انجمن یاران منتظر

ختم قرآن

آخرین ارسال ها
پروژه کرونا(COVID 19) ..:||:.. لیست برنامه ختم قرآن یاران منتظر ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین امسال اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. تا حالا به لحظه تحویل سال 1450 فکر کردید!!؟؟ ..:||:.. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ سفره هفت سین سال 1395 اعضای انجمن یاران منتظر Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ..:||:.. اگر بفهمید بیشتر از یک هفته دیگر زنده نیستید، چی کار می کنید؟! ..:||:.. **متن روز پدر و روز مرد** ..:||:.. الان چتونه؟ ..:||:.. 🔻هدیه‌ تحقیرآمیز کِندی ..:||:.. ღ ღ ღتبریک ازدواج به دوست خوبم هستی2013 جان عزیز ღ ღ ღ ..:||:..

نوار پیام ها
( یسنا : ▪️خــداحافظ مُــــحَرَّم 😭 نمى دانم سال دیگر دوباره تو را خواهم دید یا نه؟!... 🖤اما اگر وزیدى و از سَرِ کوى من گذشتى، سلامَم را به اربابم برسان... ◾️ بگو همیشه برایَت مشکى به تَن مى کرد و دوست داشت نامَش با نام تو عجین شود!... ◾️بگو گرچه جوانى مى کرد، اما به سَرِ سوزنى ارادتش هم که شده، تو را از تَهِ دل دوست داشت... ◼️با چاى روضه تو و نذری ات، صفا مى کرد و سَرَش درد مى کرد براى نوکرى... 🏴 مُحَرَّم جان؛ تو را به خدا مى سپارم... و دلم شور مى زند براى \"صَفر\"ى که دارد از \"سَفَر\" مى رسد... # )     ( سینا : حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها): «ما جَعَلَ اللّه ُ بَعدَ غَدیرِخُمٍّ مِن حُجَّةٍ و لاعُذرٍ؛ خداوند پس از غدیرخم برای کسی حجّت و عذری باقی نگذاشت.» «دلائل الإمامَه، ص 122» )     ( فاطمه 1 : ای روح دو صد مسیح محتاج دَمَت زهرایی و خورشید غبار قدمت کی گفته که تو حرم نداری بانو؟ ای وسعت دل‌های شکسته، حَرَمت. (شهادت حضرت زهرا تسلیت باد) )     ( programmer : امام علی (ع):مردم سه گروهند: (1) دانشمندی خدایی، (2) دانش آموزی بر راه رستگاری (3) و پشه های دستخوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که از پی هر جنبنده و هر صدا می روند، و با وزش هر بادی، حرکت می کنند، نه از پرتو دانش، روشنی یافتند، و نه به پناهگاه استواری پناه گرفتند. )     ( programmer : امام علی ع : عاقل ترین مردم کسی است که عواقب کار را بیشتر بنگرد. )     ( programmer : امام علی (ع):دعوت کننده ای که فاقد عمل باشد مانند تیر اندازی است که کمان او زه ندارد. )     ( programmer : امام علی(ع): در فتنه ها همچون بچه شتر باش که نه پشت دارد تا بر آن سوار شوند و نه پستانی که از آن شیر بدوشند )     ( سینا : هزارها سال از هبوط آدم بر سیاره‌ی زمین گذشته است و هنوز نبرد فی ما بین حق و باطل بر پهنه‌ی خاك جریان دارد، اگرچه دیگر دیری است كه شب دیجور ظلم از نیمه گذشته است و فجر اول سر رسیده و صبح نزدیك است. )     ( programmer : فتنه مثل یک مه غلیظ، فضا را نامشخص میکند؛ چراغ مه‌شکن لازم است که همان بصیرت است....(مقام معظم رهبری) )     ( سینا : یاران! شتاب كنید ، قافله در راه است . می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند ؟ آری ، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند )     ( سینا : برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ**اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي دِرْعِكَ الْحَصِينَةِ الَّتِي تَجْعَلُ فِيهَا مَنْ تُرِيدُ. (سه ‌مرتبه) خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده! )     ( فاطمه 1 : ای بهترین بهانه خلقت ظهور کن صحن نگاه چشم مرا پر ز نور کن +++ چشمم به راه ماند بیا و شبی از این پس‌کوچه‌های خاکی قلبم عبور کن +++ آقا بیا و با قدمی گرم و مهربان قلب خراب و سرد مرا گرم شور کن )     ( سینا : دود می خیزد ز خلوتگاه من کس خبر کی یابد از ویرانه ام ؟ با درون سوخته دارم سخن کی به پایان می رسد افسانه ام ؟ )    
مدیریت پیام ها

اگر این اولین بازدید شما از انجمن یاران منتظراست ، میبایست برای استفاده از کلیه امکانات انجمن عضو شوید و یا اگر عضو انجمن می باشید وارد شوید .

انجمن یاران منتظر » مباحث چت روم » عقاید » اصول عقاید

اصول عقاید

بِـــســـْمِ اللهِ الـــرَّحـــْمـــنِ الـــرَّحـــِيـــمِ سید110: اساسی ترین اصل از اصولعقاید اسلامیه یعنی اصل توحید و شناخت خدا به امید اینکه خداوند توفیق بده به ما که علمی و عملی خدا شناس بشیم و خودمون رو از شرک پاک کنیم بت هوس رو در روح و جانمون ابراهیم وار بشکنیم در مبحث شناخت چند سوال رو به ترتیب در دوجلسه می خواهیم مطرح کنیم و به پاسخ برسیم. سید110: سوال ایا اصولا معیاری برای شناخت ارزشهای
hw,g urhdn

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

اطلاعات نویسنده
دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۴۱ بعد از ظهر
عضو
rating
شماره عضویت : 330
حالت :
اعتبار کاربر : 451
پسند ها : 21

مدال ها:1
مدال 1 سالگی عضویت
مدال 1 سالگی عضویت

|

بِـــســـْمِ اللهِ الـــرَّحـــْمـــنِ الـــرَّحـــِيـــمِ

سید110: اساسی ترین اصل از اصولعقاید اسلامیه یعنی اصل توحید و شناخت خدا به امید اینکه خداوند توفیق بده به ما که علمی و عملی خدا شناس بشیم و خودمون رو از شرک پاک کنیم بت هوس رو در روح و جانمون ابراهیم وار بشکنیم در مبحث شناخت چند سوال رو به ترتیب در دوجلسه می خواهیم مطرح کنیم و به پاسخ برسیم.
سید110: سوال ایا اصولا معیاری برای شناخت ارزشهای انساتی هست یا نه؟ و اگر هست معیارش چیه؟
ایا واقعا معیار و ارزشی هست که انسان بتونه خودش رو با اون مورد ارزیابی قرار بده؟

یشیما/27: بله انسانهای موفقی که در اطرافمون هستن و از شیوه بزرگان پیروی کردن  مکارم اخلاق رو رسول ما مبعوث شده تا تمام و کامل به پیروانش ابلاغ کنه
محب ولایت: معیار رو خدا وقران مشخص کردن خدا حد وحدود رو برای ما مشخص کرده واجبات ومحرمات مشخصه  ونمونه ارزشی هم برای ما امامان هستن

سید110: خوبه خوب در این مورد میخواهیم یکم کلی تر نگاه کنیم  پاسخ این سوال همون طور که دوستان هم گفتن بله هست  معیار ارزش هر انسان شناختهای اونه یعنی: ارزش هر انسان=با میزان شناخت او  پس هر کس هر قدر میداند می ارزد  

حسینعلی: شناخت از چی آیا شناخت در هر مرد برای یک انسان ارزش می آورد؟

سید110: حسینعلی جان یکم صبر داشته باش برادر به اونجا هم میرسیم
به گفته امام علی (ع)  قدر کل امری ءمایحسن هرکس ان اندازه است که می داند در جای دیگر امام فرمودن قیمت هر انسان به اندازه چیزی است که میداند  بعضی از علما این سخن مولا را تحریک امیز ترین سخن در مورد علم اندوزی و تحصیل علم دانستن از همه این حرفها میرسیم به همون حرف اول که ارزش هر انسان به مقدار شناخت و تخصصش بر میگرده  در واقع هر چی شناخت انسان بیشتر باشه به مراتب انسانیش بیشتر افزوده میشه

محب ولایت: یه سوال؟
 اگرارزش وشناخت انسان به علم وشناخت اونه چه طوره که بعضی هاهستن عالم نیستن ولی معرفتشون ازخیلی ازعلمابیشتره؟
حسینعلی: محب ولایت . خواهر من معرفت یعنی شناخت عمیق . به گفته خودت بعضی ها عالم نیستند ولی شناخت دارند و معرفت دارند . پس باز به همان حرف اول میرسیم

سید110: خوب در ادامه بحث شما جوابتون رو میگیرید
  ای برادر تو همان اندیشه ای مابقی تو استخوان و ریشه ای حالامیخوایم یک پله بریم جلوتر چگونه میشه برای شناختهای انسان ارزش و قیمت تعیین کرد؟ ایا میزانی براش هست  اگه هست معیارهاش چیه؟ دوستان لطفا نظر بدین

یاسی: به نظر من ارزش شناخت هر انسان همون جایگاه و مقامی هست که بهش میرسه
از طریق شناخت و معرفت ابتدا باید از خودش شروع کنه

سید110: چه جوری به اونها میرسه؟خوب ما میخواهیم معیار و ارزش این شناخت و معرفت بدونیم از کجا بدست میاد؟

حسینعلی: میزانی برای شناخت انسان وجود نداره . یعنی نمی شه ارزش و قیمت شناخت رو سنجید
محب ولایت: ببین سید یه حدیثی هست که میگه هرکس عمل کند به انچه میداند خداوند یاری اش میکند به انچه که نمیداند
 کسیکه به شناخت عمیق میرسه به خاطر اینکه که عمل میکنه به اون چیزایی که خداوند دستور داده
ودر بقیه موارد هم خداوند یاری اش میکند

سید110: خوب پس دوستان
 لطفا این قسمت از عرایضم رو خوب گوش کنید معیار و ارزش شناختهای انسان نقش اشیایی که میشناسه و باعث تکاملش میشه میدونیم که هر چقدر نقش چیزی در رفع نیاز ادم بیشتر باشه انسان بیشتر در پی شناختن اونه بنابراین میتونیم بگیم البته مثل
علم طب-علم ریاضی-و علوم دیگه
 به اصطلاح  این شناخت رو میگن علم  و ارزش این علم=نقش معلوم در رفع نیاز ها در تکامل  پس تا اینجا شد علم معیار ارزش ادم  و نقش معلوم در تکامل معیار ارزش علم هر جا متوجه نشدین بفرمایید توضیح بدم.  
سید110: حالا به نظر شما شناخت چه کسی برترین شناخته و چرا؟البته با در نظر گرفتن مباحث بالا دیگه ساده است جواب این سوال

یشیما/27: موفق ترین در هر رشته رو خوب و دقیق بشناسیم
  برای استفاده از روشش.
الگو قرار دادنش برای پیشرفت
یاسی: هر چه علم .تدبر.شناختش از خودش دنیای پیراونش و در نهایت شناخت خدای خودش بیستر باشه

سید110: احسنت یاسی خانم.
بله شناخت خدا برترین شناخته چون هیچ شناختی مانند شناخت خدای متعال نیست در تکامل و رفع نیازهای انسان نقش نداره

سینا313: ((يا خَيْرَ مَعْرُوفٍ عُرِفَ!)). ((اى بهترين شناخته شده ))

سید110: احسن سینا جان.
 در حدیثی امام علی میفرمایند"
معرفة الله سبحانه اعلی المعارف

حسینعلی: سید جان برای رسیدن به هر هدفی یه اصول و یه توشه ای لازم است . که خیلی مهمه و بدون این اصول نمیشه به مقصد رسید . وقتی مقصد شناخت خداست  اصل اینکه خود را بشناسی و سپس خدا رو بشناسی پس خود شناسی به عنوان اولین گام در شناخت خدا بسیار مهمه

سید110: خوب به اونجا هم میرسیم حسینعلی عزیز ما الان در مورد خود شناخت و مراحلش داریم حرف میزنی امام فرمودند: شناخت خداوند سبحان برترین شناخت هاست. ببینید دوستان ادم تا خدا رو نشناسه به هر مرتبه از علم . اگاهی برسه شناختش نسبت به هستی و عالم ناقصه  وناتمامه چون معلول رو بدون علت و پدیده رو بدون پدید اورنده شناخته

حسینعلی: وقتی از خود شناخت حرف میزینیم . اولین گام شناخت . آگاهی از درون . از برون . و ... خودت لازمه.
سید امام هم فرموده شناخت خدا از برترین شناخت ها است و گفته شناخت ها نگفته برترین شناخت.
خدا رو شکر . پیامبر اکرم (ص) میفرمایند در چیستی خداوند تفکر نکنید و در آیات خداوند تفکر کنید البته لفظ درست حدیث نیست. سید باور کن تا کسی خود ش را نشناسد . نمی تواند خدا را بشناسد.

سید110: برادر من این دیگه از واضحاته
 پس برای چی باید توحید رو بدونیم و شناخت داشته باشیمبا شناخت خدا شناخت ادمی به هستی کامل میشه نه اینکه همه چی رو میدونه نه بلکه شناختشنسبت به جهانی که زندگی میکنه کامل میشه. من عرف الله کلمت معرفة  من با شما مخالف نیستم اما خودشناسی یکی از راههای خداشناسیه ما الان داریم در مورد لزوم شناخت  و مسئله شناخت حرف میزنیم ترجمه اون جمله بالا میشه کسی که خدا را شناخت شناخت اون کامله بله شناخت چه کسی برترین شناخته شناخت من ادم که ناقصم  که مخلوقم  که ممکن الوجودم

حسینعلی: بله ولی شما سوال کردید که شناخت چه کسی بر تر است؟ بله تا خدا رو نشناسیم شناختمون کامل نمیشه . موافقم

سید110: ببین عربی امد خدمت رسول خدا از حضرت سوال کرد از غرائب و شگفتیهای دانش چیزی به من تعلیم بده؟ رسول خدا فرمودند"در باره سر دانش چه کردهای که از شگفتیهای آن میپرسی؟ پرسید سَر دانش چیست؟  رسول خدا فرمودند"معرفة الله حق معرفة  شناخت خدا آنگونه که شایسته ان میباشد.  به نظر شما دوستان  چه نکته هایی قابل توجه هست؟

mehdi 313: هر چی بریم جلو تر درباره شناخت خدا بیشتر به سوالات بیشتری بر میخوریم: چون علم ما محدوده و خدا نا محدود: خب نیاز نیست ما برا شناخت خدا همه چیزو بدونیم
حسینعلی: رسول اکرم . به شخصی که از اون پرسیده گفته در راه شناخت خداوند آنگونه شایسته اوست چه کار های کرده ای.  پس راه شناخت خداوند پر از شگفتیست  و سر دانش یعنی اول راه شناخت خداوند
سینا313: استعداد و توانايى آدمى در معرفت پروردگار متعال تا حد معيّنىه
یشیما/27: کسی از ما سوال میکنه قبل از جواب سوالشو درست کنیم و بپرسیم؟  با سوال جهل شو اگاهی بدیم بهش.

سید110: خوب دوستان همه اشاراتی داشتن که درست بود
 اما دونکته اساسی هست نکته اول: اینکه سیر مطالعات انسان باید از کجا شروع بشه یعنی هزر کس در مورد حقایق هستی که می خواهد مطالعه کنه باید از خداشناسی شروع کنه نکته دوم: علم خداشناسی نسبت به سایرهمانند سر هست به بدن اگه سر نباشه بدن کارایی نداره  فکر کنم برای امشب بحث کافی باشه. یک خلاصه از بحث و جمع بندی داشته باشیم.

حسینعلی: قبلاز جمع بندی کلی من هم چند تا نکته بگم؟ برترین شناخت ، شناخت خداست و اگه این شناخت رو مثل یه طناب بگیریم سر این طناب میشه شناخت خود
 نکته دوم: سر دانش و شگفتی ها در راه شناخت خدا همه از خود شناسی سر چشمه میگیره
 و ما رو به برترین شناخت
یعنی شناخت خدا میرسونه 

سید110"ممنون .جمع بندی:
 1- بحث در باره برترین شناختها که مقدمه بحث خداشناسی و حلقه ارتباط این مبحث با اصول عقایده 2- معیار ارزش انسان شناختهای اونه هرکس انقدر می ارزه که می دانه و انسان بدون اندیشه برابر با حیوانه3- معیار ارزش علم= نقش معلوم در تامین نیازها و تکامل اون  4- برترین شناخت شناخت خداست چون در تکامل فردی و اجتماعی بسیار موثره 5- خداشناسی سر علم است و هر علمی باید با خداشناسی شروع بشه. البته در جلسات بعدی به راه های خداشناسی میپردازیم
 که خودشناسی یکی از اون راه ها هست

اگه دوستان  در مبحث مسایل روز بحث دکتر مهدی رو مطالعه کنند بیشتر متوجه میشن  شناخت خدا از طریق عقل .شناخت خدا از طریق ایات.  شناخت خدا از طریق خلقت و افرینش انسان

حسینعلی: عقل . هم تا خودش را باور نکند . خدا را باور نمیکند
 پس تنها راه خدا شناسی خود شناسی

سید110: البته نظر شما محترمه ولی وقتی گفته شد من عرفه نفسه فقد عرفه ربه.  شناخت نفس تنها منظور معصوم این نفس مادی نیست و نبوده شناخت تمام ابعاد وجودی انسان بوده
 که تمام قوه های موجود در انسان رو شامل میشود  قوات وهمیه عقلیه و شهویه و غضبیه که این قوات یا باعث رذایل اخلاقی هستن یا خصایل  و اون شناخت یک شناخت عرفانیه که انسان را یاداور میشه به مقام اشرفیت  اما ما الان میخواهیم با ساده کردن این اصطلاحات خداشناسی رو یکم راحت تر و قابل فهم تر کنیم.تمام.

5 تشکر شده از کاربر سینا313 برای ارسال مفید :
سپیده 313 , قمر , programmer , سعید313 , مدافع حرم313 ,

می پسندم 4     0  4 

تعداد پسند های ( 4 ) از این کاربر
تعداد آنلایک ها ( 0 ) از این کاربر
گزارش پست !

اطلاعات نویسنده
اصول عقاید
دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۵۰ بعد از ظهر نمایش پست [1]
بانو
rating
شماره عضویت : 47
حالت :
دعوت شدگان : 16
اعتبار کاربر : 92776
پسند ها : 4934
حالت من :  Sepasgozar.gif
تصویر مورد علاقه من : images/mms/yaran (13).jpg
وبسایت من : وبسایت من

ممنون آقا سینا

می پسندم        0 

امضای کاربر : قمرخانم

گزارش پست !

امکان افزودن پاسخ به این موضوع وجود ندارد امکان افزودن موضوع در این بخش وجود ندارد

برچسب ها
اصول ، عقاید ،

« چه ضرورتی داره ما در مورد دین فکر کنیم یا پی جویی کنیم؟ | عالم غیب »

انجمن یاران منتظر

چت روم یاران منتظر

چت روم و انجمن مذهبی امام زمان

هم اکنون 04:24 بعداز ظهر