انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مذهبی و دینی » اخلاق و تزکیه نفس » معنای زیبا و عمیق " قربة الی الله " خیلی جالبه

معنای زیبا و عمیق " قربة الی الله " خیلی جالبه

قربة الی الله  این جمله زیبا رو گاهی میگیم و ساده ازش رد میشیم اما نمیدونیم که چقدر با ارزشه نماز میخونیم میگیم چی؟ نماز صبح میخوانم قربة الی الله  نماز ظهر میخوانم قربة الی الله . . . بعد چی میشه: شما قرب دیدید؟ من که ندیدم نیت خیلی مهمه نیت قرب کردیم مثلا خب کمی به حرفایی که میزنیم هم گوش کنیم  . . . از نماز که بگذریم  به نظرم باید به هر تصمیم زندگیمون نیت قربة الی الله داشته باشیم اونوقت اگه جایی ضرر کردیم یا به بی راهه رفتیم  میدونیم خداوند قطعا صلاح و مصلحت ما رو در آن دیده پس ناراحت نمیشیم  بهتر و با
lukhd cdfh , uldr " rvfZ hgd hggi " odgd [hgfi

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۰۸:۴۲ قبل از ظهر
عضو
rating
شماره عضویت : 2179
حالت :
اعتبار کاربر : 14272
پسند ها : 1053
حالت من :  Shad.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (14).jpg

مدال ها:2
مدال 1 سالگی عضویت
مدال 1 سالگی عضویت
کاربران برتر
کاربران برتر

|

قربة الی الله 

این جمله زیبا رو گاهی میگیم و ساده ازش رد میشیم
اما نمیدونیم که چقدر با ارزشه

نماز میخونیم میگیم چی؟
نماز صبح میخوانم قربة الی الله 
نماز ظهر میخوانم قربة الی الله
.
.
.
بعد چی میشه:

شما قرب دیدید؟ من که ندیدم
نیت خیلی مهمه نیت قرب کردیم مثلا
خب کمی به حرفایی که میزنیم هم گوش کنیم 
.
.
.
از نماز که بگذریم 
به نظرم باید به هر تصمیم زندگیمون نیت قربة الی الله داشته باشیم
اونوقت
اگه جایی ضرر کردیم یا به بی راهه رفتیم 
میدونیم
خداوند قطعا صلاح و مصلحت ما رو در آن دیده
پس ناراحت نمیشیم 
بهتر و با شور بیشتری به تلاشمون ادامه میدیم 
چون خدا نزدیکمونه 
صداش زدیم
گفتیم به خدا که خدایا من به یاد تو و به خاطر قرب تو حرکت میکنم
پس نگران نیستید
اشتباه هم بکنید نگران نیستید
اگه فردی سرتون کلاه بزاره ناراحت نمیشید میگید :
من که نیتم قرب الهی بود پس خدا کارم رو ذخیره کرده یه جای دیگه بهم بده
شایدم بهترشو
شایدم کار بدی کردم و این سزاوارمه
به هر حال هیچ وقت و در هیچ شرایطی ناراحت نمیشید
چون خدا رو در راس کارهاتون قرار دادید

ادامه دارد ..........
پیروز باشید با یاد خدا

12 تشکر شده از کاربر ye adam برای ارسال مفید :
محمدELE , قمرخانم , sadaf , ஜ۩حسین۩ஜ , مهتاب1 , عقیق , Anahita , فاطمه 1 , الما , احسان فقط خدا , یازهرااا , ياس بهشت ,

می پسندم 4     0  4 

تعداد پسند های ( 4 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :4 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  2. پسندها :3 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  3. پسندها :3 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  4. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید
  5. پسندها :2 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : ye adam

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۰۸:۵۹ قبل از ظهر نمایش پست [1]
عضو
rating
حالت :

معنا و مفهوم قرب در قرآن 

بقره:6-7؛

واقعه:11؛

احزاب:35؛

انبیا:90؛

حج:34-35؛

بقره:165؛

مائده: 54

ای انسان حقاً که تو به سوی پروردگار خود به سختی در تلاشی و او را ملاقات

خواهی کرد(انشقاق:6)

کسانی که ایمان آورده و در ایمان از دیگران سبقت گرفته اند، مقرب ترین انسانها در

درگاه الهی اند: «والسابقون السابقون اولئک المقربون»(واقعه: 11)

یگانه راهی که انسان را به قرب الهی می رساند و او را از گمراهی وشمول

غضب الهی می رهاند،
همان صراط مستقیم الهی است: «اهدنا الصراط

المستقیم صراط الذین انعمت علیهم غیرالمغضوب علیهم ولاالضالین»(بقره:6-7)

کسانی که مراحل قرب و کمال را پی درپی پیموده اند، در مقابل خداوند و فرمانهای او تسلیم و فرمانبردارند و به او ایمان آورده اند و فضائلی مانند راستگویی، صبر و خشوع را در خود پرورش داده اند، ایمان خود را به عمل آراسته اند و به وفور خدا را یاد می کنند، خداوند در بارگاه قرب خود آنان را از مغفرت و پاداش عظیم خود بهره مند می نماید:«ان المسلمین و المسلمات و المومنین و المومنات و...والذاکرین الله کثیرا والذاکرات اعداالله لهم مغفره و اجرا عظیما»(احزاب:35)

از ویژگی های بارز مقربان الهی، شتاب در انجام دادن خیرات و خواندن دائم خداوند در حال اشتیاق و خوف و نیز خضوع و خشوع در مقابل پروردگار است:« انهم کانوا یسارعون فی الخیرات ویدعوننا رغبا ورهبا و کانوا لنا خاشعین»(انبیا:90) و«وبشرالمخبتین الذین اذا ذکرالله وجلت قلوبهم»(حج:34-35)

وقتی صفت ایمان در انسان رشد کرد، گرایش های او نیز متناسب با آن تغییر می کند. انسان مؤمن به اقتضای ایمان خود خدا را کانون محبت خویش قرار می دهد و در مقابل محبوب او می گردد: «والذین آمنوا اشد حبا لله»(بقره: 165)، «یحبهم و یحبونه»(مائده:54)

اداااااااامه داااااارد .....

می پسندم 4     0  4 

تعداد پسند های ( 4 ) از این کاربر

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۱۳ قبل از ظهر نمایش پست [2]
عضو
rating
حالت :

طبق قرآن کسانی که از قرب الهی دورند چه کسانی هستند :

نسا:167؛

فصلت:44؛

نسا:168-169؛

نساء:145؛

یس:30؛

بقره:14؛

جاثیه:34؛

غافر:60

کافران وکسانی که مردم را از مسیر قرب الهی باز می دارند، بسیار گمراه و از رحمت الهی

بسیار دورند: ان الذین کفروا وصدوا عن سبیل الله قدضلوا ضلالا بعیدا»(نسا:167)

کافران و منافقان- با سوء اختیار خود- درهای رحمت و هدایت الهی را به روی خود بسته اند. آنان سخن حق را نمی شوند، و حقیقت را نمی بینند. گویا از چنان مکان دوری آنان را به سوی حق فرا می خوانند که هیچ امیدی به اجابت و راه یابی آنان نیست: «والذین لایومنون فی آذانهم وقر وهو علیهم عمی اولئک ینادون من مکان بعید»(فصلت:44)

کافران، ستمکاران و سرکشان- که بر کفر و عناد خود اصرار دارند- راهی به سوی قرب و رحمت الهی ندارند و سرانجام آنان دوزخ و خلود در آتش است: «ان الذین کفروا وظلموا لم یکن الله لیغفرلهم ولالیهدیهم طریقا الا طریق جهنم خالیدن فیها ابدا»(نسا:178-169)،«ان المنافقین فی الدرک الاسفل من النار ولن تجدلهم نصیرا»(نسا:145)

کسانی که قیامت و هنگامه ملاقات با خداوند را در دنیا به فراموشی سپرده و در مسیر قرب الهی گامی برنداشته اند، خداوند نیز آنان را در قیامت به فراموشی می سپارد و مشمول عفو و رحمت خویش نخواهد ساخت: «وقیل الیوم ننساکم کما نسیتم لقاءیومکم هذا وماواکم النار ومالکم من ناصرین»(جاثیه:34).«ان الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنم داخرین»(غافر:60)

نشنیده گرفتن سخن حق و به سُخره گرفتن مؤمنان و خداپرستان از ویژگیهای بارز کافران و منافقان است: «یا حسره علی العباد ما یاتیهم من رسول الاکانوا به یستهزئون»(یس:30)و «واذا لقوا الذین آمنوا آمنا و اذا خلوا الی شیاطینهم قالوا انا معکم انما نحن مستهزئون»(بقره:14)

ادامه دارد ............
خدا همراه همیشگی تان

می پسندم 3     0  3 

تعداد پسند های ( 3 ) از این کاربر

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۵۲ قبل از ظهر نمایش پست [3]
عضو
rating
حالت :

می پسندم 3     0  3 

تعداد پسند های ( 3 ) از این کاربر

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۱۴ قبل از ظهر نمایش پست [4]
عضو
rating
حالت :

معنای ((قربة الی الله))

مقرِّب شدن يعنى وسيله اى براى نزديك شدن به خدايى كه ذاتى مستجمع جميع كمالات است.

خداوند متعال به بندگان خود نزديك و قريب است. قرآن كريم مى فرمايد:
(وَإِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنّي فَإِنّي قَريبٌ);
و هنگامى كه بندگان من، از تو درباره من بپرسند، (بگو:) من نزديكم.

در آيه ديگرى مى خوانيم:
(إِنَّهُ سَميعٌ قَريبٌ);
او شنواى نزديك است.

(وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ);
و ما به او از رگ قلبش نزديك تر هستيم.

معنا و مفهوم :

ارتباط بنده با خداوند از معناي «نزديكي مادي» تهي گشته و به معنايي نزديك شده

است كه شايد بتوان از آن به تعبير كلامي ـ فلسفي به «كمال رساندن استعداهاي شدن در انسان» و

«شدت يافتن وجود انسان» و «نزديك شدن به وجود لايتناهي حضرت حق» يا «اتصاف به صفات

ربوبي» يا «درك و شهود عين الربط بودن به خداوند» و مانند آن ياد كرد. در آياتي  قرب در

چنين معنايي به كار رفته است:

«وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ أُوْلَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ؛ و سبقت‏ گيرندگان مقدم‌اند، آنان‌اند همان مقربان[خدا]»(واقعه:11)؛

و «وَنَادَيْنَاهُ مِن جَانِبِ الطُّورِ الْأَيْمَنِ وَقَرَّبْنَاهُ نَجِيّاً؛ و از جانب راست طور او را ندا داديم و در حالي كه با وي راز گفتيم او را به خود نزديك ساختيم»(مريم:52)؛

و «وَمَا أَمْوَالُكُمْ وَلَا أَوْلَادُكُم بِالَّتِي تُقَرِّبُكُمْ عِندَنَا زُلْفَي؛ و اموال و فرزندانتان چيزي نيست كه شما را به پيشگاه ما نزديك گرداند»(سبأ:37)؛

و «وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِيَاء مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَي اللَّهِ زُلْفَي؛ و كساني كه به جاي او دوستاني براي خود گرفته‏اند [به اين بهانه كه] ما آنها را جز براي اينكه ما را هر چه بيشتر به خدا نزديك گردانند، نمي‏پرستيم‌...»(زمر:3).

ادامه دارد ....

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۰۱:۰۸ بعد از ظهر نمایش پست [5]
عضو
rating
حالت :

معنا و مفهوم دقیق تر

در عالم معنا واقعا درجات قربی هست یعنی عالم ملکوت و عالم غیب واقعا درجات و مراتب دارد نه صرف این است که مثلا عنایت و لطف او بیشتر یا کمتر است. خود همین مسئله تقرب بنده به خدا، یعنی واقعا انسان در اثر عبادت به سوی خدا بالا می رود و به خدا نزدیک می شود. اصلا خود این نزدیک شدن یک حقیقتی است و به هر درجه انسان نزدیک بشود وجودش حقانی تر می شود و به هر نسبت که وجودش حقانی تر بشود بیشتر تغییر می کند و وضع، شکل، نیرو، اراده، صفا، معنویت و همه چیزش عوض می شود
حتی ما در مورد اعمال خودمان داریم که «الیه یصعد الکلم الطیب والعمل الصالح یرفعه» (فاطر/10)؛ سخن پاک – که مقصود اعتقاد پاک یعنی اعتقاد صحیح است – به سوی او بالا می رود و عمل صالح است که اعتقاد پاک را بالا می برد. یا کلم طیب است که عمل صالح را بالا می برد، باز عمل صالح هم به سوی خدا بالا می رود. اینها در عالم غیب و ملکوت یک واقعیتهایی است غیر از واقعیتهای محسوس. نه معنایش این است که مثلا نماز این فضا و این هوا را طی می کند و بالا می رود؛ ولی یک نوع بالا رفتنی در عالم واقع و نفس الامر دارد. اینکه در قرآن از اعلی علیین (بالاترین غلوها) و اسفل السافلین (پایین ترین سفلها) نام برده می شود، اینها یک واقعیاتی است. این است که می فرماید: «من الله ذی المعارج»؛ خدایی که در نزد خود مقامات و درجات و مراتب دارد و هر کس و هر چیز – انسان، فرشته و موجودات دیگر – در یک مقام خاصی از آن مقامات قرب قرار گرفته است.

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۰۲:۴۲ بعد از ظهر نمایش پست [6]
عضو
rating
حالت :

نیت قربة الی الله 

نيت قربه الی الله يعني چه؟

از رسول خدا(ص) نقل شده است: «إنّما الأعمال بِالنّيات» «عمل انسان ارزشي ندارد مگر به نيت»

کليني به سند معتبر از حضرت صادق(ع) روايت نموده که رسول خدا(ص) فرمود:«نيت مؤمن

بهتر از عمل اوست و هر عمل کننده موافق نيت خود عمل مي‌کند.»

در معني نيت اشتباه زياد واقع شده و اکثرا به اصل حقيقت آن راه نيافته‌اند. برخي گمان مي‌کنند

که نيت همان لفظي است که در هنگام شروع کردن به وضو و نماز تلفظ مي‌شود. برخي از اين

درجه ترقي نموده نيت را به خاطر گذرانيدن آن الفاظ و تعقل به آن معاني مي‌دانند. که اين معاني

از نيت خطاست.

نيت به دو معني‌ است که يکي آسان و ديگري دشوار است. آنکه آسان است اين است که مقارن

فعل قصد انجام دادن خصوص آن فعل را داشته باشد و از روي سهو و غفلت به جا نياورد. مثل

شخصي که به قصد غسل جنابت به حمام رود و در حمام فراموش کند که جنب است و به قصد

ديگر سر در آب فرو برد ، اين سر در آب فرو بردن غسل جنابت نيست.

معني دوم نيت علت و باعثي که براي انسان محرک و داعي بر انجام فعل مي‌شود. مثل اينکه به

کسي بگويند کجا مي‌روي؟ بگويد: به بازار مي‌روم. اين معناي اول نيت است. بعد بپرسند براي

چه به بازار مي روي؟ بگويد: مي‌روم که متاع بگيرم . اين نيت به معني دوم است. زيرا چيزي

که باعث حرکت او شده همين امر است. اصل اين نيت مشکل نيست اما اخلاص در اين نيت و

اينکه انسان عمل را تنها و تنها براي نزديکي به خداوند انجام دهد، در غايت صعوبت است.

بنابراين نيت به معناى مقصد داشتن و انگيزه و آگاهى و توجه به هدف است. نيت روح عبادت

است؛ چنان كه پيامبر گرامى اسلام(ص) فرمودند: «لا عمل الا بنية»؛ اصول كافى، ج 1، ص 70. «هيچ عملى نيست [يعنى داراى ارزش نيست‏] مگر اينكه به واسطه نيت باشد».
همه اعمال و كردار آدمى، تنها در صورتى ارزش دارد كه هدفدار باشد؛ زيرا رفتار آدمى بر دو قسم است:
يك. برخى رفتارشان مبتنى بر عادت صرف است؛ يعنى، انسان بدون اينكه بداند چه مى‏ كند و

بدون توجه به آن؛ عملى را انجام دهد، مثل نمازهاى بسيارى از ما كه ابتداء تا انتهاى نماز را

بدون توجه به آن انجام مى‏دهيم. چنين عملى ارزش ندارد، زيرا اگر چه در ظاهر با نيت انجام

شده است، اما در واقع عمل بدون نيت؛ يعنى، بدون انگيزه و آگاهى و هدف و توجه به مضمون

و مقصد و مقصود آن است.

دو. برخى رفتار و كردارشان با توجه و آگاهى بدان عمل است كه از آن به عمل با نيت تعبير

مى ‏شود. چنين عملى داراى ارزش است، زيرا از روى توجه است نه صرف عادت.

نيتى ارزش دارد كه مبتنى بر اخلاص باشد، يعنى، انگيزه انسان فقط خدا و نزديكى به او

باشد،مطهرى، مرتضى، تعليم و تربيت در اسلام، ص 196-193.
 حال كه چنين است، روشن مى‏شود كه در قيامت به ظاهر، رفتار و كردار آدميان نگاه نمى ‏شود؛

بلكه به باطن و حقيقت و انگيزه درونى بنده توجه مى‏شود و سنگينى و سبكى اعمال به ميزان

توجه و اخلاص ما بر مى‏گردد. از طرف ديگر رابطه نيت با وجودانسان و كمالات او امرى

قراردادى نيست؛ بلكه نيت خالص، حاصل معرفت و باورهاى صحيح و محكم انسانها است، هر

قدر يقين نسبت به خداوند متعال و حاضر و ناظر بودن او و باور مرگ و معاد و مسؤوليت‏هاى

اخروى درجان آدمى ريشه‏دارتر شود؛ نيت او هم خالص‏تر شده و در نتيجه به كمال و قرب الهى

نزديك‏تر خواهد شد.

البته نيت در كنار اعمال صالح است كه انسان را به مراتب عالى مى‏رساند و در قالب مثال،

مى ‏توان نيت را به ضريب اعمال تشبيه كرد و نمودار تكامل و رشد انسان را مى‏توان بدين گونه ترسيم نمود:

معرفت ----> عقيده ----> عمل صالح و خالص----> معرفت بالاتر----> عقيده قوى ‏تر----> عمل خالص‏تر----> ...

با اين توضيح رابطه نيت با آگاهى، باور و عمل روشن‏تر شده و معلوم میشود كه نيت خالص چه

نقشى در سعادت جاودانه انسان دارد. پس عمل به تنهايى كه از روى حرف عادت باشد، ارزشى

ندارد. از طرفى نيت بدون عمل نيز بى معنا است؛ بلكه نيت خالص به همراه عمل صالح است كه

در قيامت به سنجش الهى در مى ‏آيد.

می پسندم 2     0  2 

تعداد پسند های ( 2 ) از این کاربر

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۲۰ بعد از ظهر نمایش پست [7]
عضو
rating
حالت :

دوستان فرمودن چرا قرب در این شکل بین دو فاز منفی و مثبت است:

قرب همان طور که گفته شد به معنای نزدیکی است و خودش هیچ بار مثبت و منفی ندارد
در این شکل هم قرب رو بین مثبت و منفی قرار داده تا بدونیم چه اعمالی مثبته و ما رو به نزدیکی بیشتر میکشونه 
و چه اعمالی منفیه و ما رو از قرب الهی دور میکنه
چه چیزهایی تاثیر مثبت داره برقرب
چه اعمالی تاثیر منفی
ممنون از حسن توجهتون 

می پسندم 1     0  1 

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ۰۲:۴۰ بعد از ظهر نمایش پست [8]
عضو
rating
حالت :

می پسندم 1     0  1 

خداروشکر

Thank GOD

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
معنای ، زیبا ، عمیق ، قربة ، الی ، الله ، خیلی ، جالبه ،

« رابطه شناخت،احساس و رفتار در راستای بندگی خدا | تزکیه نفس یعنی این »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 10:21 پیش از ظهر