انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مباحث چت روم » قرآن » آداب ظاهری تلاوت قران کریم

آداب ظاهری تلاوت قران کریم

آداب ظاهری تلاوت قران کریم سید110: در ادامه بحث علوم قران  به این جا رسیدیم که اداب تلاوت قران به دو اداب تلاوت ظاهری و باطنی تقسیم میشه اداب ظاهری رو هم گفتیم کدام ها هستن و 4 تای از اونها رو هم با هم شرح و توضیح دادیم از دوستان حاضر کی میتونه اداب ظاهری تلاوت قران رو بگه کدام ها هستن؟ mehdi 313: با وضو مرتضی: طهارت  سید110: طهارت انتظار: لا یمسه الا المطهرون mehdi 313: رو به قبله  سید110: از رو خواندن قران  مرتضی: دعا سید110: استعاذه قبل از قران ترتیل در قرایت حزن و بکا در حین قرائت بلند خواندن قران با صدای
Hnhf zhivd jgh,j rvhk ;vdl

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ ۰۱:۳۹ بعد از ظهر
بانو
rating
شماره عضویت : 325
حالت :
دعوت شدگان : 1
اعتبار کاربر : 6882
پسند ها : 395
حالت من :  geryam-gerefte2.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (26).jpg

مدال ها:4
مدال پشتکار
مدال پشتکار
کاربران برتر
کاربران برتر
مدال 2 سالگی عضویت
مدال 2 سالگی عضویت
مدال تخصص
مدال تخصص

|

سید110: در ادامه بحث علوم قران  به این جا رسیدیم که اداب تلاوت قران به دو اداب تلاوت ظاهری و باطنی تقسیم میشه اداب ظاهری رو هم گفتیم کدام ها هستن و 4 تای از اونها رو هم با هم شرح و توضیح دادیم از دوستان حاضر کی میتونه اداب ظاهری تلاوت قران رو بگه کدام ها هستن؟

mehdi 313: با وضو

مرتضی: طهارت

سید110: طهارت

انتظار: لا یمسه الا المطهرون

mehdi 313: رو به قبله

سید110: از رو خواندن قران

مرتضی: دعا

سید110: استعاذه قبل از قران ترتیل در قرایت
حزن و بکا در حین قرائت
بلند خواندن قران
با صدای زیبا قران خواندن
و دعا قبل و بعد از قرائت
که 4 تای اولی را توضیح دادیم در هفته پیش
اما امشب حزن و بکاء در حین قرائت قران
یکی دیگه از اداب تلاوت ظاهری قران اینه که قران رو با حزن و اندوه بخوانیم حالا اینجا این سوال پیش میاد که چرا؟

سپیده 313: منظورتون اینه چرا با غمگینی باید بخونیم؟

سید110: بله تقریبا
 خوب در حین خواندن قران انسان برای حالات قبر و قیامت خود گریه کنه
از رسول خدا (ص) روایت شده:  اتلوا القران و ابکو فان لم تبکوا افتباکوا یعنی قران را بخوانید و گریه کنید و اگر گریه ندارید تباکی کیند
کی میدونه تباکی یعنی چی؟

mehdi 313: حالت گریه ناراحت و غمگین

یه پلاک: اگر گریمون نمیاد حالت گریه به خودمون بگیریم

سید110: خوبه درسته یعنی سر به گریه کردن خود را شبیه گریه کننده ها در اودن
حتی دوستان نقل شده که یکی از زهاد بصره که صالح نامی بوده یک شب رسول خدا را در خواب میبینه و برای ایشان در خواب قران میخونه حضرت در خواب به ایشون می فرماید یا صالح هذه القرائظ این البکاء ای صالح این قراءت است پس گریه آن کجاست  یا در حدیثی دیگه داریم قران بر اساس حزن نازل شده پس شما وقتی انرا میخوانید محزون باشید منظور از حزن و اندوه در وقت تلاوت قران اینه که در موقع قراءت قران قاری باید تامل و تفکر و تدبر کنه و مطابق ایاتی که میخونه البته بسته به ایه ای که میخونه که ایه اوامر و نواهی و وعد وعید یا بهشت و جهنمه  به قصور و تقصیر خودش در انجام وظایفش فکر کنه در این حالت اگه اهل تفکر باشه یک حزنی برش چیره میشه به تعبیره دیگه برای خودش غصه میخوره

مرتضی: «إنّ القرآن نزل بحزن فإذا قرأتموه فتحازنوا»

سپیده 313: آقا سید زیادم غصه بخوریم مریض میشیم

سید110: انسان اینقدر غافل هست که هرچه برای خودش غصه بخوره بازم جا داره

سید110: بلند خواندن قران؛  در قرائت قران به دو مسیله بر میخوریم یکی جهر و دیگری سر 

کی میدونه جهر در قرائت چیه؟

مرتضی: بلند خواندن

mehdi 313: رو خوانی و تفکر نیست

سید110: خوب جهر در قراءت قران  اون حدیه که قاری بلند بخونه که خودش بشنوه و اما بلند تر به طوری که دیگران هم بشنوند رو نمی توان گفت که هست در همه موارد بلند خواندن قران مستحبه ولی اگه باعث ایجاد اذیت و ازار دیگران بشه قطعا مکروه هست حالا سر البته با تشدید چیه؟
سر از نامش معلومه که همون مخفی خواندن و در دل خواندنه در بعضی روایات داریم که  قراءت سری افضل از قراءت علنی است چنانکه صدقه سری هم افضل هست از صدقه علنی از جمع بین این روایات استفاده میشه که موارد فرق میکنه
در بعضی از موارد جهر افضله در بعضی موارد سر از جهر افضل تره البته دوستان در جهر اگه قصد قاری ریا باشه قطعا حرامه و موجب حبط اعمال میشه

سید110: با صدای زیبا خواندن قران؛ اینه که انسان قران را با صوت حسن و صدای زیبا بخونه
کسی میتونه حدیثی در این رابطه بگه؟

منجی12: پیامبر (ص)فرمودند هر کس قرآن را زیبا نخواند از من نیست .فک کنم همینه آره

یشیما/27: ورتل القران ترتیلا

سید110: کل شی حلیه و حلیة القران الصوت الحسن
برای هر چیزی زیوری است  و زیور و زینت قران صدای نیکو و زیبا است کی میدونه در بین ائمه هدی کدومشون به قراءت زیبا مشهور بودن؟ یعنی قران رو با صدای زیبا و محزون میخوندن البته همه ائمه دارای صوت زیبا و محزون قران رو میخوندن

منجی12: امام سجاد

قمر: امام سجاد علیه السلام

سید110: احسنت خانم قمر و خانم منجی در همین رابطه  از امام صادق (ع) منقول است که فرمودن: امام سجاد(ع) بهترین مردم از لحاظ صوت در قراءت قران بودن هنگامیکه امام با صوت زیبا قران میخوندن  تمام افراد بازار و کوچه که از درب خونه ایشون گذر میکردن توقف میکردن و به صوت قران ایشان گوش میدادن  و با شنیدن این صدا از خودشون بی خود میشدن البته حتما این رو هم شنیدین که امام عصر (عج) هم صدای صوت ملکوتی دارن

یشیما/27: بله واقعا صوت زیبا تاثیر داره تو شنیدن قران /منم تا ببینم یکی خوب میخونه دوس دارم همه ش در جوار ش باشم//یکی هست تو همکاران /گاهی کاراشو انحام میدم تا برام قران بخونه حیف که خانومه و محدودیت داره شتنیدن صداش

سید110: چه خوش است صوت قران ز تو دلربا شنیدن البته چون دوستان ایشان هم اداب تلاوت ظاهری را و هم اداب تلاوت باطنی قران را رعایت میکنند و خودشان قران ناطق هستن صدای صوتشان روح نوازه
خوب بریم سراغ اخرین اداب تلاوت ظاهری قران کریم؛ دعا قبل و بعد از قرائت قران کریم

یشیما/27: سید عقیده تون چیه افراد که با تقوا ترن خدا نعمت صوت زیبا رو البته در زمینه قران و ادعیه بهشون بیشتر عنایت میکنه

سید110: البته همیشه این طوری نیست

عباس خادم: بله همیشه اینطور نیست ولی خیلی اینطوریه
هه داداش من به همه چیز مخالفت میکنه و شبهه زیاد داره ولی ماشاءالله صدائی داره در حد لالیگا

یشیما/27: بله خب من شاید سطحی دیدم قضیه رو در حد خودم و دوستان

سید110: در تاریخ خوارج رو داریم که دارای صوت زیبا بودن ولی دشمن امیر المومنین و اون دوستانی که مکه یا مدینه مشرف شدن  دیدن که این وهابیت ملعون در حرمین شریفین دارای چه صوت و ترتیل زیبایی هستن
این یک فن هست مثلا قاری مثل محمد جبرییل که اصلا دارای صدای زیبایی نبود  با فراگیری فنون قراءت در الازهر مصر شد یک قاری معتبر قران و صد البته که اگه کسی این موهبت صدا و فن را با هم داشته باشه  صوتش دلنشینه

یشیما/27: یا حتی عبدالباسط خدا کنه دم مرگ شهادت به امیر المونین و ولایت داشتن ش داده باشه وگرنه هزاران قلب هم از صوتش به اسلام گرویده باشن تاثیر نداره

منجی12: یک سوال  شنیدن قرآن از زبان کسی که با همون زبان به امیرالمومنین لعن و نفرین میفرسته درسته

سید110: ببینید اولا که ما به فرموده امام صادق علیه السلام امر به تقیه شدیم ثانیا ما باید این الحان رو گوش کنیم
چون واقعیت اینه که  ما عرب نیستیم  و ما سفارش شدیم بر طبق روایات  که قران رو بخونیم به الفاظ عرب قران رو بخونیم به الحان عرب قران رو بخونیم به صوت عرب پس ما که عجم هستیم میتونیم این الحان رو از اعراب فقط دریافت کنیم  

یشیما/27: مخارج حروف رو رعایت کنیم کافیه مث نماز

سید110: و پس از یادگیری این لفظ و لحن و صوت رو هم بیاریم در ادعیه شیعه اتفاقا من چند روز پیش با یکی از دوستان دست اندر کار قرانی در همین مورد حرف زدم ایشون هم استقبال کردن  واقعیت اینه که دوستان مادحین ما  ادعیه رو فارسی میخونن  و اگه این عشق به ولایت توام با لحن و لفظ و صوت باشه تاثیر گذاریش دو چندان میشه در اخر هم ما قاری مرتل که شیعه باشه بجز استاد شهریار پرهیزگار که معروفن کس دیگه ای رو نداریم

یشیما/27: بله و میر داماد میر داماد هم رعایت میکنه ندبه هاش تو حرم حضرت معصو مه رو بارها شنیدم

سید110: دعا قبل و بعد از قراءت قران؛ این اخرین اداب تلاوت ظاهری قران هست  و خدا رو شکر زیاد هم نیاز به توضیح نیست  چون دوستان همه اهل دعا و قران هستن

یشیما/27: اللهم نو ر بیو تنا بالقران

سید110: دعا هایی که توسط ائمه معصومین علیها الیلام وارد شده رو  بخونه  در این زمینه هم دعا های زیادی از امام علی امام سجاد امام صادق علیها السلام روایت شده در انتها ی قراءت یا ختم قران هم دعا هایی هست که باید خونده بشه که کاملترینش دعای 42 صحیفه سجادیه هست

7 تشکر شده از کاربر سپیده 313 برای ارسال مفید :
فاطمه 1 , کوثر , mosafer , یاسی , programmer , , زهرایی ,

می پسندم 5     0  5 

تعداد پسند های ( 5 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر

* پاسخ با بیشترین پسند
  1. پسندها :5 برای اطلاع از پاسخ با بیشترین پسند ،دراین موضوع کلیک کنید

امضای کاربر : سپیده 313

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۰۴ بعد از ظهر نمایش پست [1]
بانو
rating
شماره عضویت : 70
حالت :
دعوت شدگان : 2
اعتبار کاربر : 34682
پسند ها : 6789
حالت من :  Sepasgozar.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/12.jpg

ممنون سپیده عزیز

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر

امضای کاربر : فاطمه 1

گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۲ ۰۷:۲۷ قبل از ظهر نمایش پست [2]
کارشناس انجمن
rating
شماره عضویت : 159
حالت :
دعوت شدگان : 2
اعتبار کاربر : 1788
پسند ها : 211

سلام سپیده خانم
اجرکم عند الله

می پسندم        0 
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ ۰۵:۱۵ بعد از ظهر نمایش پست [3]
بانو
rating
شماره عضویت : 325
حالت :
دعوت شدگان : 1
اعتبار کاربر : 6882
پسند ها : 395
حالت من :  geryam-gerefte2.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (26).jpg

ممنون آقا سید مهربون و فاطمه جونم

می پسندم 1     0  1 

تعداد پسند های ( 1 ) از این کاربر

امضای کاربر : سپیده 313

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
آداب ، ظاهری ، تلاوت ، قران ، کریم ،

« مقدار تلاوت قران بر طبق آیات و روایات | آداب باطنی تلاوت قرآن کریم »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 09:04 پیش از ظهر