انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » تبریک - تسلیت - تشکرات » مناسبت ها » شهادت دو فدایی عشق مسلم بن عقيل و هاني بن عروة تسـلیــت بــاد

شهادت دو فدایی عشق مسلم بن عقيل و هاني بن عروة تسـلیــت بــاد

کوچه گرد غربت و غم ها شدم در میان دشمنان تنها شدم من سفیر کاروان لاله ام پیک ایثارم، زبان لاله ام کوچه ها تاریک و سرد و من غریب مانده ام تنهای شهر، امن یجیب یک نفر حتی مرا همراه نیست همنوایم جز حضور ماه نیست بی وفاها یک نفر همت کند میهمان کوفه را دعوت کند رسمتان شاید که مهمان کشتن است یا فقط شمشیرتان سهم من است تشنه ام در کوزه هاتان آب نیست اول شب که زمان خواب نیست السّلام ای من بلا گردان تو هستی ناقابلم قربان تو زین سفر قطع نظر کن یا حسین روسوی شهری دگر کن یا
aihnj n, tnhdd uar lsgl fk urXg , ihkX fk uv,Z jsـgdــj fــhn

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۰۳ قبل از ظهر
بانو
rating
شماره عضویت : 1957
حالت :
اعتبار کاربر : 12898
پسند ها : 948
تصویر مورد علاقه من : images/mms/g01.jpg

مدال ها:3
مدال 1 سالگی عضویت
مدال 1 سالگی عضویت
مدال پیشرفت
مدال پیشرفت
کاربران برتر
کاربران برتر

|

کوچه گرد غربت و غم ها شدم در میان دشمنان تنها شدم

من سفیر کاروان لاله ام
پیک ایثارم، زبان لاله ام

کوچه ها تاریک و سرد و من غریب
مانده ام تنهای شهر، امن یجیب

یک نفر حتی مرا همراه نیست
همنوایم جز حضور ماه نیست

بی وفاها یک نفر همت کند
میهمان کوفه را دعوت کند

رسمتان شاید که مهمان کشتن است
یا فقط شمشیرتان سهم من است

تشنه ام در کوزه هاتان آب نیست
اول شب که زمان خواب نیست

السّلام ای من بلا گردان تو
هستی ناقابلم قربان تو

زین سفر قطع نظر کن یا حسین
روسوی شهری دگر کن یا حسین

راه کوفه غرق درد و ماتم است
اهل کوفه با وفا نامحرم است

مثل اشک از چشم ها افتاده ام
تکیه بر دیوار غربت داده ام

صلی الله علیک یاسفیرالحسین یامسلم ابن عقیل(علیه السلام)

4 تشکر شده از کاربر یازهرااا برای ارسال مفید :
صبا , محمد121 , محمدELE , ,

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  2. پسندها :1 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : یازهرااا

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
شهادت دو فدایی عشق مسلم بن عقيل و هاني بن عروة تسـلیــت بــاد
چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۵۷ قبل از ظهر نمایش پست [1]
بانو
rating
شماره عضویت : 1001
حالت :
دعوت شدگان : 1
اعتبار کاربر : 69947
پسند ها : 5815
حالت من :  ShadOsarhal.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (4).jpg
وبسایت من : وبسایت من

هنگامی که خبر مرگ معاویه به کوفه رسید، مردم در مورد یزید سخنان بسیاری گفتند، آنها با خبر شدند که امام حسین(علیه‌السلام) از بیعت یزید امتناع نموده است؛ بنابراین، شیعیانِ کوفه در منزل سلیمان بن صُرَد خزاعی اجتماع نمودند، هلاکت معاویه را یاد کرده و خدای را سپاس گفته و ستایش نمودند.
در این هنگام، سلیمان لب به سخن گشود و گفت: «معاویه به هلاکت رسید، امام حسین(علیه‌السلام) بیعت او را بشکسته و از بیعت او سر باز زده و به مکّه رفته است، اینک شما شیعه‌ی او و شیعه‌ی پدر او هستید اگر واقعاً می‌دانید که او را یاری می‌کنید و با دشمن او جهاد می‌نمایید، به سوی او نامه بنویسید و به او اطّلاع دهید که به سوی شما بیاید، و اگر می‌ترسید در کارتان سستی نمایید، او را برای از بین بردن خودش فریب ندهید».
همه‌ی شیعیان گفتند: «نه، ما او را یاری می‌کنیم و با دشمنان او جهاد می‌نماییم، و در مقابل او، خودمان را فدا می‌کنیم، پس به سوی او نامه بنویسید».
سپس آنها نامه‌ای به حضرتش نوشتند. اهل کوفه، پس از ارسال نامه، دو روز صبر کردند، و توسط قیس بن مسهّر صیداوری، عبدالرحمن بن شدّاد ارجی، عمارة بن عبد سلولی، صد و پنجاه نامه‌ی دیگر نیز به طور انفرادی یا با امضای دو نفر یا چهار نفر نوشته شده بود، به سوی حضرتش ارسال نمودند.[۱]

علّامه‌ی مجلسی، می‌گوید: «چون ارسال قاصدان اهل مکر و حیله به پایان رسید و تعداد نامه‌های آنان از نهایت گذشت، امام حسین(علیه‌السلام) پسر عموی خود مسلم بن عقیل را فرا خواند، او در میان قوم خود، در شجاعت و سخاوت برتری داشت، او شخصی ممتاز و نمونه بود، حضرت او را به جهت دانش و عقل بیشتر، و حسن تدبیری که داشت برگزید و به سوی اهل کوفه فرستاد، تا از آنان بر حضرتش بیعت بگیرد».[۲]
شیخ مفید، می‌گوید: «امام حسین(علیه‌السلام) حضرت مسلم را به همراه قیس بن مسهّر صیداوی، عمارة بن عبدالله سلولی و عبدالرحمن بن عبدالله ازدی به سوی کوفه روانه ساخت».

حضرت مسلم وقتی به کوفه رسید، او در خانه‌ی مختار بن ابی عبیده، اجلال نزول فرمود، همان خانه‌ای که امروز به خانه‌ی مسلم بن مسیّب معروف است.
شیعیان نزد او رفت و آمد می‌کردند، هر دسته‌ای که می‌آمدند، حضرت مسلم نامه‌ی امام حسین‌(علیه‌السلام) را می‌خواند و آنها می‌گریستند و با او بیعت کرده و وعده‌ی یاری می‌دادند تا آن که هیجده هزار نفر با وی بیعت نمودند.
حضرت مسلم علیه السلام نامه‌ای به امام حسین(علیه‌السلام) نوشت و خبر بیعت هیجده هزار نفر از اهل کوفه را به حضرت رساند و اعلام کرد که حضرت به کوفه تشریف فرما شوند.
وقتی جناب مسلم بن عقیل  از آمدن ابن‌زیاد ملعون به کوفه خبردار شد و سخنانی که گفته بود شنید، و از پیمانی که از بزرگان و مردم کوفه گرفته بود، مطّلع شد، از خانه‌ی مختار به خانه‌ی هانی بن عروه نقل مکان کرد، و در خانه‌ی هانی مستقر شد و شیعیان به صورت مخفی و پنهان از ابن زیاد، نزد او رفت و آمد می‌کردند.
چون خبر گرفتار شدن هانی و آنچه از صدمات بر او وارد شده بود به حضرت مسلم رسید، خود با کسانی که با او بیعت کرده بودند برای جنگ با ابن زیاد از خانه خارج شد، عبیدالله بن زیاد از ترسش به دارالاماره پناه برد، و افراد آن ملعون، با یاران مسلم(علیه‌السلام) به جنگ و قتال مشغول شدند.[۳]
هنگامی که شب فرا رسید، اصحاب مسلم(علیه‌السلام) کم کم پراکنده شده و به یکدیگر می‌گفتند: «چه کار داریم که در فتنه و فساد عجله کنیم، بهتر است در خانه‌های خود بنشینیم، و کاری با این قوم نداشته باشیم تا این که خداوند امر این گروه را اصلاح کند».
در روایت شیخ مفید، آمده است: «کار به جایی رسید که زنان نزد فرزند یا برادر خود می‌آمدند و می‌گفتند: باز گرد، دیگران هستند و به تو احتیاجی نیست، و مردان می‌آمدند و به برادران و فرزندان خود می‌گفتند: فردا سپاه شام می‌آید، تو با جنگ و شرّ چه خواهی کرد؟ برگرد و آنها برمی‌گشتند». [۴]

بعد از درگیری مسلم ابن عقیل با سربازان کوفه سرانجام مسلم دستگیر شد،ابن زیاد ملعون دستور داد: او را بالای بام قصر ببرید و گردن او را بزنید و بدن بی‌سرش را به زیر اندازید!
جناب مسلم فرمود: سوگند به خدا! اگر میان من و تو پیوند خویشی بود به قتل من امر نمی‌کردی؟ ابن زیاد ملعون گفت: کجاست کسی که با شمشیر گردن پسر عقیل را بزند؟ بکر بن حمران را طلبید، و گفت: بر بام قصر برو و گردن او را بزن. آن ملعون جناب مسلم را به بام قصر برد، در اثنای راه، آن مظلوم خدای را تکبیر می‌گفت و استغفار می‌کرد و بر پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) درود می‌فرستاد و می‌فرمود: «بار خدایا! تو میان ما و این گروهی که ما را فریب دادند، و دروغ گفتند و دست از یاری ما برداشتند، داوری کن».
حمران، آن مظلوم را بر محلّی که مشرّف بر بازار بود برد و سر مبارک آن حضرت را از تن جدا و آن سر نازنین به زمین افتاد. به دنبال آن، بدن شریفش را از بام قصر به زمین انداختند.[۵]

خبر شهادت حضرت مسلم در «زباله» به امام حسین(علیه‌السلام) رسید. در این هنگام، شیون و شوری در میان دختران درگرفت. حضرت از آن جا نیز کوچ کرد، هنگام خروج، فرزدق شاعر به خدمت آن حضرت رسید، عرض کرد: «یابن رسول الله! چگونه بر اهل کوفه اعتماد می‌کنی و حال آن که آنان پسر عموی تو مسلم را کشتند؟ و با پدرت آن کردند که مرگ خود را از خدای می‌طلبید و با برادرت بی‌وفایی نمودند؟!»
حضرت اشک از دیدگان مبارک ریخت و فرمود: «خدا مسلم را رحمت کند که روح او به رحمت الهی واصل شد. آنچه بر او بود بجا آورد و آنچه بر ماست باقی ماند. آن گاه شعری چند خواندند که دلالت بر نااُمیدی و یأس از دنیای دنی داشت». [۶]

درنتیجه: بی‌وفایی مردم کوفه از زمان امیرالمومنین حضرت علی(علیه‌السلام) هم بوده، که علت آن ایمان سست است. اگر اهل کوفه از درون و خالصانه به امام خویش معتقد بودند، هرگز امام خود را در میدان جنگ تنها نمی‌گذاشتند. از روبرو شمشیر به امام خود نمی‌بستند.

---------------------------------------------------------------------
پی نوشت
[۱]. بحارالانوار ، ج۴۴، ص۳۳۲ - ۳۳۴.
[۲]. جلاء العیون ص ۵۲۰.
[۳]. لهوف ص ۳۳ و ۳۴.
[۴]. بحارالأنوار، ج۴۴، ص۳۵۰.
[۵]. بحارالانوار، ج۴۴، ص۳۵۰ - ۳۵۷.
[۶]. اللهوف ص ۱۳۴ - بحارالانوار، ج۴۴، ص۳۷۴.

استفاده شده از کتاب «اولین فدایی امام حسین، حضرت مسلم بن عقیل» نوشته تدوین محمدحسین رفوگران.

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

امضای کاربر : صبا

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
شهادت ، دو ، فدایی ، عشق ، مسلم ، بن ، عقيل ، هاني ، بن ، عروة ، تسـلیــت ، بــاد ،

« روز بریدن از خاک و پیوند با افلاک و روز توسل به مقام ربوبیت حضرت حق | بیایید در این روز توبه کنیم! »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 10:25 پیش از ظهر