دیگران حاضر شود . درباره حضرت مریم علیهاالسلام نقل شده که پس از باردار شدن ، به خاطر شرم از مردم ، از میان آنان خارج شد . ۲ با پشت سر گذاشتن تجربه اوّل ، اوضاع ، کمى عادى مى‏شود و حیاى زن ، کمتر مى‏گردد و در تجربه‏هاى بعدى با حیاى کمترى مواجه خواهد شد .

خلاصه کلام ، این که پرده‏هاى حُجْب و حیا ، موانع بسیار خوبى براى جلوگیرى از ارتباط نادرست میان دختران و پسران است ؛ امّا هنگامى که بناست پیوندى مشروع میان دختر و پسرى برقرار شود ، دیگر تاریخ مصرف این بخش از کارکرد حیا ، تمام مى‏شود . در هر یک از مراحل ازدواج ، هر اقدامى که صورت مى‏گیرد ، با مقاومت حیا رو به رو مى‏شود ؛ امّا کم کم برطرف مى‏شود . باقى ماندن حیا ، باعث برقرار نشدن ارتباط میان همسران مى‏گردد و آنان را در حدّ غریبه‏هاى پیش از ازدواج ، نگه مى‏دارد . شکّى نیست این پرده‏ها که مأموریت خاصّى داشته‏اند و اکنون مأموریتشان رو به پایان است ، باید برداشته شوند ؛ امّا نکته مهمْ این است که : این کار چگونه باید انجام شود ؟ در عملیات کاهش حیا

باید دقّت شود که این کار ، خود ، متین و سنگین و باوقار باشد ، نه وقیحانه و بى‏شرمانه . به نمونه‏هایى از اقداماتى که مى‏تواند این عملیات را به طور سالم هدایت کند ، اشاره شد . راه‏هاى دیگرى نیز ممکن است وجود داشته باشد . مهم ، این است که این اصل ، رعایت شود و در کاستن از حیا ، رفتار بى‏شرمانه‏اى سر نزند .

نکته دیگر ، این که حیاى زن ، در مراحلى همچون مراسم عقد ، عروسى و بچّه دار شدن ، کاهش مى‏یابد . اولاً به نظر مى‏رسد این کاهش را در میان مردان نیز مى‏توان یافت . ثانیا به خوبى روشن است که این کاهش به معناى بى‏حیا شدن نیست ؛ بلکه به معناى برداشته شدن موانعى است که تاکنون مفید بوده‏اند ، ولى از این پس ، وجود آنها مى‏تواند در روند زندگى زناشویى اختلال ایجاد کند . اگر بنا باشد همه همسران در همان حیاى پیش از ازدواج باقى بمانند ، هیچ پیوند زناشویى‏اى برقرار نمى‏شود ، و اگر برقرار شود ، دوام نمى ‏یابد .

منبع : برگرفته از کتاب پژوهشی در فرهنگ حیا، پدیدآورنده : عباس پسندیده

می پسندم 3     0  3 

تعداد پسند های ( 3 ) از این کاربر

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
جمعه ۱۶ امرداد ۱۳۹۴ ۰۱:۵۰ قبل از ظهر نمایش پست [33]
بانو
rating
حالت :

نکات مهم و طلایی برای شروع زندگی مشترک

زندگی مشترک در ابتدا، با تمام سختی‌هایی که برای انتخاب همسر دارد، بسیار آسان است اما اگر از یک زندگی مراقبت نشود، قطعا آسیب خواهد دید. این مراقبت باید به صورت دوطرفه باشد؛ هر دو طرف باید مراقب رفتار خودشان و احساس طرف مقابل باشند و بدانند هر دو مسئول حفاظت از زندگی مشترکشان هستند.

- عیب‌های خود را ببینید.
فقط به‌دنبال عیب‌جویی از همسرتان نباشید، عیوب خود را نیز رفع کنید.

- بی‌ریا و صادق باشید.
اگر با اطرافیان خود صادقانه برخورد کنید، علاوه‌بر راحتی خودتان، آنان هم شما را آسان‌تر می‌پذیرند.

-بپذیرید که دیگر مجرد نیستید.
ممکن است بعد از ازدواج دیگر نتوانید هر زمان و هر جور که می خواهید رابطه هایتان را مدیریت کنید و این ممکن است برای شما راحت نباشد. شما بعد از ازدواج مسئولیت هایی نسبت به همسرتان دارید، هر چه زودتر این موضوع را قبول کنید، بحث و جدل های کمتری را تجربه خواهید کرد. اگر شما طوری رفتار کنید که گویا آزاد هستید و هر کاری که می خواهید انجام بدهید و ادعا کنید نباید به کسی حساب پس دهید به زودی به دوران مجردی بازخواهید گشت. به جای آن می توانید به خودتان عشقی را که نسبت به همسرتان داریدو محبتی که او نسبت به شما دارد را یادآوری کنید و به پیمانی که با هم بسته اید اهمیت بدهید. مثلا اگر با همسرتان در مورد موضوعی به توافق رسیده اید نباید آن را تغییر بدهید. اگر قرار است تغییری ایجاد کنید باید درباره آن با همسرتان حرف بزنید و او را در جریان موضوع قرار دهید. نباید خودسرانه کاری بکنید و همسرتان ناراحت و یا نگران کنید.

- خوش اخلاق باشید.

- زوج‌های موفق صبورند و قادرند تعارضات بین خود را حل کنند
همیشه بین دو نفری که زیر یک سقف زندگی می‌کنند، تفاوت عقیده و سلیقه پیش می‌آید و گاهی اوقات این تفاوت‌ها باعث دردسر و تنش هم می‌شوند. در این حالت زوج‌ها دو رفتار را در پیش می‌گیرند: یا تحمل کرده سعی می‌کنند تعارض به وجود آمده را حل کنند و یا تحمل نمی‌کنند و فورا به آخرین راه فکر می‌کنند و با فکر کردن به جدایی، دست از تلاش می‌کشند و امید به بهبود اوضاع و حل مشکل را از دست می‌دهند. البته اشتباه نکنید تحمل اعتیاد، خشونت و همسرآزاری درست نیست و نباید تحمل این شرایط ظالمانه را با صبر و بردباری اشتباه کرد؛ ولی اگر همسر شما فقط کاری را انجام می‌دهد که مطابق میل شما نیست یا عقیده‌ای مخالف عقیده شما دارد، باید تلاش کنید تا به تفاهم برسید.

-زمان بیشتری در کنار هم باشید.
باید مانند یک گل از زندگی مشترک خود مراقبت کنید. گل، بدون آب، نور خورشید و مراقبت هرگز رشد نخواهد کرد. بنابراین، باید برنامه ریزی کنید تا مدت زمان بیشتری را در کنار همسر خود باشید.

- قدرشناس باشید.
قدر محبت‌های پدر، مادر، همسر و دوستان‌تان را بدانید و سپاس‌گزار الطاف خداوند باشید تا به تقدیرهای او راضی شوید. آن‌چه مورد رضایت خداوند نیست را انجام ندهید تا اطمینان و عزت‌نفس بیش‌تری بیابید.

-صمیمیت بیشتری در رابطه ایجاد کنید.
شما می توانید در رابطه زناشویی صمیمیت بیشتری داشته باشید.به آن به عنوان یک وظیفه و یا رفع نیاز نگاه نکنید. اگر شما و یا همسرتان در این مورد مشکلی دارید درباره این مشکل باهم صحبت کنید.

-زوج‌های موفق به روابط جنسی اهمیت می‌دهند
زوج‌هایی که زندگی پایدار و موفق دارند، همیشه روابط جنسی با همسر‌شان را حفظ می‌کنند و آن را زنده نگه می‌دارند؛ چون این میل پس از گذشت چند سال از ازدواج کمرنگ خواهد شد و همین کیفیت زندگی مشترک را پایین می‌آورد، ولی همسرانی که با شادی و موفقیت کنار هم زندگی می‌کنند، از اهمیت این رابطه باخبرند.

- اهل عمل و مسؤولیت‌پذیر باشید.
به‌جای توقع‌داشتن از دیگران، به فکر انجام مسؤولیت‌ها و وظایف خود باشید.

- خانواده‌گرا باشید.
همیشه برای خانواده‌تان اعتبار قائل شوید و به ‌رشد و پیشرفت هم کمک کنید.

- عذرخواه باشید
عذرخواه باشید و خود نیز عذر دیگران را بپذیرید.

-با هم صحبت کنید.
ممکن است شما یا همسرتان تصور کنید که اولویت زندگی نیستید و یا کنار گذاشته شده اید. در مورد این موضوعات با همسرتان صحبت کنید. بسیاری از مشکلات زناشویی به دلیل سکوت های طولانی در این موضوعات است و همین مساله ساده جرقه ای است برای اینکه یکی از شما به سوی فرد دیگری کشیده شودو با او در مورد احساساتش صحبت می کند.

-همسران موفق در کنار هم با تغییرات کنار می‌آیند
پس از گذشت چندین سال از ازدواج، همسر شما همانی نیست که در گذشته به دست او حلقه ازدواج کرده‌اید؛ بلکه به خاطر حوادث گوناگونی دارای شخصیتی متفاوت از پیش است. در واقع خود شما هم  چنین شده‌اید. زوج‌های موفق می‌دانند که اکنون شرایط فرق کرده‌ است و همسرشان دیگر همان آدم قبلی نیست و قواعدی که با هم برای زندگی خانوادگی‌شان وضع کرده بودند باید تغییر کند. برای اینکه زندگی همچنان پایدار بماند و به خوشبختی خانواده آسیبی نرسد، باید هر دو انعطاف‌پذیر بوده خودشان را با شرایط جدید وفق دهند و قوانین جدیدی برای زندگی مشترک‌شان وضع کنند.

- مثبت بیندیشید و اضطراب را از خود دور سازید.
اگر بپذیرید هرکاری از جانب خداوند خیر است، در زندگی اضطراب نخواهید داشت.

- هرگز دشنام ندهید و جدال نکنید.
بحث و جدل، آتش کینه را در دل شعله‌ور ساخته و حرمت میان زن و شوهر را خدشه‌دار می‌کند.

- به‌عهد خود وفا کنید.
اگر قولی به همسرتان می‌دهید، تمام تلاش خود را برای عمل‌کردن به آن، به‌کار گیرید.

- یک رابطه سالم زناشویی نیاز به تلاش و از خود گذشتگی دارد.
اگردر شروع زندگیتان از صمیم قلب به همسرتان قول داده اید که کنارش باشید و در همه جنبه های زندگیتان شریک زندگیش باشید، در طول زندگی باید به آن پایبند باشید. اختلافات جزیی رفتاری، فرهنگی و خانوادگی می تواند شما را کلافه کند اما باید این اختلافات را مدیریت کنید. بنابراین باید در مورد اختلاف نظری که ممکن است شما و همسرتان در مورد مفهوم وفاداری دارید نیز با هم صحبت کنید و سعی کنید به یک جمع بندی برسید و تلاش کنید نسبت به هم وفادار باشید. برای یک زوج مسن هیچ چیز زیبا تر از این احساس نیست که مدت طولانی را با هم و با وفاداری و عشق سپری کرده اند.

- زن و شوهر‌های موفق، مراقب زندگی مشترک‌شان هستند
گاهی اوقات ممکن است شمایی که سال‌هاست زندگی خوبی با همسرتان دارید، فکر کنید که زندگی خوشبخت شما تا ابد دوام خواهد داشت و هیچ چیز نمی‌تواند رابطه پایدار شما را خدشه‌دار کند. ولی این را بدانید که تغییرات آهسته و پیوسته شرایط و صدمه‌های جزئی وارد آمده به زندگی که  طی سال‌ها روی هم انباشته می‌شوند، می‌توانند پایدار‌ترین عشق‌ها را هم نابود کنند. برای پیشگیری از چنین اتفاق دردناکی باید هر چند وقت یکبار با همسرتان بنشینید و زندگی و شرایط کنونی را مرور کنید و ببینید که کجای زندگی مشترک‌تان هستید با این گفت‌وگوها از احساسات یکدیگر باخبر شده و مطمئن خواهید شد که هر دو از زندگی‌تان راضی هستید. هرگاه یکی از شما ناراضی باشد یا به مشکلی در رابطه‌تان برخورده باشید، باید برای برطرف کردن آن تلاش کنید. به این ترتیب مشکلات روی هم انباشته نمی‌شوند و رابطه شما از گزند آسیب‌ها در امان خواهد بود. اگر دیدید که نمی‌توانید از پس حل مشکل برآیید، حتما از یک فرد حرفه‌ای کمک بخواهید و برای درخواست کمک خجالت نکشید. یادتان باشد که اگر این کار را پشت گوش بیندازد ممکن است بی آنکه خود بفهمید، جلوی میز دادگاه و برگه‌های طلاق قرار گیرید. اگر ازدواج کردن مشکلاتی داشته باشد، حفظ زندگی مشترک بسیار دشوار‌تر است. مهارت زندگی در کنار یک  فرد دیگر که خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد، نیازمند داشتن مجموعه مهارت‌هایی است که مهم‌ترین جزء این مجموعه هنر ارتباط برقرار کردن با دیگران است. اینکه چطور بتوانیم گوش دهیم، بفهمیم و بفهمانیم، نتیجه بگیریم و شرایط نامناسب را به بهترین وجه به نفع خود و همسران تغییر دهیم، تنها چند مورد از هنر‌هایی است که برای دوام یک زندگی مشترک لازم‌اند. بخشی از این مهارت‌ها می‌توانند پیش از ازدواج به دست آیند و بخشی دیگر تنها در حین زندگی مشترک کسب خواهند شد. کسب این مهارت‌ها خود هنر دیگری است که نبودش شرایط را برای زوج‌ها سخت خواهد کرد.

- دلی آرام و نیک‌خواه داشته باشید.
دل‌آرامی، یکی از راه‌های برقراری صلح و صفا بین شما و همسرتان است. برای رسیدن به آرامش، باید به خداوند نزدیک شد. از ویژگی‌های همسر دل‌آرام، مثبت‌اندیشی، ایمان، جاذبه‌ی فکری و امیدواری‌ست.

- همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید.
اگرچه افراد نقایصی دارند اما خوبی‌هایی هم دارند. سعی‌کنید به نکات مثبت همسر خود فکر کنید.

- رازدار باشید.
هم اسرار همسرتان را نزد دیگران و هم اسرار دیگران را نزد همسرتان فاش نکنید.

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۲۰ امرداد ۱۳۹۴ ۰۶:۲۵ بعد از ظهر نمایش پست [34]
بانو
rating
حالت :

توي مبل فرو رفته بودم و يكي از مجلات مدي كه زنم هميشه مي خريد رو نگاه مي كردم.

چه مانكن هايي، چقدر زيبا و شكيل و تمنا بر انگيز!

زنم داشت با گلدان شمعداني كه هميشه گوشه ي اتاق است ور مي رفت.

شاخه هاي اضافي را مي گرفت و بر گهاي اضافه را جدا مي كرد.

از ديدن اندام گرد و قلمبه اش لبخندي گوشه ي لبم پيدا شد؛

از مقايسه او با دختر هاي توي مجله خنده ام گرفته بود.

....زنم آنچنان سريع برگشت و نگاهم كرد كه فرصت نكردم لبخندم را جمع و جور كنم.

گلدان شمعداني را برداشت روبرويم ايستاد گفت:"نگاه كن!

اين گلها هيچ شكل رزهاي تازه اي نيستند كه ديروز خريده ام.

من عاشق عطر و بوي رز هستم؛

جوان،نورسته،خوشبو و با طراوت.

گلهاي شمعداني هرگز به زيبايي و شادابي آنها نيستند.

اما 

مي داني تفاوتشان چيست؟

در ريشه هايي كه تو خاكند.

رز ها ريشه ندارند دوروزي به اتاق صفا مي دهند وبعد پژمرده ميشوند.

ولي 

اين شمعداني ها ريشه در خاك دارند.

سعي مي كنند هميشه صفا بخش اتاقمان باشند."

چرخي زد و روي يك صندلي راحتي نشست.

كنارش رفتم و گونه اش را بوسيدم.

اين لذت بخش ترين بوسه اي بود كه به گونه يك گل شمعداني زدم.

"دكتر صدر الدين الهي"

می پسندم 2     0  2 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۲۵ بعد از ظهر نمایش پست [35]
بانو
rating
حالت :

۴ اثر شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بر روابط زوجین

شبکه‌های اجتماعی میتوانند روی رابطه شما با همسرتان اثر بگذارند. این تاثیر هم میتواند مثبت باشد و هم منفی. چهار اثر مهم این شبکه‌های اجتماعی را  بخوانید.

۱ـ شبکه‌های اجتماعی به شما اطلاعات زیادی از سبک زندگی دیگران بویژه دوستانتان در اختیارتان قرار میدهد و خیلی خوب است که بدانید اوضاع و احوال دوستانتان چطور است و هر کسی به چه کاری مشغول است اما در عین حال دقیق شدن در امور زندگی دیگران ممکن است شما را به خودتان و دیگران حساس کند. اینکه دیگران چه میکنند و شما چطور هستید و مقایسه رابطه ها ممکن است تاثیر بدی در ارتباط شما داشته باشد. همین که یک رابطه را با زندگی مشترک خودتان مقایسه کنید و یک لحظه خودتان را در موقعیت بدتری ببینید اثرش را در رابطه خواهد گذاشت.
۲ـ بازیهای آنلاین جالب و سرگرم کننده‌اند اما بعضی از بازیها بسیار اعتیادآور هستند. من مرد و زنهای بسیاری را میشناسم که تا به خانه میرسند اولین کار مهم و ضروریشان این است که سری به بازیها و مدیریت بازیهای آنلاینشان بزنند! در وقت محدودی که بعد از یک روز کاری در اختیار خانواده قرار میگیرد این یک نوع فرصت سوزی است که بخواهید بخش زیادی از دورهم بودنتان را وقف بازیهای انفرادیتان بکنید.
۳ـ خاصیت شبکه‌های اجتماعی این است که شما را در ارتباط نزدیک با دیگران نگه میدارد اما گاهی این ارتباطهای مجازی آنقدر نزدیک و تبدیل به دغدغه میشوند که شما به کسی که کنارش زندگی میکنید توجهی نمیکنید. آنقدر که فکرتان مشغول جواب دادن به یک کامنت یا نوشتن یک پست یا هم‌رسان کردن یک موضوع یا پیام است و به کسی که کنارتان زندگی میکند اهمیت نمیدهید. این توجه زیاد به محیط مجازی و فکر کردن به آن میتواند شما را از هم دور کند. واقعیت این است که گوشی تلفن همراه حتی موقع خواب هم دست از سر ما بر نمیدارد. زن و مردهای زیادی حتی نیمه‌های شب هم مشغول چک کردن پیامهایشان هستند.
۴ـ حالا زن و شوهرها هم در دنیای مجازی با هم مراوده میکنند. علاوه بر بازی و سرگرمی و فرستادن انواع و اقسام پیامها به یکدیگر، تمام مکالمات روزمره‌شان هم در درون این دنیای مجازی میگذرد. آدمها حتی برای تهیه فهرست خرید مواد غذایی یا برنامه ریزی برای امور مربوط به زندگی زناشویی هم زحمت مکالمه رودر رو را به هم نمیدهند. حتی دعوا و حل و فصل اختلاف نظرها در انواع و اقسام پیامهای مجازی ردوبدل میشود؛ چه برسد به ابراز عشق و علاقه و یادآوری روزهای خوش و اوقات خوش. این اتفاق خوشایندی نیست چون باعث میشود تجربه یک مکالمه واقعی را از دست بدهید. خیلی حرفها و موضوعات، احساسات و عواطف در این میان از دست می روند.
یادتان باشد شما زن و شوهرید؛ دو آدمی که باید بسیار به هم نزدیک باشید. دنیای مجازی در کنار همه مزایایش میتواند روی ارتباط زناشوییتان تاثیر بدی بگذارد. کمی بیشتر به اتفاقی که در جریان این سبک زندگی برایتان میافتد اهمیت بدهید

می پسندم 2     0  2 

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۰۸ بعد از ظهر نمایش پست [36]
مدیر انجمن انجمن دفاع مقدس
rating
شماره عضویت : 1784
حالت :
اعتبار کاربر : 72225
پسند ها : 2031
حالت من :  Maghzmotafaker.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (30).jpg

نوشته شده توسط : احسان فقط خدا »

ما هم از محدود مجردای بودیم که اتفاقی خوندیم خخخخ اگر عنوان موضوعتون بود مخصوص مجردها ، ورود متاهل ها اکیداً ممنوع ، همه متاهل ها می خوندن خخخخ  

اما درباره اون مطلبی که خانم پرسیده اگه در حال غرق باشیم منو نجات میدی یا مادرت ، خوب آقا جواب نده ، موضوع رو بپیچونه هر حرفی رو که نباید گفت،  بله کاملا درست است که باید مادرشو نجات بده اگه قدر مادرشو ندونست مطمئناً قدر همسرش رو هم نمیدونه ، اما هر حرفی رو نباید گفت که  خانم یه چیز دیگه فکر کنه و باعث سو تفاهم بشه ،  به شوخی بگه مگه من اجازه میدم شمادوتا برین دریا وقتی شنا یاد ندارین ، خدا نکنه ، من خودم شنا یاد ندارم که نجات تون بدم خخخخ و  از این حرفا ......و کلا فراموش میکنه دریا و مقایسه خودش با مادر همسرش

اینکه که کسی اگه قدر مادرشو ندونست قدر همسرش رو هم نمیدونه رو از برنامه گلبرگ شنیدم  ، برنامه گلبرگ مخصوص همه است عیب نداره گوش کنیم خخخخ 

خب آقا احسان دیگه مجرد نیستین
حالا واسمون توضیح بدین

می پسندم        0 

امضای کاربر : محمدELE

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد
صفحه 3 از 3 < 1 2 3 > آخرین »

برچسب ها
**** ، زندگی ، بهتر ، **** ،

« برخی از تفاوت های روحی بین اقایون و خانمها | دوران نامزدی و قوانین حاکم بر آن را بهتر بشناسید »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 06:18 پیش از ظهر